Jump to content

"Dera" (film i vitit 2012)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Door
Regjia ngaIstván Szabó
Shkruar ngaIstván Szabó
Andrea Vészits
Magda Szabó
ProdhuesiJenő Hábermann
Sándor Söth
LuajnëHelen Mirren
KinematografiaElemér Ragályi
Shpërndarë ngaMokép[1]
Data e publikimit
Stampa:Film date
Kohëzgjatja
97 minutes
ShtetiHungaria
GjuhaAnglisht

Dera (hungarisht: Az ajto) është një film dramatik hungarez i vitit 2012 me regji të István Szabó dhe me aktorë Martina Gedeck dhe Helen Mirren . [2] Ai bazohet në romanin hungarez me të njëjtin emër në lidhje me marrëdhënien e një romanciere dhe shërbëtores së saj ekscentrike (Mirren) në fillim të viteve 1970 në Hungari. [3]

Filmi u zgjodh për t'u paraqitur në programin konkurrues në Festivalin e 34-të Ndërkombëtar të Filmit në Moskë . [4] Ai gjithashtu fitoi çmimin Michael Curtiz Audience në Festivalin Hungarez të Filmit në Los Anxhelos në nëntor 2012. [5] [6]

 • Helen Mirren si Emerence
 • Martina Gedeck në rolin e Magda
 • Károly Eperjes si Tibor
 • Gábor Koncz si Nënkoloneli
 • Enikő Börcsök si Sutu
 • Ági Szirtes në rolin e Polett
 • Erika Marozsán në rolin e Eva "Evike" Großman
 • Ildikó Tóth si Doktori
 • Mari Nagy në rolin e Adél
 • Péter Andorai si z. Brodarics
 • Festivali Hungarez i Filmit në Los Anxhelos – Çmimi i publikut Michael Curtiz: The Door (2012)
 1. ^ "The Door-Hungarian Box Office". Box Office Mojo. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Smith, Ian Hayden (2012). International Film Guide 2012 (në anglisht). fq. 135. ISBN 978-1908215017.
 3. ^ "The Door" (në anglisht). Marrë më 10 shkurt 2017.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 4. ^ "Szabó Film in Competition in Moscow". culture.hu (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2009. Marrë më 9 shtator 2012.
 5. ^ "Hungarian Film Festival of Los Angeles". hufestival (në anglisht). Marrë më 2 dhjetor 2012.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 6. ^ "A Vizsga nyerte a Los Angeles-i Magyar Filmfesztivált". magyar.film (në hungarisht). Marrë më 2 dhjetor 2012.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)

Lidhje te jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]