Achmad Kurniawan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Achmad Kurniawan
Të dhënat vetjake
Datëlindja31 tetor 1979
VendlindjaXhakarta, Indonezia
Data e vdekjes10 janar 2017
VendvdekjaMalang, Indonezia
Gjatësia1.75 m (5 ft 9 in)
PozicioniPortier
Numri47
Karriera me të rinjtë
2001-2006Persita Tangerang
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2001–2006Persita Tangerang26(0)
2006–2008Arema FC10(0)
2008–2009Persik Kediri21(0)
2009–2010Semen Padang F.C.23(0)
2010–2017Arema FC33(0)
Karriera ndërkombëtare
2000–2001Indonezia U-231(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Achmad Kurniawan (31 tetor 1979 – 10 janar 2017)[1] është futbollist indonezian i cili luanë si portier në skuadrën Arema FCSuperligën Indoneziane. Ai është vëllau i portierit Kurnia Meiga.

Më 29 dhjetor 2016, Achmadi u trajtua në dhomën intensive pasi që pësoi sulm në zemër dhe u dërgua në komë.[2] Më vonë, Achmadi vdiq në spitalin Sakit Saiful Anwar. Ai vdiq më 10 janar 2017, në moshën 37 vjeçare.[3][4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kiper Arema Achmad Kurniawan Tutup Usia". Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2017. Marrë më 11 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Alexander Sianipar, Juprianto (10 janar 2017). "Achmad Kurniawan Meninggal Dunia". bola.com (në indonezisht).
  3. ^ "Kiper Arema Achmad Kurniawan Tutup Usia". Jawapos.com (në indonezisht). 10 janar 2017. Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2017. Marrë më 2017-01-10.
  4. ^ Bachrain, Ahmad (10 janar 2017). "Mengenang Achmad Kurniawan, Kiper Arema yang Bersahaja". CNN Indonesia (në indonezisht).