Javier Zanetti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Javier Zanetti
Javier Zanetti

Zanetti duke luajtur një ndeshje në vitin 2011.
Personal information
Emri i plotë Javier Adelmar Zanetti
Data e lindjes 10 Gusht 1973 (40 vjeçar)
Vendi i lindjes Buenos Aires, Argjentinë
Gjatësia 1.78 [1]
Pozita ne fushë Mbrojtës / Mesfushor Mbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktual Internazionale
Numri 4
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1991–1992 Talleres 33 (1)
1992–1995 Banfield 66 (4)
1995– Internazionale 604 (12)
Gjithsej 706 (17)
Ekipi kombëtar
1996 Argjentina U23 12 (0)
1994– Argjentina 145 (5)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Javier Adelmar Zanetti (lindur më 10 Gusht 1973) është një futbollist argjentinas që luan aktualisht në Serie A me skuadrën e Interit. Javier Zanetti ka qënë lojtar i Interit që nga viti 1995, dhe është Kapiten që nga 29 Gushti i vitit 1999. Zanetti njihet për aftësinë e tij, saktësinë dhe besnikërinë e tij, dhe mund të luaj në pozicione në mesfushë dhe në mbrojtje në krahun e majtë dhe të djathtë. Në mesfushë, Zanetti mund të luaj edhe në qëndër, por edhe si mesfushor–mbrojtës. Pozicioni i preferuar i Zanettit është mesfushor i dhjathtë [2].

Zanetti njihet si "Pupi"Argjentinë, Zanetti ka lindur në Buenos Aires, Zanetti mori pseudonimin "El Tractor" (Traktori) më vonë pasi u transferua në Itali, duke treguar forcë, aftësi, teknikë, shpejtësi dhe inteligjencë [3]. Në kombëtare, Zanetti ka luajtur më shumë si mbrojtës i dhjathtë dhe kishte mundësi që të shkonte në sulm dhe mbrojtje lirisht.

Zanetti ka fituar 5 Serie A dhe fitoi pseudonimin "Il Capitano" (Kapiteni). Këtë pseudonim, Zanetti e fitoi që kur u bë Kapiten në vitin 1999. Që nga sezoni 2011–12, Zanetti është i vetmi Kapiten jo-italian në Serie A. Ai është lojtari me më shumë ndeshje me Interin, ai ka luajtur 834 ndeshje dhe është lojtari i parë jo-italian që ka luajtur më shumë ndeshje për Interin. Zanetti është nderuar me çmimin FIFA 100, Albo d'Oro për besnikërinë e tij dhe shëmbullin që jep në fushën e lojës.

finalen e UEFA Champions League 2010 më 22 Maj në Madrid, Zanetti luajti ndeshjen e tij të 700 me skuadrën, dhe fitorja në finale bëri që skuadra dhe Zanetti të kompletonin Tripletën historike. Ai gjithashtu shënoi më 20 Tetor 2010 kundër anglezëve të Tottenham Hotspur, duke u bërë lojtari më i vjetër që shënon në një ndeshje të UEFA Champions League në moshën 37 vjeç e 71 ditë. Ky rekord më vonë u thye nga Filippo Inzaghi dhe Ryan Giggs.

Javier Zanetti ka debutuar me Argjentinën në vitin 1994, dhe që nga ajo kohë, ka luajtur 145 ndeshje duke u bërë lojtari me më shumë ndeshje në historinë e kombëtares. Ai ka luajtur në 2 Kupa Bote: 1998 & 2002. Ai gjithashtu ka luajtur edhe në lojërat olimpike në vititn 1996. Ai ka luajtur në 4 edicione të Copa América: 1999, 2004, 2007 dhe 2011.

Jeta e herëshme[redakto | redakto tekstin burimor]

Javier Adelmar Zanetti lindi në Buenos AiresArgjentinës dhe u rrit në një port të rrethit Dock Sud. Zanetti në një njëjtën kohë shkonte edhe në shkollë, por edhe punonte duke ndihmuar babain e tij që punonte murator. Zanetti gjithasthu shpërndante edhe qumështin duke punuar gjithashtu edhe një nje duqan ushqimor që e kishte në pronësi kushuriri i tij. Ai filloi duke luajtur futboll në periferi të qytetit kur kishte kohë të lirë.

Jeta Private[redakto | redakto tekstin burimor]

Më 23 Dhjetor 1999, Javier Zanetti dhe Paula De la Fuente u martuan në Argjentinë pasi kishin 7 vjet që ishin të lidhur. Ata u lidhën për herë të parë ku Zanetti ishte 19 vjeç dhe Paula 14 vjeç. Ata tashmë jetojnë në Komo dhe kanë në pronësi një restorant të quajtur "El Gaucho" që ndodhet në Milano. Më 11 Qershor 2005, gruaja e Zanettit lindi një vajzë që quhet Sol Zanetti. Pas lindjes së fëmijes Zanetti tha: "Unë jam shumë i lumtur për këtë vajzë, e cila ka ardhur në jetën time. Kjo ishte një eksperiencë e bukur me gruan time. Vajza ime do të ketë të gjithë lumturinë ajo e meriton." Zanetti gjithashtu ka edhe 2 djem Ignacio dhe Tomas. Ignacio ka lindur në vitin 2008 kurse Tomas ka lindur më 9 Maj 2009.

Zanetti është një katolik i devotshëm dhe gjithashtu një shok i ngusht i Hollandezit Wesley Sneijder që gjithashtu e ka pasur shok skuadre tek Interi nga viti 2009 deri në vitin 2013. Zanetti e ka frymëzuar Sneijderin që të bëhet edhe ai katolik [4].

Zanetti ka dhe një vëlla më të madhë që quhet Sergio Zanetti që gjithashtu ka qënë futbollit në mbrojtje. Tani Sergio Zanetti është trajner i Inter Primavera.

Leoni di Potrero[redakto | redakto tekstin burimor]

Javier Zanetti sëbashku me bashëkombasin dhe shokun u skuadrës Esteban Cambiasso kanë themeluar një shoqatë bamirësie për të ndihmuar fëmijet e vegjël të futbollit Argjentinas. Shoqata e bamirësisë quhet Leoni di Potrero. Zanetti në një intervistë për këtë bamirësi tha: "Nuk duhet në jetë gjithmonë vlerat në zemër të sportit, dhe kjo është ajo që ne kemi për të mësuar fëmijët" [5].

