Jump to content

Ëmbëlsira

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ballokume Elbasani
Bakllava shqiptare

Ëmbëlsira është një lloj gatese që bëhet me sheqer, me mjaltë, me reçel a me diçka tjetër të ëmbël; një copë a një pjesë nga kjo gatesë. Ndryshe është një lloj arti i përgatitjes së konfeksioneve, të cilat janë artikuj ushqimorë të pasura me sheqer dhe karbohidrate. Përkufizimet e sakta janë të vështira. [1] Në përgjithësi, ëmbëlsirat ndahen në dy kategori të gjera dhe disi të mbivendosura, ëmbëlsira të furrave të bukës dhe konfeksione sheqeri. [2]

Ëmbëlsirat e furrave të bukës, të quajtura edhe ëmblsira prej miellit, përfshijnë kryesisht pasta të ëmbla, gurabia dhe produkte të ngjashme të pjekura.

Gatimet e sheqerit përfshijnë bombonet (zakonisht quhen sweets - ëmbëlsira në anglishten britanike), arra të ëmbëlsuara, çokollata, çamçakëza, çamçakëza flluskë dhe konfeksione të tjera të cilat bëhen kryesisht me sheqer. Në disa raste, konfeksionet e çokollatës (gatimet e bëra me çokollatë) trajtohen si një kategori e veçantë, siç janë versionet pa përmbajtje të sheqerit. [3] Fjalët karamela (candy) përdoren në SH.B.A. dhe Kanada, ëmbëlsira ose bombone (sweets) në Britani të Madhe dhe Irlandë janë fjalë të zakonshme për variacione të ndryshme të ëmbëlsirave prej sheqerit.

Industria e ëmbëlsirave gjithashtu përfshin shkolla të specializuara trajnimi dhe të dhëna të pasura historike. [4] Ëmbëlsirat tradicionale Përdoren që nga kohërat e lashta dhe vazhduan të konsumoheshin edhe nëpër Mesjetë e deri në epokën moderne.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • García Ballesteros, Enrique (2012). Foods From Spain History: Bakery & Confectionery. A Taste For Sweetness (në anglisht).
  • Goldstein, Darra (2015). The Oxford Companion to Sugar and Sweets (në anglisht). Oxford University Press. ISBN 978-0-19-931339-6.
  • Kennedy, Angus (2008). Kennedy's Confection Magazine (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 nëntor 2020. Marrë më 9 maj 2021.
  • Richardson, Tim H. (2002). Sweets: A History of Candy (në anglisht). Bloomsbury USA. ISBN 1-58234-229-6.
  • Stroud, Jon (2008). The Sucker's Guide: A Journey into the Soft Centre of the Sweet Shop (në anglisht). Summersdale. ISBN 978-1-84024-709-1.
  • Weatherley, Henry (1865). A Treatise on the Art of Boiling Sugar (në anglisht). Marrë më 14 korrik 2008.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Davidson, Alan (2014). The Oxford Companion to Food (në anglisht). Oxford University Press. fq. 213. ISBN 9780199677337.
  2. ^ International Food Information Service, red. (2009). Dictionary of Food Science and Technology (në anglisht) (bot. 2nd). Chichester, U.K.: Wiley–Blackwell. fq. 106. ISBN 9781405187404.
  3. ^ Edwards, W.P. (2000). The Science of Sugar Confectionery (në anglisht). Cambridge: Royal Society of Chemistry. fq. 1. ISBN 9780854045938.
  4. ^ "The Art of Confectionery" Arkivuar 18 nëntor 2017 tek Wayback Machine. Historic Food.