Aci Hayat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aci Hayat
GjiniaDramë
Aksijon
Shkruar ngaAybars Bora Kahyaoğlu
Soner Pehlivan
Tangül Sınav
İsa Yıldız
Regjia ngaAbdülkadir Ceylan Ede
ShtetiTurqia
Gjuha në prodhimin origjinalTurqisht
Nr. i sezoneve2
Nr. i episodeve59
Prodhimi
ProdhuesiOsman Sınav
Kohëzgjatja90 minuta
Transmetimi
Formati i zëritStereo
Transmetimi i parë14 dhjetor 2005
Transmetimi origjinal25 qershor 2007

Acı Hayat (shq. Jetë e Hidhur) me regji të Abdülkadir Ceylan Ede është një seri televizive. U transmetua në Kosovë përmes kanalit televiziv RTV 21, dhe ishte seriali i parë turk për të hyrë në sytë e publikut të gjerë.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mehmet (Kenan İmirzalıoğlu) është një djalë i varfër, i cili është shumë i dashuruar me Nermin (Selin Demiratar), nga lagjja e tij. Ai punon si saldator në një kantier detar ndërsa Nermin është manikyriste në një nga kolegët më të njohur. Qëllimi i tyre i vetëm është të martohen dhe të kenë një shtëpi të këndshme. Kështu, ata përpiqen të heqin qafe varfërinë duke punuar më shumë çdo ditë.

Por, pa marrë parasysh sa përpiqen, ata kurrë nuk fitojnë mjaft para për të realizuar ëndrrën e tyre për t'u martuar dhe për të pasur një shtëpi të këndshme. Kur Nermin është gati të humb shpresën e lumturisë, ajo has një nga playboys të Stambollit, Ender (Oğuz Galeli).

Nermin fillon t'i afrohet jetës joshës të Ender dhe largohet nga dashuria e jetës së saj; Mehmeti. Ajo e lë jetën e saj të vjetër të varfër dhe dashurinë e saj të vetme të vërtetë dhe fillon një jetë të re në pasuri me Ender.

Nga ana tjetër, Mehmeti shkatërrohet shumë kur Nermin e lë për një burrë tjetër. Ai premton të hakmerret ndaj burrit që iäa vodhi të dashurën. Prandaj, Mehmeti përpiqet të mashtrojë Filizin (Ebru Kocaaga) e cila është motra e Enderit. Edhe pse ende e do Nermin, ai përpiqet të maskojë ndjenjat e tij dhe të praktikojë konkretisht hakmarrjen e tij.

Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktorët Personazhi Epizodat
Kenan İmirzalıoğlu Mehmet Kosovali 1-59
Selin Demiratar Nermin Jëlldëz 1-59
Oğuz Galeli Ender Kervanxhollu 1-59
Ebru Kocaağa Filiz Kervanxhollu 1-59
Ahmet Yenilmez Hasan 1-59
Ekin Türkmen Ozlem Kosovali 1-59
Murat Soydan Xhelal Kosovali 1-59
Meral Orhonsay Sulltan Kosovali 1-59
Ferdi Merter Sefa Kervanxhollu 1-56
Anta Toros Belkis Kervanxhollu 1-59
Turgay Tanülkü Sabri Jëlldëz 1-8
Nalan Başaran Asije Jëlldëz 1-59
Özlem Turhal Myge 1-59
Gülseven Yılmaz Melek 1-59
Tekin Temel Shykry 1-59
Uğur Taşdemir Çadash 5-57
Mehmet Polat Bekir Karadag 6-51
Murat Yatman Beton 8-58
Süleyman Arslan Sylo 8-58
Enis Aybar Uzun 8-58
Şahin Çelik Rrobaqepësi 32-58
Hüseyin Elmalıpınar Numan 32-58
Ercan Demirel Rahman Marash 9-23
Halil İbrahim Kalaycıoğlu Topal Izet 10-58
Atilla Eroğlu Vahdet Çeliksoj 29-58
Muhammet Ali Tuncer Adnan 42-58
Gökcan Gökmen Ajsu 29-59
Burak Çevik Kyçyk Mehmet 1-59
Atilla Engin Savxhë 4-56
Atilla Çelikli Xhevher Bullut 46-53
Fatih Yıldız Avokati Shamil 20-59
Leyla Başak Eda 1-6
Recep Cinisli Tekin Gyr 3-6
İbrahim Gündoğan Remzi 4-5

Transmetimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Dita dhe ora Fillimi i sezonit Fundi i sezonit Viti i sezonit Kanali
Sezoni i parë E mërkurë 20:00-E hënë 21:15 14 dhjetor 2005 12 qershor 2006 2005-2006 Show TV
Sezoni i dytë E hënë 20:15 9 tetor 2006 25 qershor 2007 2006-2007 Show TV