Kenan İmirzalıoğlu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kenan İmirzalıoğlu
U lind në18 qershor 1964 (48 vjet)
ProfesioniAktor, model
Vite aktiviteti1998–tani
Bashkëshorti/jaStampa:Marraige
Fëmijë2

Kenan İmirzalıoğlu (lindi më 18 qershor 1974), është një aktor, prezantues dhe ish-model turk.

Në vitin 1997 ai përfaqësoi Turqinë në konkursin e 10-të të Modelit më të Mirë në Botë dhe fitoi vendin e parë.[1] Ai luajti në seriale televizive dhe filma. Ai është më i njohur për portretizimin e personazheve që kërkojnë trimëri dhe hakmarrje. Ai u bë i njohur në Turqi me rolet e tij në Deli Yürek (1998-2002), Ezel (2009-2011) dhe Karadajë (2012-2015).

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Televizion
Viti Titulli Roli Shënimet
1998-2002 Deli Yürek Jusuf Mirollu Roli kryesor
2001 Hayat Bağları Kendisi Roli mysafir
2003-2005 Alacakaranlık Ferit Çağlayan Roli kryesor
2005-2007 Acı Hayat Mehmet Kosovallë
2009-2011 Ezel Ezel Bajraktar
2012-2015 Karadajë Mahir Kara
2018 Mehmed: Bir Cihan Fatihi Mehmet Fatihu
2019-duke vazhduar Kim Milyoner Olmak İster? Vetë ai Moderator
Internet
Viti Titulli Roli Shënimet
2020 Alef Kemal Roli kryesor
Filma
Viti Titulli Roli Shënimet
2001 Deli Yürek: Bumerang Cehennemi Yusuf Mirollu Roli kryesor
2004 Yazı Tura Xhevher
2006 Son Osmanlı Yandım Ali Ali
2007 Kabadajë Devran
2010 Ejder Kapanı Akrep Xhelal
2012 Uzun Hikâye Socialisti Ali
2017 Cingöz Recai Rexhai

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Güzellik Yarışmasından Oyunculuğun Doruğuna Bir Başarı Hikayesi: Kenan İmirzalıoğlu" (në turqisht).