Jump to content

Ouida

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maria Louise Ramé
U lind më1 janar 1839
Bury St Edmunds, Angli
Vdiq më25 janar 1908 (69 vjet)
Viareggio, Itali
Emri i letraveOuida
Kombësiaangleze-franceze

Ouida (1 janar 1839 - 25 janar 1908) ishte pseudonimi i romancieres angleze Maria Louise Ramé (megjithëse preferonte të njihej si Marie Louise de la Ramée). Gjatë karrierës së saj, Ouida shkroi më shumë se 40 romane, si dhe tregime të shkurtra, libra për fëmijë dhe ese. Mesatarisht e suksesshme, ajo jetoi një jetë luksoze, duke argëtuar shumë nga figurat letrare të asaj kohe. Under Two Flags, një nga romanet e saj më të famshëm, përshkroi britanikët në Algjeri. Ajo shprehu simpati për kolonistët francezë - me të cilët Ouida u identifikua thellësisht - dhe, deri diku, arabët. Romani u përshtat për skenën dhe u filmua gjashtë herë. Romani i saj A Dog of Flanders konsiderohet një klasik për fëmijë në pjesën më të madhe të Azisë. Autori amerikan Jack London citoi romanin e saj Signa, si një nga arsyet e suksesit të tij letrar. Mënyra e saj e pasur e jetesës e çoi atë në varfëri dhe veprat e saj u nxorën në ankand për të paguar borxhet e saj. Ajo vdiq në Itali nga pneumonia. Menjëherë pas vdekjes së saj, miqtë e saj organizuan një abonim publik në Bury St Edmunds, ku ata kishin një burim për kuaj dhe qen të instaluar në emrin e saj.

Të drejtat e kafshëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ouida ishte një avokate e të drejtave të kafshëve dhe një anti-viviseksioniste e fortë.[1] Ajo shkroi The New Priesthood: A Protest Against Vivisection, në vitin 1897.[2]

Ouida shkroi artikuj që denonconin eksperimentimin e kafshëve në The Gentleman's Magazine dhe The Fortnightly Review. Ajo kundërshtoi tregtinë e leshit dhe gjuetinë.[1]

Karriera letrare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë karrierës së saj, Ouida shkroi më shumë se 40 romane, libra për fëmijë dhe koleksione tregimesh të shkurtra dhe ese. Puna e saj kishte disa faza.

Në vitin 1863, kur ishte 24 vjeç, ajo botoi romanin e saj të parë, Held in Bondage.[3] (Ajo më vonë pohoi se kishte shkruar romanin e saj të mirëpritur Idalia (1867) në moshën 16 vjeçare. Ajo paraqiste një heroinë gjeniale rebele që ishte simpatike për pavarësinë italiane.)

Në periudhën e saj të hershme, romanet e saj u konsideruan "raciste" dhe "rrëmujë", një kontrast me "prozën moraliste të letërsisë së hershme viktoriane" (Tom Steele), dhe një hibrid i sensacionalizmit të viteve 1860 dhe romaneve proto-aventurë. botuar si pjesë e romantizimit të zgjerimit perandorak. Më vonë puna e saj ishte më tipike për romancën historike, megjithëse ajo kurrë nuk pushoi së komentuari shoqërinë bashkëkohore. Ajo gjithashtu shkroi disa histori për fëmijë.

Under Two Flags, një nga romanet e saj më të famshëm, përshkroi britanikët në Algjeri. Kjo shprehu simpati për kolonistët francezë (të quajtur pieds noir) - me të cilët Ouida u identifikua thellësisht - dhe, deri diku, arabët. Romani u përshtat për skenën dhe u filmua gjashtë herë.[4] Autori amerikan Jack London përmendi romanin e saj Signa, të cilin e lexoi në moshën tetë vjeç, si një nga tetë arsyet e suksesit të tij letrar.[5]

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1863 - Held in Bondage
 • 1865 - Strathmore
 • 1866 - Chandos
 • 1867 - Cecil Castlemaine's Gage
 • 1867 - Idalia
 • 1867 - Under Two Flags
 • 1868 - Beatrice Boville and Other Stories
 • 1869 - Tricotrin
 • 1870 - Puck
 • 1871 - Folle-Farine
 • 1872 - A Leaf in the Storm, and other stories
 • 1872 - A Dog of Flanders
 • 1874 - Pascarel
 • 1874 - Two Little Wooden Shoes
 • 1875 - Signa
 • 1876 - In a Winter City
 • 1877 - Ariadne
 • 1878 - Friendship
 • 1880 - Moths
 • 1880 - Pipistrello and Other Stories
 • 1881 - A Village Commune
 • 1882 - Bimbi: Stories for Children
 • 1882 - In Maremma
 • 1883 - Afternoon
 • 1883 - Frescoes: Dramatic Sketches
 • 1883 - Wanda
 • 1884 - Princess Napraxine
 • 1885 - A Rainy June
 • 1885 - Othmar
 • 1886 - Don Guesaldo
 • 1887 - A House Party
 • 1889 - Guilderoy
 • 1890 - Ruffino and Other Stories
 • 1890 - Syrlin
 • 1891 - Santa Barbara and Other Stories
 • 1892 - The Tower of Taddeo
 • 1893 - The New Priesthood: A Protest Against Vivisection
 • 1894 - The Silver Christ
 • 1894 - The Silver Christ and A Lemon Tree
 • 1894 - Two Offenders and Other Tales
 • 1895 - The Nürnberg Stove
 • 1895 - Toxin
 • 1895 - Views and Opinions
 • 1896 - Le Selve and Other Tales
 • 1897 - An Altruist
 • 1897 - Dogs
 • 1897 - Muriella; or, Le Selve
 • 1897 - The Massarenes
 • 1899 - La Strega and Other Stories
 • 1900 - Critical Studies
 • 1900 - The Waters of Edera
 • 1901 - Street Dust and Other Stories
 • 1908 - Helianthus´
 • 1910 - Moufflou and other stories

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Hamilton, Susan. (2004). Animal Welfare & Anti-vivisection 1870-1910: Frances Power Cobbe, Volume 1. Routledge. pp. lii-liii. ISBN 0-415-32142-5
 2. ^ Morse, Deborah Denenholz; Danahay, Martin A. (2007). Victorian Animal Dreams: Representations of Animals in Victorian Literature and Culture. p. 28. ISBN 978-0-7546-5511-4
 3. ^ "Cosmopolis History of The Langham" (në anglisht). Marrë më 20 tetor 2010.
 4. ^ Leibfried, Philip, Films of the French Foreign Legion, BearManor Media, Duncan OK, 2011
 5. ^ London, Jack (1917) "Eight Factors of Literary Success", in Earle Labor, (ed.) (1994) Viking Penguin. The Portable Jack London, p. 512. "In answer to your question as to the greatest factors of my literary success, I will state that I consider them to be: Vast good luck. Good health; good brain; good mental and muscular correlation. Poverty. Reading Ouida's Signa at eight years of age. The influence of Herbert Spencer's Philosophy of Style. Because I got started twenty years before the fellows who are trying to start today."