Jump to content

Abin Sur

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Abin Sur është një superhero që shfaqet në librat komikë amerikanë të botuar nga DC Comics. Ai ishte anëtar i Trupave të Fenerit të Gjelbër dhe njihet më së miri si paraardhësi i Fenerit të Gjelbër Hal Jordan, të cilin unaza e pushtetit e Abin Sur e zgjodhi si zëvendësues të tij. Pas ngjarjeve të Krizës së Pafundme, detajet e së kaluarës së Abin Surit ndryshohen dhe u zbulua se ishte kunati i Sinestros dhe xhaxhai i vajzës së tij Soranik Natu. Ai u modelua sipas Yul Brynner.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]