Fondacioni PUPI[redakto | redakto tekstin burimor]

Javier Zanetti në vitin 2011, krijuesi i Fondacionit PUPI.

Zanetti ka një fondacioni i cili ndihmon femijët e varfër në nevoj të Argjentinës. Ky fondacion është krijuar në vitin 2002. Ky formacion ndodhet në Buenos Aires që gjithashtu është edhe vendlindja e Zanettit. Ky fondacion mbështet nevojat jetike të fëmijëve: të ushqyerit, edukimit, shëndetit. Gjithashtu ky fondacion bashkëpunon me disa kompani të tjera.

Në vitin 2009, ky fondacion mori në pronësi më shumë se 1,000 fëmijë.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Tallares RE[redakto | redakto tekstin burimor]

Zanetti e filloi karreirën e tij si profesionist më 22 Gusht të vitit 1992 gjatë javës së tretë të Primera B Nacional, ku Zanetti hyri në minuten e 80 duke zëvëndësuar Migel Angel Fretes, Në atë ndeshje Tallares fitoi me rezultatin 2–1 kundër Atlético Central Córdoba. Ai debutoi si titullar me 12 Shtator në barazimin e Tallares 0ë0 kundër Ituzaingó në fushën e kësaj të fundit. Ai shënoi Golin e tij të parë dhe fundit me fanellën e Tallares më 20 Mars të viit 1993 në ndeshjen midis Tallares dhe Arsenal de Sarandí që përfundoi me rezultatin 1–1. Në total me fanellën e Tallares, Zanetti luajti 33 ndeshje dhe shënoi vetëm 1 Gol. Në fund të kampionatit ai u shpall lojtari më i mirë.

Banfield[redakto | redakto tekstin burimor]

Në verën e vitit 1993, Zanetti u transferua në ligën më të lartë në Argjentinë tek skuadra e Banfield për 160,000 $. Të dy trajnerët Oscar Lopez dhe Oscar Cavallero i vendosën Zanettit fanellën me numrin 4. Zanetti e filloi karrierën e tij me Banfield kundër River Plate më 12 Shtator të vitit 1993, ndeshja përfundoi me rezultatin 0–0.

Zanetti e mbylli sezonin e tij të parë me Banfield duke luajtur 37 ndeshje ku shënoi edhe 1 Gol. Golin e tij, Zanetti e shënoi më 29 Shtator në barazimin 1–1 të Banfield kundër Newell's Old Boys. Ai u thirr nga Argjentina për shkak të ndeshjeve të mira që kishte bërë me Banfieldin. Në sezonin e parë me Bandield, Zanetti luajti 37 ndeshje dhe shënoi 1 Gol, kurse në sezonin e dytë luajti 29 ndeshje dhe shënoi 3 Gola. Goli i parë erdhi më 23 Tetor 1994 në fitoren 3–0 të Banfield kundër Independiente, Goli i dytë erdhi më 29 Nëntor në barazimin 1–1 midis Banfield dhe Deportivo Textil Mandiyú dhe Goli i tretë erdhi më 2 Prill 1995 në fitoren 4–1 t– Banfield kundër Argentinos Juniors.

Zanetti ishte një nga lojtarët më në formë të Argjentinës dhe u bë zyrtarisht lojtar i Kombëtares së Argjentinës. Gjatë Kupës së Mandelës ku Zanetti po luante me Kombëtaren e Argjentinës, mori veshë lajmin se skuadra italiane, Inter po interesoheshe për të. Interi kishte dërguar një vëzhgues për të parë Zanettin në fushën e lojës. Vëzhguesi ishte Antonio Angelillo që gjithashtu ishte edhe ish–lojtari i Interit. Antionio Angelillo ishte në kërkim të lojtarëve argjentinas si Ariel Ortega. Më pas presidenti Massimo Moratti kërkonte më çdo kusht lojtarin argjentinas. Massimo Moratti gjithashtu pa talentin, fizikun, mentalitetin dhe driblimet e tij në një vidjo kasetë gjatë Lojërave Olimpike 1995 ku Zanetti luante me Kombëtaren Argjentinase. Massimo Moratti e bleu Zanettin më 13 Maj të vitit 1995.

Inter[redakto | redakto tekstin burimor]

Sezoni 1995–96[redakto | redakto tekstin burimor]

Zanetti erdhi tek Interi më 28 Korrik 1995. Ai ishte i panjohur në Itali dhe pa eksperiencë. Ai erdhi i vetëm në Milano me vetëm një 1 çantë ushqimesh dhe vetëm 2 gazetarë i uruan mirëseardhjen. Ai me pas shkoi në qendrën stërvitore të Interit.

Ai debutoi me 27 Gusht 1995 ne San Siro kunder Vicenza ne Serie A ne fitoren e Inter 1-0 me Golin e Roberto Carlos qe gjithashtu debutonte. Javier Zanetti shënoi Golin e tij të parë me Interin më 3 Dhjetor 1995 në San Siro kunder Cremoneses.

Zanetti e mbylli sezonin e tij te pare tek Inter me 32 Ndeshje ne Serie A dhe 2 Gola, 5 Ndeshje ne Kupen e Italise dhe 2 Ndeshje ne Europe dhe nuk arriti dot te fitonte asnje trofe.

Sezoni 1996–98[redakto | redakto tekstin burimor]

32 ndeshjet dhe 2 Golat ne Serie A e bënë Zanettin një titullar të padiskutueshem. Dalë nga dalë Zanetti bo beheshe një idhull për tifozerinë e Interit me lojën e tij. Zanetti gjatë këtyre muajve kishte shfaqur një vendosmëri, saktësi, talent, qëndrueshmeri dhe përkushtim për Interin. Inter në sezonin 1997–98 kishte humbur Serie A, por ishte në finalen e Kupës UEFA kunder Lazios. Zanetti shënoi ne fitoren e Interit 3–0 kundër Lazios në finale. Zanetti shenoi Golin e dytë të ndeshjes me një goditje fantastike që përfundoi në trekëndësh dhe kjo gjë solli trofeun e tij të parë me Zikaltrit. Në sezonin 1996–97 Zanetti luajti 50 ndeshje dhe shënoi 4 Gola, kurse në sezonin 1997-98, Zanetti luajti 41 ndeshje dhe shënoi 2 Gola.

