David Beckham

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
David Beckham
David Beckham Nov 11 2007.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotë David Robert Joseph Beckham
Data e lindjes 2 Maj 1975 (39 vjeçar)
Vendi i lindjes Leytonstone, London, Angli
Gjatësia 1,83 m (6 ft 0 in)
Kariera në rini
Tottenham Hotspur
Brimsdown Rovers
1991–1993 Manchester United
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1993–2003 Manchester United 265 (62)
1994–1995 Preston North End 5 (2)
2003–2007 Real Madrid 116 (13)
2007–2012 Los Angeles Galaxy 98 (18)
2009 Milan 18 (2)
2010 Milan 11 (0)
2013 Paris Saint-Germain 10 (0)
Gjithsej 523 (97)
Ekipi kombëtar
1992–1993 Anglia U18 3 (0)
1994–1996 Anglia U21 9 (0)
1996–2009 Anglia 115 (17)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

David Beckham ka lindur me 2 maj 1975Londër, si fëmije ishte adhurues i flaktë i futbollit dhe i klubit futbollistik Manchester United ku edhe filloi karrierën. Që nga fillimi i karrierës ishte nën mbikëqyrjen e menaxherit Sir Alex Ferguson i cili e zbuloi talentin e tij dhe e angazhoi që në moshën 16 vjeçare në ekipin e të rriturve dhe barti fanellën me numrin 24.

Minutat e aktivizimit të David-it ishin të pakta pasi që mosha e tij ishte shumë e re. Më pas ai qe huazuar në Preston North End për të bërë përvojë në futbollin anglez, paraqitjet e suksesshme me Prestonin bënë që Fergusoni ta rikthej menjëherë në skuadrën e tij. David Beckham u rikthye me fanellën numër 10, gjatë asaj kohe Beckham ishte ne formë të jashtëzakonshme, forma e tij ishte shkak i inkuadrimit të Beckham-it në kombëtaren angleze dhe ai vazhdoi me paraqitjet e suksesshme si me kombëtare ashtu edhe me Man.Utd-n pas përfundimit të karrierës së Eric Cantona-s, Beckham mori fanellën me numrin 7 me të cilin numër fitoi të gjithë trofetë e mundshëm: Premier Ligen, FA Cup-in, Carlling Cup-in dhe më të rëndësishmen Champions League-ën në vitin 1999.

Sukseset e Beckham-it me klubin e tij dhe sukseset me kombëtaren bënë që Beckham të bëhet kapiten i kombëtares pas pensionimit nga kombëtarja e Alan Shearer në vitin 2000. David Beckham bëri revolucion edhe në botën e modës duke reklamuar produktet e shumë firmave te njohura botërore, mirëpo Beckham nuk la anash asnjëherë futbollin, në fund të sezonit 02/03 Beckham prishi marrdhënjet me menaxherin e tij Sir Alex Ferguson-in për këtë arsye zyrtarët e klubit Man.Utd u detyruan ta shisnin Beckham-in pas shumë ofertave Beckham e zgjodhi atë të Real Madrid-it dhe në vitin 2003 Beckham u bë anëtar i Galaktikëve për 34 milion dollar, Beckham bashkëlojtar kishte: Zidanin, Ronaldon, Raulin, Kasiliasin, Karlosin e shumë të tjerë. Po atë vit në bazë të sukseseve të arritura

nga mbrestresha Elizabeth u dekorua me titullin Sir. Sukseset me Man.Utd Beckham nuk i përsëriti me Real Madridin punët nuk qëndronin mirë as me kombëtaren pasi që ne botërorin e fundit u eliminuan në gjysmëfinale nga Portugalia menjëherë pas ndeshjes Beckham vendosi të jepte dorëheqje nga roli i kapitenit të kombëtares.

Në sezonin 06-07 në Madrid erdhi trajneri i mirënjohur Fabio Capello i cili Beckham-in filloi ta linte ne bankën e rezervistëve kjo bëri qe në janar të vitit 2007 Beckham të nënshkruaj kontratë ma klubin Amerikan LA Galaxy dhe Fabio ne konferencën e parë për gazetar që Beckham nuk do te luaj më për Real Madrid-in të njëjtën rrugë ndoqi edhe trajneri i kombëtares Stiv MecClaren duke mos ja bërë ftesën për të luajtur me kombëtaren. Gjatë kohës kur Beckham nuk luajti për Realin u përkeqësuan dhe Capello pas një muaji vendosi ta rikthej Beckham-in dhe ai e priti shumë mirë këtë lajm dhe që ne ndeshjen e parë shënoj golin e fitores kundër sociedatit, që nga ajo ditë Beckham kishte vetëm lëvdata nga Fabio gjërat filluan të shkonin edhe më mirë për Beckham-in kur pas presionit të medieve MecClaren e rikthen Beckham-in në kombëtare dhe jep shpresë për paraqitjen e 100 të Beckhamit për kombëtare. Ai u rikthye fuqishëm duke mundësuar 3 nga 4 golat e albinëve dhe u kthye përsëri në Madrid për ti ndihmuar klubit të tij drejt titullit të La Ligës dhe atë madriljenët e arritën vetëm në ndeshjen e fundit duke ia prishur festën katalonasëve por i shpërbleu adhuruesit e tyre që kishin pritur plot 4 vite për këtë trofe. Capello i kërkoi falje për atë që kishte ndodhur dhe i kërkoi te qëndronte ne Madrid mirëpo ai tashmë kishte kontratë me La Galaxy-n e cila për ta pasur Beckham-in në rrallët e veta pagoi plot 250 milion dollar dhe kështu Beckham i theu të gjitha rekordet e transferimeve. Çfarëdo që të ndodh një gjë është e sigurt se David Beckham do të mbetet ndër futbollistët me të mirë ne botë.

