Çeliku përforcues

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dy tufa me armaturë me gjatësi të plotë, të cilat do të vendosen, përkulen ose priten siç kërkohet nga instalimi.

Armatura (shkurt për shufra përforcuese), e njohur kur masivohet si çelik përforcues ose çelik armaturë,[1] është një shufër çeliku që përdoret si një pajisje tensioni në betonin e armuar dhe strukturat e muraturës së armuar për të forcuar dhe ndihmuar betonin nën tension. Betoni është i fortë nën shtypje, por ka rezistencë të ulët në tërheqje. Armatura rrit ndjeshëm rezistencën në tërheqje të strukturës. Sipërfaqja e armaturës përmban një seri të vazhdueshme brinjësh, folesh ose dhëmbëshe për të nxitur një lidhje më të mirë me betonin dhe për të zvogëluar rrezikun e rrëshqitjes.

Lloji më i zakonshëm i armaturës është çeliku i karbonit, i përbërë zakonisht nga shufra të rrumbullakëta të mbështjellë në nxehtësi me modele deformimi të ngulitura në sipërfaqen e tij. Çeliku dhe betoni kanë koeficientë të ngjashëm të zgjerimit termik,[2] kështu që një pjesë strukturore e betonit e përforcuar me çelik do të përjetojë stres minimal diferencial ndërsa temperatura ndryshon.

Lloje të tjera të disponueshme të armaturës janë prodhuar prej çeliku inox dhe shufrat e përbërë nga fibra qelqi, fibra karboni ose fibra bazalt. Shufrat përforcuese të çelikut të karbonit mund të jenë gjithashtu të veshura me zink ose një rrëshirë epokside të krijuar për t'i rezistuar efekteve të korrozionit, veçanërisht kur përdoren në mjedise me ujë të kripur. Bambu është treguar të jetë një alternativë e zbatueshme ndaj çelikut përforcues në konstruksionet e betonit. Këto lloje alternative priren të jenë më të shtrenjta ose mund të kenë veti mekanike më të vogla dhe për këtë arsye përdoren më shpesh në ndërtime speciale ku karakteristikat e tyre fizike plotësojnë një kërkesë specifike të performancës që çeliku i karbonit nuk e ofron.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Merritt, Frederic S., M. Kent Loftin and Jonathan T. Ricketts, Standard Handbook for Civil Engineers, Fourth Edition, McGraw-Hill Book Company, 1995, p. 8.17
  2. ^ "Coefficients of Linear Thermal Expansion". The Engineering ToolBox. Marrë më 2015-07-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)