Abdullah II i Jordanisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Abdullahu II
Mbreti i Jordanisë
Mbretërimi7 shkurt 1999 - duke vazhduar
Kurorëzimi8 shkurt 1999
ParaardhësHusein
Kryeministrat e Jordanisë
BashkëshorteRania el-Jasin (m.1993)
FëmijëHussein, Princi i Kurorës së Jordanisë
Princesha Iman
Princesha Salma
Princi Hashem
Emri i plotë
Abdullah bin Huseini bin Talal bin Abdullah
ShtëpiaHashimitët
I atiHusein i Jordanisë
E ëmaPrincesha Muna el-Husein
U lind30 janar 1962 (59 vjet)
Aman, Jordani
Nënshkrimi

Abdullah II bin el-Husein (Arabisht: عبدالله الثاني بن الحسين, ʻAbd Allāh ath-thani bin el-Husajn, lindi më 30 janar 1962) është mbreti i Jordanisë, duke mbretëruar që nga 7 shkurt 1999.

Abdullah lindi në Aman si fëmija i parë i mbretit Husein të Jordanisë dhe gruas së tij të dytë, Princeshës Muna e lindur në Britani. Si djali i madh i mbretit, Abdullah ishte trashëgimtar i dukshëm derisa Huseini e transferoi titullin te xhaxhai i Abdullahut, Princi Hasan, në vitin 1965. Abdullah filloi shkollimin në Aman, duke vazhduar arsimin e tij jashtë vendit. Ai filloi karrierën e tij ushtarake më 1980 si një oficer trajnimi në Forcat e Armatosura Jordaneze, më vonë duke marrë komandën e Forcave Speciale të vendit më 1994, dhe ai u bë gjeneral major më 1998. Në vitin 1993 Abdullah u martua me Rania el-Jasin (me origjinë palestineze), dhe ata kanë katër fëmijë. Disa javë para vdekjes së tij më 1999, mbreti Husein emëroi djalin e tij të madh Abdullahun trashëgimtarin e tij dhe Abdullahu pasoi babanë e tij.

Abdullah është i njohur në nivel lokal dhe ndërkombëtar për ruajtjen e stabilitetit jordanez dhe është i njohur për promovimin e dialogut ndërfetar dhe një kuptim të moderuar të Islamit. Udhëheqësi aktual arab me shërbimin më të gjatë, ai u konsiderua nga Qendra Mbretërore Islame e Studimeve Strategjike si myslimani më me ndikim në botë në vitin 2016.[1] Abdullah është kujdestari i vendeve të shenjta myslimane dhe të krishtera në Jeruzalem, një pozicion i mbajtur nga dinastia e tij që nga viti 1924.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Profile: King Abdullah II of Jordan". themuslim500.com (në anglisht). 1 janar 2017. Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2016. Marrë më 13 shkurt 2017.
  2. ^ "Jerusalem deal boosts Jordan in Holy City: analysts". The Daily Star (në anglisht). Agence France-Presse. 2 prill 2013. Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2017. Marrë më 22 shkurt 2017.