Sezoni 1999–01[redakto | redakto tekstin burimor]

Në sezonin 1998-1999 Inter beri nje seri blerjesh si Roberto Baggio i cili u be shoku me i ngusht i Javier Zanettit. Zanetti nuk fitoi dot trofe sepse Inter u eleminua nga Manchester United FC me rezultatin 4-0 ne UEFA Champions League. Gjithsesi trajneri Hodgson udhehoqi Interin deri ne vendin e 3 ne Serie A qe do te thoshte qe Inter mund te luante ne UEFA Champions League vitin tjeter.

Pasi u largua trajneri Hodgson presidenti Moratti vendosi si trajner Marcello Lippin. Guiseppe Bergomi ishte Kapiten i skuadres kurse Javier Zanetti ishte zevendesi. Pas 26 Viteve me fanellen e Inter Bergomi la karrieren e tij dhe Zanetti u be Kapiteni i skuadres. Ai beri debutimin e tij si Kapiten me 29 Gusht 1999 ne fitoren 3-0 te Inter kunder Hellas Verona. Inter e mbylli sezonin e Serie A ne vendin e 4 me pike te barabata me Parmen dhe u detyrua te luante ne Play-Off ne UEFA Champions League, gjithashtu arriti deri ne finale te Kupes se Italise kunder SS Lazio ku Inter humbi.

Sezoni 2000-2001 filloi keq per Javier Zanettin sepse ai perpara fillimit te sezonit pesoi nje demtim ne muskulin e kembes se majte gje qe e detyroi te mos luante ndeshjet e para ne Serie A. Inter u eleminua perpara kohe nga UEFA Champions League nga skuadra suedeze Helsingborgs dhe humbi SuperKupen e Italise kunder SS Lazio dhe trajneri Marcello Lippa doreheqjen dhe ne vend te tij erdhi ndihmesi Marco Tardelli qe e kualfikoi Interin ne UEFA Cup.

Sezoni 2001–02[redakto | redakto tekstin burimor]

Nën drejtimin e trajnerit të ri Hector Cuper [6], patrioti i tij Javier Zanetti ishte lojtari kyç i projektit të tij për klubin Zikaltër.

Inter u eleminua nga Kupa UEFA në gjysmë–finale nga Feyenoord, kurse Serie A e humben në javën e fundit më 5 Maj sepse Inter u mund nga Lazio me rezultatin 4–2 kurse .Juventus fitoi kundër Romës.

Më 24 Prill, Zanetti mori Topin e Argjendë që dhuroheshe çdo vit nga presidenti i bashkimit të sportit dhe Shtypit italian [7]. Presidenti tha se Zanetti e meritoi plotësisht këtë trofe personal sepse udhëhoqi Interin gjatë gjithë sezonit.

Sezoni 2002–04[redakto | redakto tekstin burimor]

Ne sezonin 2002-2003 e perfundoi sezonin ne vendin e 2 prapa Juventus FC i cili i kishte mundur balle per balle ne raundin e dyte ne Stadio Della Alpi. Ne UEFA Champions League Inter u kualfikua ne gjysme-finale pas 25 Vjetesh kunder AC Milan ku humbi ne te dyja gjysme-finalet. Ne fund te ndeshjes se kthimit Inter humbi dhe Javier Zanetti nuk i mbajti dot lotet dhe shpertheu ne lot.

Ne sezonin 2003-2004 Inter e perfundoi sezonin ne Serie A ne vendin e 4 qe do te thoshte se mund te luante ne Play-Off ne UEFA Champions League. Inter e mbylli UEFA Champions League ne fazen e grupeve ne vendin e trete, kurse ne UEFA Cup u eleminua ne cerek-finale nga Marseja.

Sezoni 2004–06[redakto | redakto tekstin burimor]

Zanetti me Kupen e Italise

Nen drejtimin e trajnerit te ri Roberto Mancini, Javier Zanetti luajti shume ndeshje. Skuadra ishte revolucionuar teresisht nga pikpamja teknike e taktike. Inter e mbylli sezonin ne vendin e 3, dhe Seria A skandali i vitit 2006 u zbulua nje vit me vone. Ne UEFA Champions League Inter u eleminua ne cerek-finale.

Trajneri Mancini e shfytezoi kete gjendje dhe i solli Interit nje thes me trofe. Inter fitoi Kupen e Italise pas 7 vitesh. Ne vitin 2005 Zanetti fitoi trofeun e tij te pare si Kapiten skuadre e cila ishte Kupa e Italisë. Por Zanetti nuk ishte ne finale pasi ishte i zene me Kombetaren e Argjentines dhe trofeun e ngriti zevendes-kapiten Ivan Cordoba.[8]

Sezoni 2005-2006 filloi mire per Interin pasi me 20 Gusht, Interi mposhti Juventus FC ne Stadio Delle Alpi duke fituar SuperKupen e dyte Italiane dhe te paren per Javier Zanettin i cili ishte pjesmarres ne ate pjese dhe e ngriti trofeun. Inter e mbylli sezonin ne Serie A 11 pike mbarapa Juventus FC i cili ishte kthyer nga Serie B pas ndeshkimit per Seria A skandali i vitit 2006. Megjithate trofeu i fituar nga Juventus FC ju dha Interit sepse ne ate kohe u zbuluan detajet e Calciopolit. Me 26 Korrik 2006 Federata Italiane i dha Javier Zanettit dhe Interit i dhane Scudetton e 14 ne histori dhe te dyten per Zanettin.

Ne UEFA Champions League Inter u eleminua ne cerek-finale nga Villarreal CF.

Inter fitoi me rezultatin e pergjithshem 4-1 kunder AS Roma duke e fituar Kupen e Italisë per te dyten here rradhazi dhe te dyten here rradhazi kunder Romaneve. Ky ishte trofeu i dyte i Kupes se Italise per Zanettin.

Sezoni 2006–07[redakto | redakto tekstin burimor]

Javier Zanetti ne vitin 2006.

Sezoni 2006-2007 filloi me trofe për Interin, sepse Zikaltrit fituan SuperKupën e tretë Italiane pasi mundën 4-3 AS Romën pas kohës shtesë.

Në kampionat, Interi e fitoi Serie A në Artemio Franchi në Siena. Serie A u fitua nga Interi me 97 pikë, një rekord botëror, dhe ky është akoma rezultati më i lartë i arritur nga një skuadër në Serie A. Inter gjithashtu krijoi rekorde si psh: numri i fitoreve rradhazi në kampionat (17), gjithashtu fitoi 30 nga 38 ndeshje, një rekord tjetër. Gjithashtu Inter mori 7 barazime dhe vetëm 1 humbje.

