Çezma e Sahit Agës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Çezma e Sahit Agës
Qeshmja e sahit ages.JPG
Lloji Arkitekturore
Vendndodhja [[[1] Gjilan]], Kosovë
Ndërtuar Fillimi i shek. XX
Emri zyrtar: Monument /Ansambël
Lloji Nën mbrojtje
Nr. i referencës 106

Çezma e Sahit Agës është një monument i trashëgimisë kulturore në Gjilan, Kosovë.[2] Ky monument është i kategorisë "Arkitekturor", i miratuar me numër .Gjendet afërsi të qyteti të Gjilanit, në fshatin Kufcë e Poshtme , gjendet Çezma e Sahit Agës. Ky ndërtim u realizua, sipas të dhënave që janë marrë nga pronari i çezmës, para njëqind viteve. Pra, është ndërtuar në të njejtën kohë kur është ndërtuar edhe shtëpia - kullë e Sahit Agës.

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E ndërtuar nga gurë shtufi , me një lartësi prej 2 metrash dhe gjerësi prej 60 cm . Materiali lidhës i përdorur për murim është llaçi prej gëlqereje . Objekti në fasadë ka një nike , poshtë së cilës ndodhet një sylynjar , i cili sjell ujë të mjaftueshëm për pije.Një nike e vogël më e thelluar se e madhja që ka formë konike . Mbi objektin e çezmës është vendosur një gurë i madh në formë sferike.Diçka rrethore që i përket vetëdijes ilire për vetë besimin në dukjet astrale . Sipas informatave që kanë marrë të zotët e shtëpisë , çezma duhet të jetë ndërtuar rreth vitit 1900.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kadriu, Sherafedin. Trashegimia kulturore e rajonit të Gjilanit. Bibloteka Kombëtare e Kosovës "Pjetër Bogdani". f. 163.  978-9951-8760-3-2.
  2. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]