Acarja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Acarja është një lloj zile që u varret në qafë kafshëve zakonisht qengjave dhe kecave, përdoret si vegël muzikore.

Zakonisht zile të tipit acare barinjtë ju vendosnin qengjave dhe kecave. Me këtë emër e gjejmë të përdorur në jug të Shqipërisë. Me emrin ciklime e gjejmë në Bulqizë. Kemi gjithashtu edhe zilen e quajtur tringelinge-Blinisht, e cila është zile e vogël që vendoset në qafën e qeve.[1]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Enciklopedia e muzikës popullore shqiptare". Arkivuar nga origjinali origjinali më 26 tetor 2009. Marrë më 26 tetor 2009.

Liteaturë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • “Fjalor i gjuhës së sotme shqipe”, Tiranë 1980; Sokoli Ramadan, “Gjurmime folklorike”, Tiranë 1981

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.