UEFA Champions League, Inter u eleminua edhe pse me barazimin 2-2. Ndeshja e parë në San Siro doli me barazimin 2-2, kurse ndeshja e kthimit 0-0 dhe kualifikimi u vendos me Golat jashtë fushe.

Kupën e Italisë, Inter arriti deri në finale, por u mund nga AS Roma.

Më 15 Maj 2007, Zanetti u nderua me çmimin e besnikërisë dhe ndershmërisë së tij sportive, ky çmim u morr në Chieti Prisco. Moratti deklaroi për Zanettin, dhe tha që Zanetti është lider, simboli dhe Kapiteni i kesaj skuadre. Ai i jep forcë Interit dhe e udheheq Interin.

Zanetti luajti 50 ndeshje dhe arriti të shënoj 1 Gol, Golin e vetëm ai e shënoi në javën e 10 të Serie A në fitoren 2-0 në San Siro kundër Ascolit.

Sezoni 2007–08[redakto | redakto tekstin burimor]

Inter e filloi sezonin e 100 të tyre duke humbur Superkupën e Italisë kundër Romës me rezultatin 1–0, por kampionati filloi si 1 vit më parë, me Interin në krye dhe Romën në vendin e dytë. Ndeshja midis 2 rivalëve erdhi më 27 Shkurt në San Siro, Zanetti shënoi Golin e barazimin me një goditje nga jashtë zone për të hequr avantazhin e "Giallorossëve". Më pas, Roma ishte në gjëndje të rikuperojë shumë pikë, por Inter e fitoi titullin më 18 Maj në javën e fundit në Tardini. Në të njëjtën ditë në San Siro, Zanetti ngriti në ajër titullin e tretë rradhazi, dhe të 16 në historinë e Interit.

Champions League, ku Inter u eleminua nga Liverpooli, në ndeshjen e dytë e luajtur në Anfield, Zanetti ishte lojtari më i mirë në fushë për skuadrën e tij.

Kupën e Italisë, Inter arriti në finale për herë të katërt rradhazi por u mund sërisht nga Roma me rezultatin 2–1.

Sezoni 2008–09[redakto | redakto tekstin burimor]

Zanetti duke festuar per fitimin e SuperKupes se Italise 2008

Sezoni 2008-2009 filloi per Interin me 24 Gusht ne fitoren e SuperKupes se Italise kunder AS Roma. Koha e rregullt perfundoi 2-2 dhe Inter fitoi me penallti ku Javier Zanetti shenoi penalltine vendimtare. SuperKupa e Italise ishte trofeu i pare per trajnerit portugez José Mourinho. Ne fund te ndeshje Zanetti tha: "Unë jam i kënaqur që kam shënuar penalltine vendimtare, kjo penallti kishte peshe te madhesh. Kjo është hera e parë që une bej gjuaj nje penallti, ndoshta jo të gjithë e dinë kete. Për fat të mirë ajo shkoi në porte dhe na bëri të fitojë SuperKupen e tretë, në sezonet e fundit. Zanetti ishte nje lojtar i rendesishem per fitimin e SuperKupes.

Inter fitoi Serie A tre jave perpara perfundimit te Kampionatit, pas humbjes se AC Milan kunder Udinese Calcio ne Friuli. Ky ishte Serie A i katert rradhazi per Inter dhe u festua diten tjeter ku Inter mundi 3-0 Sienen.

Ne UEFA Champions League Inter u eleminua nga Manchester United FC me rezultatin e pergjithshem 2-0.

Me 22 Janar Zanetti fitoi cmimin Kampion i njerezve. Juria ishte e perbere nga 14 gazetare Kombetare te cilet e votuan Zanettin per bamiresine e tij per femijet Argjentinas.

Sezoni 2009–10: Tripleta[redakto | redakto tekstin burimor]

Zanetti ne stervitje me Interin
Javier Zanetti kunder Mark González
Javier Zanetti ne vitin 2009.

Zanetti pas fitimit të Tripletës:

“Në menduam, tashmë Inter është në histori.“

Sezoni 2009-2010 do te ishte sezoni me i suksesshem ne karrieren e tij me Interin pasi fitoi tripleten. Ai fitoi Serie A ne javen e fundit pasi mundi Sienen 1-0 me Golin e Diego Milito ku Javier Zanetti dha nje Assist fantastik. Ne Kupen e Italise Inter mundi me rezultatin 1-0 AS Romen me Golin e Diego Milito.

Me 16 Prill 2010 ku Inter mundi me rezultatin 2-0 Juventus FC, Zanetti luajti Ndeshjen e tij te 500 ne Serie A.[9] Ne fund te Serie A 2009-2010 Zanetti kishte 502 duke u bere lojtari i huaj me me shume ndeshje te luajtura ne Serie A, dhe ne Europe Zanetti kishte 132 Ndeshje, 59 Ndeshje ne Kupen e Italise, dhe 5 Ndeshje ne SuperKupen e Italise.

Me 22 Maj 2010 ne finalen e UEFA Champions League ne Madrid Inter mundi me rezultatin 2-0 FC Bayern München fale 2 Golave te Diego Militos. Ne ate Ndeshje Zanetti luajti Ndeshjen e tij te 700 per Inter. Ne fund te ndeshjen Javier Zanetti nuk rezistoi dot dhe shpertheu ne lote gezimi dhe me pas ngriti trofeun e tij te pare te UEFA Champions League ne qiellen e Madridit dhe duke bere Tripleten historike. Inter eshte gjithashtu skuadra e vetme Italiane qe reazlizon Triplet.

Zanetti luajtur 55 ndeshje në të gjitha kompedicionet, 37 ndeshje në Serie A, 4 ndeshje në Kupen e Italise, 13 ndeshje në UEFA Champions League dhe 1 ndeshje në SuperKupën e Italisë.

Sezoni 2010–11[redakto | redakto tekstin burimor]

Nen drejtimin e trajnerit te ri Rafa Benitez, Inter fitoi SuperKupen e Italise me rezultatin 3-1 fale Golave te Goran Pandev dhe Samuel Eto'o qe shenoi 2 Gola.

6 Dite me vone Inter luajti nje tjeter finale te SuperKupes se Europes kunder Atlético Madrid ne Stade Louis II. Atlético Madrid fitoi me rezultatin 2-0.

