Abdulla Saliu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Abdulla Saliu është ekonomist dhe politikan shqiptar nga Maqedonia e Veriut.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u lind më 4 shtator 1960 në Shkup, Republika Popullore Federale e Jugosllavisë. Ka diplomuar në Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Prishtinës . Më 15 korrik 2020 është zgjedhur deputet nga Aleanca për ShqiptarëtKuvendin e Maqedonisë së Veriut . [1]

Në shkurt të vitit 2021, Saliu bëri skandal në pikën kufitare të Bllacës, duke kaluar me makinën e tij radhën e makinave në trotuar dhe duke u bërtitur policëve të Maqedonisë së Veriut se mezi priste pasi ishte deputet. [2] [3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Абдула Салиу" (në maqedonisht). Собрание на Република Северна Македонија. Marrë më 1 юни 2021 г. {{cite web}}: Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  2. ^ "„Семоќниот" пратеник Абдула Салиу направил скандал на граничен премин, МВР ги потврди информациите на Фронтлајн, а тој со своја „скратена" верзија на случајот…". Frontline.mk. 28. 02. 2021. Marrë më 1 юни 2021 г. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= dhe |date= (Ndihmë!)
  3. ^ Ландов, Кристијан. "Пратеник од Алијанса на Албанците направил скандал на Блаце: мавтал со дипломатски пасош за преку ред да влезе во Македонија". А1. Marrë më 1 юни 2021 г. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)