Abdullah ibn Amr ibn el-As

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Abdullah ibn Amr ibn el-As (vdiq 684 CE / 65 Ah, biri i Amr ibn el-As i Banu Sahm ) ishte shok i profetit Muhammed . Ai ishte autor i "El-Sahifah el-Sadikah" (Shkrimi i Sinqertë الصحيفة الصادقة ), një dokument i përpilimit të haditheve që regjistroi rreth njëmijë transmetime të Muhammedit.[1] [2]

Ai e përqafoi Islamin në vitin 7 AH një vit para se babai i tij, Amr ibn el-'As . Profeti Muhamed tregonte preferencë ndaj Abdullah ibn Amr për shkak të dijes së tij. Ai ishte një nga shokët e parë për që shënuan Hadithin, pas marrjes së lejes nga profeti Muhamed për ta bërë këtë. Ebu Hurejre tregonte se Abdullah ibn Amr ishte më i ditur se ai. [3] [4]

Vepra e tij El-Sahifah el-Sadikah mbeti në familjen e tij dhe u përdor nga nipi i tij Amr ibn Shuajbi. Ahmed ibn Hanbel e futi tërë veprën e Abdullah ibn Amr në librin e tij të vëllimit Musnad Ahmed ibn Hanbel, duke shmangur kështu zhdukjen e el-Sahifah el-Sadiku, i cili ishte shkruar në ditët e Profetit Muhamed. [4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Schoeler, Gregor; James Edward Montgomery, Uwe Vagelpohl (2006). The oral and the written in early Islam (në anglisht). Taylor & Francis. fq. 127. ISBN 0-415-39495-3.
  2. ^ Gülen, Fethullah (2005). The Messenger of God Muhammad: an analysis of the Prophet's life (në anglisht). Tughra Books. fq. 314. ISBN 1-932099-83-2.
  3. ^ "Biography of Abdullah Ibn Amr ibn al-'As". Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2012. Marrë më 6 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b An Introduction to the Conservation of Hadith (In the Light of Sahifah Hammam ibn Munabbih), Dr. Hamidullah, Islamic Book Trust, ISBN 978-983-9154-94-8