Me 28 Gusht per trofet e fituara me Inter, Zanetti fitoi cmimin Gaetano Scirea per karrieren. Zanetti per kete cmim tha: "Jam i nderuar nga ky çmim, i nderuar me të vërtetë, më jep kënaqësi të madhe, sepse ajo ka të drejtë për një futboll të madh."

Me 20 Tetor Zanetti ne nje moshe 37 Vjecare e 71 Ditore shenoi Gol kunder Tottenhamit ne nje ndeshje te fazes se Grupeve te UEFA Champions League duke u bere lojtari me i vjeter qe shenon Gol ne UEFA Champions League. [10] Disa dite me vone ky rekord u thye nga Filippo Inzaghi.

Me 15 Dhjetor 2010 Inter do te merrte pjese ne FIFA Kupa Botërore e Klubeve. Inter u ndesh ne gjysme-finale me kampionet e Azise Seongnam ku Inter fitoi 3-0 ku Zanetti shenoi Golin e dyte. Me 18 Dhjetor 2010 Inter u ndesh me Mazemben ku fitoi 3-0 duke fituar trofeun e 5 per vitin 2010.

Me 15 Janar 2011 ne fitoren e Inter 4-1 kunder Bolognas nen drejtimin e trajnerit te ri Leonadrdo, Zanetti barazoi rekordin e ish-kapitenit Giuseppe Bergomi per numrin e ndeshjeve te Serie A. Zanetti e theu kete rekord 4 dite me vone ne Ndeshjen kunder AC Cesenas duke luajtur Ndeshjen e 520 ne Serie A.


Me 11 Maj ne ndeshjen e kthimit te gjysme-finalse se Kupes se Italise kunder Romes, Zanetti luajti Ndeshjen e tij te 1000 ne karrieren e tij bashk me Kombetaren. Ne 1000 Ndeshje ai luajti 633 Ndeshje Kampionati, 63 Ndeshje Kupe, 143 Ndeshje ne Kompedicionet Europiane, 9 Ndeshje ne Kupa te tjera. Pak dite me vone me 29 Maj 2011 Inter mundi me rezultatin 3-1 Palermon dhe fitoi Kupen e Italise dhe Kupen per 150 vjetorin e bashkimit te Italise.

Sezoni 2011–12[redakto | redakto tekstin burimor]

Zanetti në sezonin 2011-12.

Inter nën drejtimin e Gian Piero Gasperinit humbi me rezultatin 1–2 kundër Milan në finalen e Superkupës italiane që u luajt në Kinë.

Në javen e katërt të Serie A, më 17 Shtator 2011 në ndeshjen Interit kundër Romës, Zanetti luajti ndeshjen e tij të 756 për Interin duke barazuar rekordin e legjendës së Interit, Guiseppe Bergomi. Më pas Zanetti e theu rekordin javës tjetër.

Më 28 Shtator 2011, Zanetti festoi thyerjen e rekordit të Bergomit për ndeshjet e luajtura në një parti në Martini Terrazza në Milano. Më pas presidenti Moratti i dha një tabaka të argjend Zanettit.

Më 10 Tetor 2011, Javier Zanetti fitoi Golden Foot në Principatën e Monakos. Javier Zanetti gjithashtu u nderua si një legjend argjentinase, duke lënë gjurmën e kembës së tij dhe një autograf.

Më 3 Dhjetor 2011, Javier Zanetti u ndëshkua me karton të kuq në humbjen e Interit 0–1 me UdinesenSan Siro. Ky ishte kartoni i tij i parë i kuq pas 17 viteve karrierë.

Më 27 Shtator 2011, në ndeshjen midis CSKA dhe Interit (2–3), Javier Zanetti luajti ndeshjen e tij të 78 si KapitenChampions League duke thyer rekordin e Paolo Maldinit me 77 ndeshje si Kapiten.

Kupën e Italisë, Inter u eleminua në çerek–finale nga SSC Napoli me rezultatin 2ë0. Në Serie A, Intert e mbylli ne vendin e gjashtë me 58 pikë. Në Champions League, Inter u eleminua nga Marseja me rezultatin e përgjithshëm 2ë2 (Golat jashtë fushe).

Sezoni 2012–13[redakto | redakto tekstin burimor]

Në sezonin 2012-2013, Javier Zanetti luajti 48 ndeshje dhe nuk arriti dot të shënoj asnjë Gol.

Me 24 Gusht 2012, Javier Zanetti luajti ndeshjen e tij të 800 në karrerën e tij gjatë një ndeshje në UEFA Europa League kundër rumuneve të Vaslui. Zanetti në total me Interin, luajti 570 ndeshje në Serie A, 66 ndeshje në Kupën e Italisë, 151 Ndeshje në europe dhe 13 ndeshje në Kupa të tjera.

Më 7 Tetor 2012, në Derbin kundër AC Milan që përfundoi me rezultatin 1-0 për Interin, Zanetti luajti Derbin e tij të 45 në karrierë dhe duke kaluar Guiseppe Bergomin i cili kishte luajtur 44 ndeshje në karrierën e tij, Zanetti është lojtari i dytë me më shumë ndeshje të luajtura, para tij është vetëm Paolo Maldini me 57 ndeshje.

Më 3 Nëntor 2012, Javier Zanetti luajti Derbin e tij të 38 kundër JuventusitJuventus Stadium në fitoren e Interit me rezultatin 1-3, kjo ishte humbja e parë e JuventusitSerie A pas 49 ndeshjesh. Në fund të ndeshjes, Zanetti tha që këtë fitore ja dedikonte Giacinto Facchettit dhe familjes së tij.

Më 12 Nëntor, ai mori çmimin "Giacinto Facchetti" për përkushtimin, angazhimin dhe saktësinë në fushën e lojës, kurse më 28 Janar 2013, ai mori çmimin e besnikërisë qe ja dhuroi shoqata e futbollisteve Italianë.

Zanetti duke festuar fitoren kundër Juventusit.

Më 3 Shkurt 2013, në ndeshjen midis Sienës dhe Interit (3-1), Zanetti luajti ndeshjen e tij të 592 në Serie A dhe barazoi rekordin e Gianluca Pagliuca, dhe më pas e kaloi në ndeshjen midis Interit dhe Chievo Veronës (3-1).

