Malang

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Malang
Qytet
Motoja Malang Kuçeçwara
noform
Mali Arjuna
Stema_figura
Stema e Malangut
Vendndodhja
Malang is located in Indonezia
Malang
Malang

Koordinatat: 7°58′48″J 112°37′12″L / 7.98000°J 112.62000°L / -7.98000; 112.62000

Administrimi
Shteti Flamuri Indonezia
Provinca Java Lindore
Kryetari i Bashkisë Mochamad Anton
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 252.10 km2
Popullsia 857.891 banorë
Dendësia 3,400 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore WIB (UTC+7)
Prefiksi (+62) 341
Targa N
Koordinatat 7° 58′ 48″ Jug

112° 37′ 12″ Lindje

Faqja Zyrtare www.malangkoda.go.id

Malang është qytet i dytë më i madh në provincën Java Lindore. Sipas regjistrimit të popullësisë në vitin 2014, qyteti ka pasur 857.891 banorë. Gjatë kohës së kolonizimit holandezë, Malangu ishte qyteti më i popullarizuar për banorët evropianë.

Administrata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Malang ndahet në pesë distrikte:

  • Kedungkandang
  • Sukun
  • Klojen
  • Blimbing
  • Lowokwaru

Religjioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica e banorëve në Malang janë muslimanë. Ka minioritete që janë krishterë, hindusë dhe budistë. Qyteti ka edhe objekte fetare, si për shembull: Xhamia e Madhe në Malang, Kisha Katolike, tempuj budiste.

Gjuha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banorët në Malang flasin dialektin Arekan të gjuhës javanese. Shumë të rinjë në Malang flasin dialektin e cila quhet "Boso Walikan", e cila folet duke i kthyer fjalët mbrapsht për shembull: fjala "Malang" e shqiptojnë "Ngalam".

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]