Real Madrid[redakto | redakto tekstin burimor]

Si verën e 2003 dritare transferimi afrua , Manchester United shfaq të etur për të shitur Beckham në Barcelona [ 53 ] dhe të dy klubet njoftuan edhe se ata arritën një marrëveshje për transferimin e Beckham , [ 54 ] por në vend të kësaj ai u bashkua me fuqi kampionëve spanjoll Real Madrid për 35 € milion [ 55 ] në një kontratë katër-vjeçar sii fundit i signings galáctico nga presidenti i klubit Florentino Pérez . Lajmi erdhi si një pilulë të hidhur ndaj presidentit të sapozgjedhur Barça Joan Laporta , i cili në bazë të madhe të fushatës së tij presidenciale pikërisht për nënshkrimin Beckham . [ 56 ] Edhe pse njoftoi në mes të qershorit , transferimi ka përfunduar më 1 korrik 2003 , duke e bërë atë Anglezi i tretë për të luajtur për klubin pas Laurie Cunningham dhe Steve McManaman . Pas një mjekësore suksesshëm më 2 korrik , Beckham u zbulua para 500 gazetarë të akredituar nga 25 vende në objektin i Real basketboll, ku ai i është dorëzuar këmishën e famshme të bardhë nga legjenda klubi Alfredo di Stefano . [ 57 ] Edhe pse Beckham kishte veshur numrin shtatë shirt për Manchester United dhe Angli , ai ishte në gjendje të mbajë atë në Madrid siç ishte caktuar aktualisht të kapiteni Raul klubit . Anglezi vendosi të veshin numrin 23 në vend , duke përmendur admirimin e tij për aktor e basketbollit Michael Jordan , i cili gjithashtu mbante numrin 23 këmishë , si arsye prapa vendimin e tij . [ 58 ] Në javën para prezantimit Beckham , Real quajtur Carlos Queiroz si trajner të ri e tyre kryesore , që do të thotë se Beckham u ribashkuar me një fytyrë e njohur pas mbërritjes në Madrid që nga Queiroz kaloi sezonin e kaluar si asistent Alex Fergusonit në Manchester United . Në fund të korrikut të vitit 2003, klubi shkoi në një turne në Lindjen e Largët , si pjesë e trajnimit para- sezon , por edhe në të holla për apel të madh të marketingut Beckham në Azi , ku ai gëzonte vijim të jashtëzakonshme . Njohjen markë Real në atë pjesë të globit tashmë është themeluar edheklubi bëri udhëtime financiarisht të suksesshme në Azi gjatë kaluara off - sezone , por prania e ikonës botërore të marketingut të tilla si Beckham bëri këtë turne vecante një krismë financiare për Los Merengues . [ 59 ] Menjëherë pas kaloni tij Real , Beckham gjithashtu përfundoi marrëdhënien e tij me agjent Tony Stephens e SFX Evropës i cili kishte drejtuar atë gjatë karrierës së tij deri në këtë pikë , duke përfshirë edhe ndihmën për inxhinier lëvizje Beckham nga Mançester në Madrid . Beckham nënshkruar më me Simon Fuller dhe kompanisë së tij 19 Entertainment që tashmë menaxhohet karrierën e bashkëshorte e Davidit Victoria . [ 60 ] Beckham emëruar edhe mik i ngushtë Terry Byrne të jetë menaxher i tij personal . [ 14 ] [ 61 ] Në fund të gushtit të vitit 2003, Real Madrid fitoi Spanish Super Cup mbi dy këmbët kundrejt RCD Mallorca , me Beckham shënoi golin e fundit në një fitore 3-0 këmbë kthimit në shtëpi , duke vendosur bazat për fillimin e sezonit të ligë . Duke luajtur në një ekip yll mbytur së