Më 10 Mars 2013, në ndeshjen midis Interit dhe Bolognas (0-1), Zanetti luajti ndeshjen e tij të 600 në Serie A[11]. I vetmi që kishte arritur 600 ndeshje të luajtura në Serie A ishte Paolo Maldini i cili pas tërheqjes nga futbolli ka 647. Serie A e nderoi në Facebook Zanettin për arrtijen e tij duke shkruajtur: "Në momentet më të mira, por edhe në ato të errëta, Interi i tij ai ka qenë gjithmonë atje. Përherë të 600 në Serie A pasi zbriti bashkë me atë fanelle që i ka dhënë gjithmonë gjithçka, duke luftuar në frymën e fundit. Urime për kapitenin Javier Zanetti, flamuri i Interit dhe simbol i atyre vlerave të vërteta që na bëjnë te duam futbollin."

Më 21 Prill 2013, në ndeshjen kundër Parmës ku Interi fitoi 1-0, Javier Zanetti luajti ndeshjen e tij të 1100 në të gjithë karrierën, duke u bërë lojtari i katërt në historinë e futbollit me më shumë ndeshje.

Me 28 Prill 2013, në humbjen e Interit 1-0 në fushën e Palermos, Javier Zanetti pësoi një dëmtim të rëndë në thembrën e këmbës së tij të majtë, hera e fundit ku Zanetti ishte dëmtuar në një ndeshje ishte ndeshja sërisht kundër Palermos më 22 Prill 2012, ku ai mori një dëmtim sërisht në kembën e majtë. Zanetti u operua më 30 Prill 2013 në spitalin San Matteo Policlinico që është spitali më i mirë në Itali. Përsoni që e operoi Zanettin ishte profesor Franco Benazzo nën mbikqyrje të doktor Franco Combi që është mjeku i Interit. Pas operacionit, Zanetti pritet të rikthehet në fushën e lojës pas 6 muajsh. Kjo ishte hera e parë në karrieren 20 vjeçare të Javier Zanettit që pëson një dëmtim të tillë.

Sezoni 2013–14[redakto | redakto tekstin burimor]

Më 12 Qershor 2013, Presidenti i Interit Massimo Moratti konfirmoi se kishte rinovuar kontratën me Javier Zanettin. Zanetti rinovoi kontratën e tij deri në vitin 2014. Sëbashku me Javier Zanettin rinovoi edhe për 1 vit kontratën edhe Wálter Samuel. Pas rinovimit të kontratës Javier Zanetti nëpermjet një lidhje telefonike me inter.it tha:

“Para së gjithash dua të falenderoj shoqërine për besimin që me ka dhënë. Kemi folur gjatë për dëmtimin dhe kemi vendosur të bëjme një tjetër vit bashkë. Kanë treguar edhe një herë se besojnë tek mua dhe në pasionin tim për Interin. Shpresoj të kem mundësi ta paguaj në fushe këtë demonstrim dashurie dhe respekti në drejtimin tim. Falenderoj shumë tifozët që në keto javë me kanë bërë të ndjej dashurinë e tyre dhe të njejten gjë kanë bërë me skuadrën, duke treaguar në këto ditë të para të fushatës të abonimeve, se duan te na qëndrojnë pranë edhe sezonin e ardhshëm. Po bëj gjithcka të rikuperohem shpejt dhe të jem në dispozicion të trainerit dhe shokëve te mi.“

Zanetti nuk mori pjesë në stërvitjen e parë të skuadrës për sezonin e ri 2013–2014, sepse Zanetti është në Argjentinë për tu shëruar nga demtimi që pësoi. Kjo ishte hera e parë në 19 vite që Inter nis stervitjen e parë të sezonit pa kapitenin Javier Zanetti. Zanetti në një interviste tha: "Ka gjithmon një herë të parë, jam pothuajse i shëruar, mund të eci shum mirë".

Në një tjetër intervistë nga InterChannel, Zanetti tha se ai do të rikthehej në fushat e lojës në muajin Nëntor, gjithashtu Zanetti tha se e kishte nisur stërvitjen që në muajin Korrik, ku skuadra e tij ishte në Shba për turin parasezonal të sezonit 2013–14.

Zanetti ishte për herë të parë në stol për sezonin 2013–14 më 3 Nëntor në ndeshjen kundër Udineses më 3 Nëntor, Inter fitoi me rezultatin 0–3. Zanetti luajti ndeshjen e parë pas 7 muajsht më 9 Nëntor në fitoren e Interit 2–0 në San Siro kundër Livornos, ai hyri në fushë në minutën e 82 dhe në minutën e 90 krijoi aksionin e dytë të Golit i cili u shënua nga Nagatomo [12] [13] [14].

Kombëtarja Argjentinase[redakto | redakto tekstin burimor]

Javier Zanetti në vitin 2009.
Zanetti kundër Portugalisë në vitin 2011.
Javier Zanetti dhe Cristiano Ronaldo në ndeshjen miqësore kundër Portugalisë.

Debutimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Pas Kupës së Botës që u zhvillua në vitin 1994 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Argjentina duhej rindertuar plotësisht. Në Nëntor të vitit 1994, pas ndeshjeve te mira me fanellen e Banfield, trajneri i asajkohe i Argjentinës, Daniel Passarella e thirri për herë të parë në kombetare Zanettin kur ai ishte 21 vjeç.

Zanetti bëri debutimin e tij me Argjentinën më 16 Nentor të vitit 1994 në një ndeshje kundër Kilit që përfundoi me rezultatin 3–0 për Argjentinën. Pas ndeshjes së parë debutuese, Zanetti luajti edhe 2 ndeshje të tjera miqësore kundër Rumanisë dhe Jugosllavisë, të dy të përfunduar me fitoren e Argjentinës me rezultatin 1–0.

Kupa e Botës, Kupa e Konfederatave dhe Kupa e Amerikës[redakto | redakto tekstin burimor]

Ayala dhe Zanetti në vitin 2007.

Argjentina u kualifikua ne Kupën e Botës me 43 pikë në 18 ndeshje. Zanetti luajti në të gjitha ndeshjet. Ai u thirr gjithashtu nga trajneri Marcelo Bielsa per Kupën e Botës në vitin 2002 qe u mbajt ne Kore dhe Japoni.

Ndeshja e parë e Kupës së Botës për Zanettin ishte kunder Nigerisë, Argjentina fitoi me rezultatin 1–0 dhe Zanetti pas ndeshjes tha që fitorja erdhi nga durimi dhe cilësija e skuadrës. Me 7 Qershor, Argjenina u përball me Anglisnë ku Argjentina humbi me rezultatin 1–0. Pas humbjes 1–0 kunder Anglise dhe barazimit 1–1 kundër Suedise, trajneri Marco Bielsa e ndryshoi skuadrën duke lënë jashtë fushave të lojës Zanettin.

