Jump to content

A Dog of Flanders

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
A Dog of Flanders
AutorMarie Louise de la Ramée
ShtetiMbretëria e Bashkuar
GjuhaAnglisht
Lloji i mediasShtypi (Hardcover)
Faqe293

A Dog of Flanders është një roman i vitit 1872 i autores angleze Marie Louise de la Ramée botuar me pseudonimin e saj "Ouida". Bëhet fjalë për një djalë flamand të quajtur Nello dhe qenin e tij, Patrasche, dhe është vendosur në Antwerp.

Japoni, Kore dhe Filipine, romani ka qenë një klasik jashtëzakonisht popullor për fëmijë për dekada të tëra dhe është përshtatur në disa filma dhe anime japoneze. Që nga vitet 1980, bordi belg i turizmit kapi fenomenin dhe ndërtoi dy monumente që nderojnë historinë për të kënaqur turistët e Azisë Lindore. Ekziston një statujë e vogël e Nello dhe Patrasche në Kapelstraat në periferi të Antwerp në Hoboken, dhe një pllakë përkujtimore para Katedrales së Antwerp dhuruar nga Toyota, e cila më vonë u zëvendësua nga një statujë mermeri e dy personazheve e mbuluar nga një batanije me kalldrëm, krijuar nga artisti Batist Vermeulen.[1]

Në Belgjikën e shekullit të 19-të, një djalë i quajtur Nello mbetet jetim në moshën dy vjeçare kur nëna e tij vdes në Ardennen. Gjyshi i tij i varfër, Jehan Daas, i cili jeton në një fshat të vogël pranë qytetit të Antwerp, e merr atë.

Një ditë, Nello dhe Jehan gjejnë një qen që pothuajse u rrah për vdekje dhe e quajnë atë "Patrasche". Për shkak të kujdesit dhe mirësisë së mirë që i tregoi Jehan, qeni rikuperon shëndetin e tij, dhe që nga ajo kohë, Nello dhe Patrasche janë të pandashëm. Nello detyrohet të punojë si shitës qumështi, sepse qiradhënësi pa emër, i shtrembër i Jehanit kërkon që ai të paguajë më shumë para qiraje ose do të përballet me dëbimin. Patrasche e ndihmon Nello-n të tërheqë karrocën e tij të vogël të qumështit në qytet çdo mëngjes.

Nello bie në dashuri me Aloise, vajzën e Baas Cogez, një burrë i pasur në fshat, por Baas kundërshton, pasi ai nuk dëshiron që vajza e tij të ketë një të dashur të varfër. Edhe pse Nello është analfabet, ai është shumë i talentuar në vizatim. Ai hyn në një konkurs të vogël vizatimi në Antwerp, me shpresën për të fituar çmimin e parë prej 200 franga në vit; megjithatë, juria zgjedh një fitues tjetër.

Dikur më vonë, një zjarr shpërthen në pronën e Baas. Pronari gënjen dhe thotë se Nello ishte përgjegjës që zjarri të shpëtonte me përgjegjësi për neglizhimin e pronës; Baas i thotë Nellos se ai nuk do ta shohë më Aloise-n. Më vonë, Jehan vdes dhe pronari i shtëpisë menjëherë dëbon Nello dhe Patrasche. Pa shtëpi, ata janë të detyruar të enden rrugëve.

I shqetësuar dhe i mjerë, Nello vendos që dëshiron të shkojë në katedralen e Antwerp, për të parë "The Elevation of the Cross" dhe The Descent from the CrossRubens - por ekspozita në katedrale është vetëm për klientët që paguajnë, dhe ai nuk ka para. Natën e pragut të Krishtlindjeve, Nello dhe Patrasche zbulojnë se dera e kishës është lënë e hapur. Ata hyjnë brenda, dhe të nesërmen në mëngjes gjenden të vdekur nga hipotermia para triptikut.

  1. ^ "Batist Vermeulen: Nello en Patrasche waarschijnlijk het mooiste Vlaamse verhaal". thalmaray.com (në holandisht). 24 qershor 2018.