Abuda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Abuda
Të dhënat personale
Emri i plotë Adaílson Pereira Coelho
Data e lindjes (1986-03-28) 28 Mars 1986 (32 vjeç)
Vendi i lindjes São Luís, Brazil
Gjatësia 1.75 m (5 ft 9 in)
Pozita ne fushë Sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktual Roma Esporte
Kariera në rini
2000–2003 Corinthians
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2003–2005 Corinthians 14 (5)
2004 Náutico (huazim)
2005–2006 VfL Wolfsburg 1 (0)
2006–2007 Germinal Beerschot 2 (0)
2007–2008 Vasco da Gama 19 (2)
2008–2010 Avaí 5 (2)
2009 Paraná (Huazim)
2009 Marília (huazim)
2009 Brasiliense (huazim) 14 (4)
2010 Tours
2010–2011 Dibba Al-Hisn
2011 Sampaio Corrêa
2011 Moto Club
2012 Oeste
2012 F.C. Gifu 12 (1)
2013 Icasa
2013– Roma Esporte
Ekipi kombëtar
2003 Brazil U-17
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Adaílson Pereira Coelho, zakonisht më i njohur si Abuda (i lindur më 28 mars 1986 në São Luís), është një sulmues brazilian. Ai aktualisht luan për Tours FC.

Në janar 2009, ai u huazua te Paraná, në shkurt 2009 për të Marília dhe maj të vitit të njëjtë për të Brasiliense.