Zanetti luajti ndeshjen e tij të parë si Kapiten për Argjentinën më 7 Qershor të vitit 2003 në ndeshjen e Kupës Kirin kundër Japonisë. Në atë ndeshje, Zanetti shënoi edhe 1 Gol. 3 Dite pasi Zanetti kishte luajtur për herë të parë si Kapiten, Argjentina fitoi sërisht 1-0 kunder Kores së Jugut.

Zanetti u thirr nga trajneri Marcelo Bielsa për Kupën e Amerikës në vitin 2004 qe zhvilloheshe në Peru. Në atë vit, kombetarja kishte vetëm lojtar me eksperiencë dhe Zanetti ishte njëri prej tyre pasi kishte 10 vjet që luante me kombetaren. Argjentina arriti deri në finale kundër Brazilit, por humbi 4–2 me penallti, pasi koha e rregullt dhe shtesa përfunduan me rezultatin 2ë2.

Në ndeshjen e parë të fazës kualifikuese për Kupën e Botës 2006 që do të zhvilloheshe nCopa América Gjermani, Javier Zanetti shënoi 1 Gol kundër Uruguajit [15].

Zanetti u thirr nga trajneri José Pekerman për të luajtur në Kupën e Konfederatave që u luajt në vitin 2005 në Gjermani. Javier Zanetti bëri një loje shumë të mirë në të gjitha ndeshjet. Argjentina arriti deri në finale ku u mund nga Brazili me rezultatin 4–1. Në atë ndeshje, Zanetti ishte lojtari me i mirë për Argjentinën [16].

Lojërat Olimpike[redakto | redakto tekstin burimor]

Zanetti ka lujatur ne Lojërat Olimpike me Kombetaren U23 te Argjentines dhe me Kombetaren e pare Argjentinase. Ai luajti me Kombetaren e Argjentines U23 ne vitin 1996.

Ai u thirr ne vitin 2004 per te luajtur serisht me Kombetaren Argjentinase por Zanetti refuzoi per tu stervitur me Interin.

Statistikat në Total[redakto | redakto tekstin burimor]

Zanetti eshte lojtari me me shume ndeshje per Kombetaren Argjentinase. Zanetti ne total ka luajtur 145 ndeshje dhe eshte nuk e ka deklaruar terheqjen. Zanetti ka qe nga viti 1994 qe luan per Kombetaren e tij. Ne total Zanetti ka luajtur 5 Ndeshje. Me Kombetaren e Argjentines Olimpike Zanetti ka luajtur 12 Ndeshje dhe nuk ka asnje Gol. Zanetti ka mbajtur ne fanelle perhere numrin 8. Zanetti ne te shkuaren ka pasur edhe fanellen me numrin 4.

Golat me Kombëtaren[redakto | redakto tekstin burimor]

Lista e Golave dhe rezulatet me Argjentinën.
# Data Vendi Kundershtari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 22 Qershor 1995 Estadio Malvinas Argentinas, Mendoza Flag of Slovakia.svg Sllovakia 3–0 6–0 Ndeshje Miqesore
2. 14 Maj 1998 Estadio Mario Alberto Kempes, Cordoba Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosnja dhe Hercegovina 2–1 3–1 Ndeshje Miqesore
3. 30 Qershor 1998 Stade Geoffroy-Guichard, Saint-Étienne Flag of England.svg Anglia 2–2 2–2 Botërori 1998
4. 8 Qershor 2003 Osaka Stadium, Oskaka Flag of Japan.svg Japonia 2–0 4–1 Kupa Krirn
5. 9 Tetor 2004 Estadio Monumental Antonio Vespucio Liberti, Buenos Aires Flag of Uruguay.svg Uruguaji 3–0 4–2 Botërori 2006 – Kualifikueset

Të gjitha Ndeshjet dhe Golat me Kombëtaren[redakto | redakto tekstin burimor]

Ndeshjet dhe Golat.

Ndeshjet & Golat sipas viteve[redakto | redakto tekstin burimor]

Reduktuar më 9 Korrik 2013. [17] [18]

Kombetarja Argjentinase
Viti Ndeshje Gola
1994 3 0
1995 15 1
1996 6 0
1997 4 0
1998 9 2
1999 11 0
2000 7 0
2001 9 0
2002 6 0
2003 8 1
2004 14 1
2005 10 0
2006 0 0
2007 15 0
2008 11 0
2009 8 0
2010 2 0
2011 7 0
Total 145 5

Stili i lojës[redakto | redakto tekstin burimor]

Zanetti duke luajtur per Inter ne vitin 2009

Saktësia, inteligjenca, shpejtësia, fortësia, teknika, vendosja në fushën e lojës dhe rikuperimi i topit janë aftësitë që e karakterizojnë Javier Zanettin në fushën e lojës.

Zanetti edhe pse në një moshë të vjetër pë të luajtur futboll, Zanetti ka një fizik fantastik dhe është i palodhur në fushën e lojës duke qënë i gatshëm që të luaj në çdo pozicion.

Javier Zanetti mund të luaj si në mbrojtje ashtu edhe në mesfushë, ai mund të luaj si mbrojtës anësorë ose qëndre, në mesfushë mund të luaj në krahë, në qëndër, si edhe në pozicionin e mesfushorit të tërhequr. Në formacionin 5-3-2, Javier Zanetti mund të luaj në të dhjathtë të mbrojtjes, gjithashtu mund të luaj edhe në qëndër të mesfushës. Tek Kombëtarja Argjentinase, Zanetti ka luajtur përherë si mesfushor në krah të dhjatë, dhe ndonjëherë ka luajtur edhe në qëndër.

Me trajnerin Lippi, Javier Zanetti ka luajtur në mesfushë në formacionin 4-4-2, kurse me Mancinin dhe Mourinhon, Zanetti ka lujtur në qëndër të mesfushës, kurse pasi u largua Mourinho, Zanetti luajti si mbrojtës në formacionin 3-4-3 të Gasperinit, kurse kur trajnerë kanë qënë Ranieri dhe Stamaccioni, Zanetti u rikthye që të luantë në mesfushë.

