Jump to content

Achillea

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Achillea
Achillea millefolium
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Division:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Nënfamilja:
Fisi:
Gjinia:
Achillea

Lloji i species
Achillea tenuifolia
Speciet

Shih këtu

Sinonimet[1]
Millefolium Mill.

Achillea grup i mëse 85 lulave, të familjes Asteraceae, për ne është e njohur si bari mijëfletësh. Rritet në Evropë dhe disa pjesë të Azisë. një numër shumë i vogël mund të gjindet edhe në Ameriken Veriore.

Lulen e bimës e hasim në ngjyra të ndryshme si të bardhë, të verdhë, të portokalltë, vjollcë apo të kuqe. Po ashtu kjo mund të kultivohet në kopshtë.

Emrin e ka marrur nga mitologjia greke, nga personazhi Akili (Achilles).

Lista e antarëve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Achillea abrotanoides
 • Achillea ageratifolia : Balkan
 • Achillea ageratum
 • Achillea albicaulis
 • Achillea aleppica
 • Achillea ambrosiaca
 • Achillea armenorum
 • Achillea asplenifolia
 • Achillea atrata
 • Achillea aucheri
 • Achillea barbeyana
 • Achillea barrelieri
A. ochroleuca
 • Achillea biebersteinii
 • Achillea brachyphylla
 • Achillea bulgarica
 • Achillea cartilaginea
 • Achillea chrysocoma
 • Achillea clavennae
 • Achillea clusiana
 • Achillea clypeolata
 • Achillea coarctata
 • Achillea collina
 • Achillea cretica
 • Achillea crithmifolia
 • Achillea cucullata
 • Achillea decolorans
A. asplenifolia
 • Achillea depressa
 • Achillea distans : Alpe
 • Achillea erba-rotta
 • Achillea falcata
 • Achillea filipendulina
 • Achillea fraasii
 • Achillea fragantissima
 • Achillea lewisii
 • Achillea goniocephala
 • Achillea grandiflora
 • Achillea griseovirens
 • Achillea gypsicola
 • Achillea holosericea
A. clavenae
 • Achillea horanszkyi
 • Achillea huteri
 • Achillea kelleri
 • Achillea kotschyi
 • Achillea lanulosa
 • Achillea ligustica
 • Achillea lingulata
 • Achillea macrophylla
 • Achillea membranacea
 • Achillea micrantha
...
A. Violetë
...
A. e bardhë
A. millefolium
Bari mijëfletësh
 • Achillea millefolium : Bari mijëfletësh - bar i pezmit, mijëgjethësja, bar noxël (Kruje), ermenë (Libohovë), bishtamith (Orosh)
  • Achillea millefolium alpicola
  • Achillea millefolium arenicola
  • Achillea millefolium borealis
  • Achillea millefolium californica
  • Achillea millefolium gigantea
  • Achillea millefolium litoralis
  • Achillea millefolium megacephala
  • Achillea millefolium millefolium
  • Achillea millefolium nigrescens
  • Achillea millefolium occidentalis
  • Achillea millefolium pacifica
  • Achillea millefolium puberula
 • Achillea mongolica = sinonim për Achillea sibirica
 • Achillea monocephala
 • Achillea moschata
 • Achillea nana : Alpe
 • Achillea nobilis
 • Achillea ochroleuca
 • Achillea odorata
 • Achillea oxyloba
 • Achillea oxyodonta
 • Achillea pannonica
 • Achillea phrygia
 • Achillea ptarmica
 • Achillea pyrenaica
 • Achillea roseo-alba
 • Achillea rupestris
 • Achillea santolina
 • Achillea schischkinii
 • Achillea sedelmeyeriana
 • Achillea setacea
 • Achillea sibirica
 • Achillea sintenisii
 • Achillea sipikorensis
 • Achillea sudetica = sinonim për Achillea millefolium alpestris
A. macrophylla
 • Achillea sulpherea
 • Achillea talagonica
 • Achillea taygetea
 • Achillea tenuifolia = sinonim për Achillea millefolium millefolium
 • Achillea tomentosa
 • Achillea tzsonii
 • Achillea umbellata
 • Achillea vermicularis
 • Achillea vermiculata
 • Achillea virescens
A. sibirica
 • Achillea wilhelmsii
 • Achillea wilsoniana
 1. ^ "Achillea" (HTML). Index Nominum Genericorum. International Association for Plant Taxonomy. 2006-02-20. Marrë më 2008-05-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
Achillea në projektin Commons të Wikipedias

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Asteraceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale