1956 në Shqipëri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flag of Albania (1946–1992).svg
1956

Shqipëri
Dekadat:
 • 1930
 • 1940
 • 1950
 • 1960
 • 1970
 • Shih edhe: Ngjarje të tjera të vitit 1956
  Lista e viteve në Shqipëri

  Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit 1956Republikën e Shqipërisë.

  Udhëheqës[redakto | përpunoni burim]

  Ngjarje[redakto | përpunoni burim]

  • Shkurt - Kryetari i Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik, Nikita Hrushçovi mbajti fjalimin "Mbi kultin e personalitetit dhe pasojat e saj", në të cilën ai kritikoi paraardhësin e tij Josef Stalin, dhe shkaktoi një ftohtësi në marrëdhëniet me Shqipërinë nën udhëheqje të Enver Hoxhës, një pro-Stalin.

  Lindje[redakto | përpunoni burim]

  Vdekje[redakto | përpunoni burim]

  Referenca[redakto | përpunoni burim]