Rekordet e Javier Zanettit[redakto | redakto tekstin burimor]

Javier Zanetti në një ndeshje miqesore në vitin 2012
 • Lojtari aktiv me më shumë ndeshje në Serie A (603).
 • Lojtari i huaj me më shumë ndeshje në Serie A (603).
 • Lojtari i dytë në histori me më shumë ndeshje në Serie A (603).
 • Lojtari i katërt me më shumë ndeshje në Europë (160).
 • Lojtari me më shumë ndeshje në Champions League si Kapiten (82).
 • Lojtari i katërt me më shumë ndeshje në historinë e futbollit (1101).
 • Lojtari i katërt aktiv me më shumë ndeshje në historinë e futbollit (1101).
 • Lojtari i katërt më i vjetër që shenon Gol në Champions LeagueInter 4-3 Tottenahm, 37 Vjec e 71 Ditë.
 • Lojtari me më shumë ndeshje në SuperKupën e Italisë (7).
 • Lojtari më i vjetër i huaj që luan një ndeshje në Serie A, 39 Vjec e 260 Ditë.

Rekordet me Inter[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Lojtari me më shumë ndeshje për Interin (845).
 • Lojtari me më shumë ndeshje për InterinSerie A (603).
 • Lojtari me më shumë ndeshje për Interin në SuperKupen e Italisë (7).
 • Lojtari me më shumë ndeshje për InterinEuropë (160).
 • Lojtari me më shumë ndeshje për InterinUEFA Champions League (105).
 • Lojtari qe ka luajtur më shumë ndeshje rradhazi pa pushim per Interin ne Serie A (137).
 • Lojtari qe ka luajtur më shumë ndeshje rradhazi pa pushim per Interin ne te gjitha Kompedicionet (162).
 • Lojtari që ka fituar më shumë trofe me Interin (16).

Rekordet me Argjentinën[redakto | redakto tekstin burimor]

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadrat[redakto | redakto tekstin burimor]

Statistikat janë redaktuar më 9 Nëntor 2013 [19].

Skuadra Sezoni Liga Kupa Kontinenti1 Tjetër2 Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Talleres RE 1992–93 33 1 33 1
Total 33 1 33 1
Banfield 1993–94 37 1 37 1
1994–95 29 3 29 3
Total 66 4 66 4
Inter Milan 1995–96 32 2 5 0 2 0 39 2
1996–97 33 3 5 1 12 0 50 4
1997–98 28 0 4 0 9 2 41 2
1998–99 34 3 5 0 9 1 2 0 50 4
1999–00 34 1 8 1 1 0 43 2
2000–01 29 0 1 0 4 0 34 0
2001–02 33 0 1 1 10 1 44 2
2002–03 34 1 1 0 18 0 53 1
2003–04 34 0 5 0 12 0 51 0
2004–05 35 0 3 0 11 0 49 0
2005–06 25 0 5 0 8 0 1 0 39 0
2006–07 37 1 4 0 8 0 1 0 50 1
2007–08 38 1 4 0 8 0 1 0 51 1
2008–09 38 0 4 0 8 0 1 0 51 0
2009–10 37 0 4 0 13 0 1 0 55 0
2010–11 35 0 5 0 8 1 4 1 52 2
2011–12 34 0 2 0 8 0 1 0 45 0
2012–13 33 0 4 0 11 0 0 0 48 0
2013–14 1 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Total 604 12 70 3 159 5 13 1 846 21
Karriera në total 703 17 70 3 159 5 13 1 945 26

1Kompedicionet kontinentale përfshijnë UEFA Champions League dhe Kupa UEFA
2Turnamente të tjera të përfshira janë Serie A play-off, Supercoppa Italiana, UEFA Super Cup dhe FIFA Club World Cup

Statistikat në Kompedicione[redakto | redakto tekstin burimor]

Trofe[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadrat[redakto | redakto tekstin burimor]

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Trofe & Çmime Personale[redakto | redakto tekstin burimor]

 • FIFA 100
 • Kanditat për Skuadrën e Vitit në UEFA - 2003, 2007, 2008, 2009, 2010.
 • Kanditat për Skuadrën e Vitit në FIFA/FIFPro World XI - 2010.
 • Serie A Topi i Argjend - 2001-2002.
 • Cmimi Kombetar "Giuseppe Prisco" - 2007.
 • Cmimi Facchetti - 2012.
 • "Besnikëria dhe Kritikët" - 2013.
 • Albo d'Oro (Lista e Nderit) - 2010.
 • Sportisti Shembullor - 2012.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ Javier Adelmar Zanetti. goal.com. Vizituar në 30 janar 2012.
 2. ^ tactical Formations. Football-Lineups.com. Vizituar në 25 janar 2007.
 3. ^ Match Formations. Football-Lineups.com. Vizituar në 17 Janar 2007.
 4. ^ Dutch soccer player who scored winning goal against Brazil is Catholic convert. Catholic News Agency (26 Gusht 2012).
 5. ^ Cambiasso, Zanetti: "Only Inter counts". Inter.it. 14 Shtator 2007. Retrieved 10 Tetor 2007. 
 6. ^ Cuper come Herrera «Gañeremos todo y contra todos». Corriere della Sera (26 Korrik 2001).
 7. ^ Calcio: J. Zanetti il più sportivo, a lui il pallone d'argento. Adnkronos.com (23 Prill 2002).
 8. ^ Inter and Zanetti: 600 times together
 9. ^ Zanetti completes 500 matches with Inter.
 10. ^ Inter Milan 4 Tottenham 3. BBC Sport (20 tetor 2010). Vizituar në 20 tetor 2010.
 11. ^ Zanetti: 'My 600th Inter game'. Football Italia (10 mars 2013).
 12. ^ Javier Zanetti gets hero’s reception in Inter’s comeback win vs. Livorno. FoxSoccer.com. Vizituar në 9 nëntor 2013.
 13. ^ Javier Zanetti Siap Comeback Versus Livorno. Goal.com. Vizituar në 9 nëntor 2013.
 14. ^ Inter Milan vs. Livorno: Final score 2-0, Javier Zanetti returns as Inter cruise to victory. sbnation.com. Vizituar në 9 nëntor 2013.
 15. ^ World Cup snub for Zanetti. Skysports.com. 15 May 2006. Retrieved 2007-07-11. 
 16. ^ Centurion Zanetti celebrates in style. FIFA. 26 June 2005. Archived from the original on 1 October 2007. Retrieved 2007-06-26. 
 17. ^ :: National Football Teams ::.. Player – Javier Zanetti
 18. ^ Javier Adelmar Zanetti – International Appearances
 19. ^ Javier Zanetti. WhoScored.com. Vizituar në 3 nëntor 2013.

Lidhje të jashtëme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Javier Zanetti