142

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Viti 142 (CXLII) ishte një vit normal që filloi të Dielën në kalendarin Julian. Në atë kohë, në Perandorinë Romake njihej si Viti i Titullit të Konsulit të Paktumeiusit dhe Kuadratusit (ose, më rallë, viti 895 Ab urbe condita). Emërtimi 142 për këtë vit është përdorur që nga periudhat e hershme mesjetare, kur epoka kalendarike e Anno Domini u bë metoda më e përhapur në Europë për emërtimin e viteve.

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]