Malang

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Malang
Qytet
Mali Arjuna
Mali Arjuna
Parimet: 
Malang Kuçeçwara
Popullsia
 • Gjithsej857,891
TargatN
Faqja zyrtarewww.malangkoda.go.id

Malang është qytet i dytë më i madh në provincën Java Lindore. Sipas regjistrimit të popullësisë në vitin 2014, qyteti ka pasur 857.891 banorë. Gjatë kohës së kolonizimit holandezë, Malangu ishte qyteti më i popullarizuar për banorët evropianë.

Administrata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Malang ndahet në pesë distrikte:

  • Kedungkandang
  • Sukun
  • Klojen
  • Blimbing
  • Lowokwaru

Religjioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica e banorëve në Malang janë muslimanë. Ka minioritete që janë krishterë, hindusë dhe budistë. Qyteti ka edhe objekte fetare, si për shembull: Xhamia e Madhe në Malang, Kisha Katolike, tempuj budiste.

Gjuha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banorët në Malang flasin dialektin Arekan të gjuhës javanese. Shumë të rinjë në Malang flasin dialektin e cila quhet "Boso Walikan", e cila folet duke i kthyer fjalët mbrapsht për shembull: fjala "Malang" e shqiptojnë "Ngalam".

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]