bashku me Zinedine Zidane , Ronaldo , Luis Figo , Roberto Carlos , Raul , Iker Casillas , etj , Beckham nuk kërkojnë shumë kohë për të zgjidhur në , duke shënuar pesë herë në 16 ndeshjet e tij të para (duke përfshirë një gol Në debutimin e tij La Liga më pak se tre minuta) . Queiroz kryesisht favorizuar formimin adaptueshëm 5-3-2 me dy fullbacks Michel Salgado dhe Roberto Carlos shpesh bashkuar sulmin poshtë krahëve , ndërsa Beckham shpejt gjeti një vend të rregullt të luajë në të djathtë etre- njeri Mesfusha bashku Zidane dhe Figo . [ 62 ] Real Madrid ishin vrapues - up në Copa del Rey , u eliminua nga Liga e Kampionëve UEFA në fazën e çerek - finale dhe përfundoi sezonin ligë në vendin e katërt , që do të thotë ekipin , president i të cilit Pérez pritet që ata të fitojë as në ligën spanjolle apoLiga e Kampionëve çdo sezon , nuk korespondon me pritjet . Në korrik të vitit 2004, ndërsa Bekham ishte në para-trajnimin sezonit në Spanjë , një njeri i bezdisshëm shkallëzuar një mur në shtëpinë Beckham , ndërsa mbante një kanaçe e benzinës . Victoria dhe fëmijët e tyre ishin në shtëpi në atë kohë , por rojet e sigurisë kapi njeri para se të arritur në shtëpi . [ 63 ] Sezoni i ligë filloi me trajnerin e ri kreu José Antonio Camacho prapa stol , por ai përfundoi zgjat vetëm tri ndeshje , dorëzimin në dorëheqjen e tij si Real ra në vendin e tetë në renditjen e La Liga . Asistent Camacho Mariano Garcia Remon e mori në bazë të përkohshme si udhëheqja Real fërguara për të gjetur një zëvendësim të përhershëm . Beckham bërë më shumë tituj më 9 tetor 2004, kur ai e pranoi me dashje fouling Ben Thatcher në një ndeshje Angli kundër Uellsit për të marrë një ndëshkim . Beckham ishte shkak për të marrë një pezullim një ndeshje për kujdes të tij të ardhshëm , dhe kishte kap një lëndim, i cili e dinte se do të mbajë atë jashtë Anglisë në ndeshjen tjetër , kështu që ai qëllimisht turbulluar Thatcher për të shërbyer pezullimin e tij në një ndeshje që ai do të kishte duhej të humbasë anyway. Shoqata e Futbollit kërkoi Beckham për një shpjegim të veprimeve të tij dhe ai e pranoi se ai kishte " bërë një gabim " dhe kërkoi falje . [ 64 ] Ai u largua menjëherë më pas , këtë herë në një ndeshje të ligë për Real Madrid kundër Valencias . Pasi mori një karton të verdhë , ai është gjykuar të ketë sarkazëm duartrokitur arbitri dhe iu dha kartonin e dytë të verdhë , duke shkaktuar një shkarkimit automatik , edhe pse pezullimi u anullua në apel dy ditë më vonë . Nga Krishtlindjeve të vitit 2004, me ekipin e ulur në vendin e dytë ligë , García Remon ishte zhdukur si Vanderlei Luxemburgo bë traineri i ri kreu . Megjithatë , braziliani mirë- udhëtuar dështuar për të frymëzuar ekipin për titullin si Real përsëri përfunduar sezonin në vendin e kontrabandist - up . Më 3 dhjetor 2005, Beckham u dërgua jashtë për herë të tretë këtë sezon në një ndeshje të ligës kundër Getafe CF . Një ditë më vonë Luxemburgo mori sopatën dhe u zëvendësua me Juan Ramón López Caro . Deri në fund të këtij sezoni , Beckham udhëhequr La Liga në numër të ndihmon .


Ngrohja deri me Real Madrid në gusht 2006 Gjatë sezonit , Beckham themeluar akademi futbolli në Los Angeles dhe Londrës lindore dhe ai u emërua një gjyqtar për e 2006 britanikë Book Awards [ 65 ] Real Madrid përfunduar e dytë të Barcelonës në La Liga 2005-06 , megjithëse me një të madhe 12 . - pikë boshllëk , dhe arriti në 16 e fundit vetëm në Ligën e Kampionëve pas humbjes me Arsenalin . Sezoni i shënoi fundin e një epoke për klubin si Pérez dha dorëheqjen nga funksioni i tij president në janar 2006 me Vicente Boluda quajtur si zëvendësim në baza të përkohshme deri në fund të sezonit . Jashtë sezonit veror 2006 shënoi një kohë të trazuar si u mbajtën zgjedhjet Presidenti i klubit . Ramón Calderón u bëpresidenti i ri Real . Siç pritej , asnjë nga zyrtarët e klubit që shërbyen nën presidentin e mëparshëm janë mbajtur , duke përfshirë edhe trajner kreu López Caro . Fillimisht në sy të keq me trajner të sapo mbërritur kreu Fabio Capello , Beckham filloi vetëm disa lojëra në fillim të sezonit , pasishpejtë José Antonio Reyes u zgjodh zakonisht në krahun e djathtë . Në nëntë ndeshjet e para Beckham filluar , Real humbur shtatë . Më 10 janar 2007, pas negociatave të gjata e kontratës , drejtori sportiv i Real Madridit, Predrag Mijatoviç njoftoi se Beckham nuk do të mbetet në Real Madrid pas përfundimit të sezonit . Megjithatë, ai më vonë pohoi se ai ishte përkthyer keq dhe se ai në fakt ka thënë se kontrata e Beckham ende nuk ishte përtërirë . [ 66 ] Më 11 janar 2007, Beckham njoftoi se ai kishte nënshkruar një marrëveshje pesë-vjeçare për të luajtur për Los Angeles Galaxy duke filluar 1 korrik 2007. Më 13 janar 2007, Fabio Capello tha se Beckham e kishte luajtur ndeshjen e tij të fundit për Real Madrid , edhe pse ai do të vazhdojë të trajnuar me ekipin . [ 67 ] Një ditë më vonë , ndërsa duke folur me studentët në Qendrën Universitare Villanueva në Madrid , presidenti i klubit Calderón tha se Beckham po " do të Hollivudit të jetë një gjysmë yll film " , duke shtuar se " stafi ynë teknik kishin të drejtë të mos për të zgjatur kontratën e tij , i cili është provuar nga fakti se asnjë personel tjetër teknik në botën e donte atë përveç Los Angeles " . [ 68 ] Megjithatë, rreth një muaj më vonë , Capello tërhoq në deklaratën e tij të mëparshme , duke lejuar Beckham për të ribashkuar me ekipin për ndeshjen kundër Real Sociedad më 10 shkurt 2007 . Lojtar menjëherë paguhet besimin trajnerit të kokën duke shënuar golin e barazimit nga një goditje e lirë 27 -oborr si Real Madrid në fund regjistroi një fitore 2-1 . [ 69 ] Në daljen e tij të fundit UEFA Champions League për klubin , Real Madrid u rrëzuan nga e konkurrencës nga Bayern Munich në fazën e rrumbullakët - e - 16 ( në rregull larg qëllimeve ) më 7 mars 2007. Faza e kthimit kundër Bayern ishte ndeshja e 103 Beckham në Ligën e Kampionëve , në kohën e vendosur atë të tretë në të gjitha me kohë paraqitjet listën e në konkurs .


Sezonin e kaluar Beckham në Real Madrid Më 17 qershor 2007, ditën e fundit të sezonit La Liga , Beckham ka filluar në ndeshjen e tij të fundit për klubin , një fitore 3-1 ndaj RCD Mallorca , e cila pa ta përfundoj titullin nga Barcelona . Me Real poshtë 0-1 Beckham çaloi jashtë fushës dhe u zëvendësua nga José Antonio Reyes i cili i vetëm dy qëllime kryesore ekipin për titullin e atij sezonit La Liga , tyre i parë që Bekham kishte nënshkruar me ta dhe 30 së përgjithshme në historinë e klubit . Edhe pse Real dhe Barca si nivel të gatshme në pikat , Madrid mori titullin për shkak të lartë kokë me kokë rekord , i cili mbylli një gjashtëmujor kthesë e shquar për Beckham . Me gruan e tij dhe fëmijët së bashku me miqtë e famshëm Tom Cruise dhe Katie Holmes shikuar nga një kuti luksoze në Bernabeu Stadium , ajo ishte vetëm pjesë e dytë e argjendi Beckham që kur ai u bashkua me klubin e famshme . Në fund të sezonit , si Beckham është duke u kthyer në libra të mirë Capello , pas sukses të luftuar rrugën e tij kthehet në ekipin e parë , Real Madrid njoftoi se do të përpiqet të zgjidh transferimin e tij në LA Galaxy , por ishin në fund të fundit të pasuksesshme . [ 70 ] Disa javë para ardhjes planifikuar Beckham në Shtetet e Bashkuara , menaxhimi i Real kontaktuar grupin e pronësisë LA Galaxy për rifitimin lojtar , por u kthye shpejt poshtë . [ 71 ] Një muaj pas përfundimit të karrierës Real Beckham , revista Forbes raportoi se ai kishte qenëpartia kryesisht përgjegjëse për rritje të madhe të ekipit të shitjeve të mallrave , një total raportuar në krye 600 milion dollarë amerikanë gjatë Beckham katër viteve në klub