Jump to content

Ezel (serial)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ezel
Posteri i Serialit
Ezel
GjiniaDrame,Aksion,Krim
Krijuar ngaKerem Catay dhe Pinar Bulut
Luajnë
kompozitori i muzikës hapëseToygar Isıklı
ShtetiTurqi
Gjuha në prodhimin origjinalTuqishtja
Nr. i episodeve2 sezona
Prodhimi
Kohëzgjatja90 minuta.
Kompania e prodhimitATV dhe Show TV
Transmetimi
Transmetimi origjinal28 shator 2009 në ATV
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

Ezel është një serial turk dramë krimi dhe aksioni u transmetua fillimisht nga Show TV në vjeshtë 2009. Në 2010, ai u transferua në ATV. Ajo ka fituar një bazë të konsiderueshme të madhe tifoz në Turqi. Edhe pse ajo është e vendosur në Stamboll ditën e moderne, Turqia, filmuar u zhvillua edhe në Bafra, Qipros Veriore dhe Dubrovnik, Kroaci, Angli dhe Bosnjë dhe Hercegovinë. Seriali u bazua në romanin Konti i Mone Kristo shkruar nga autori francez Alexandre Dumas.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1997 Stamboll, Omer Uçar (Ismail Filiz) dhe familjen e tij jetoi një jetë të rehatshme të ulët të klasës së mesme. Omer kishte dy miqtë më të mirë ai e kishte njohur për vite me rradhë, Ali (Barış Falay), të cilët ai ka punuar me të si mekanik një motor, dhe Xhengiz (Yiğit Özşener) kur Omer u takua dhe ra në dashuri me Ejshan (Xhansu Dere). Ali dhe Xhengiz shpejt u bindën nga Serdar Tezxhan (Salih Kaljon), që ndodh të jetë babai i Ejshanit, të vjedhin një kazino. Serdar krijoi planin e gjithë, dhe figuroi se i duhet katër njerëzit e nevojshme për një grabitje të suksesshëm. E para, Xhengiz do të jetë nishan i cili mori një punë që punojnë në kazino dhe të cilët për këtë arsye do të fitoj qasje. E dyta, Ali do të jetë vrasës i pamëshirshëm në natën e grabitjes. E treta, Ejshani do të jetë gruaja që do të manipuloj me karaktere. Së fundi, Omer do të fajësohet për vjedhje me anë të transplantuar dëshmi të rrejshme, mashtruese dhe për këtë arsye policia dhe duke shkaktuar që të ndërpresin të gjitha hetimet e tjera. Ali dhe Xhengiz në atë kohë besonin se Omeri do të marrë vetëm pak vite në burg për vjedhje të parave, megjithatë grabitja shkoi keq dhe Aliu vrau rojen e sigurisë. Kjo është bërë me një armë që Xhengiz kishte dhe kishte gishtërinjtë e Omerit. Një xhaketë që Omer kishte veshur më parë ishte hedhur edhe me armë për të siguruar në polici do të jetë i shpejtë në arrestimin e Omerit.

Ejshani më vonë do të dëshmojë në gjyq në mënyrë që të rivendosë me provat dhe akuzat, duke çimentuar tradhëti e saj. Plani i punuar me sukses dhe ndërsa të gjitha, Ali, Xhengiz, Serdar dhe Ejshan morën larg me miliona dollarë, Omer shkoi në burg një ditë pasi ai propozoi Ejshanit martesë. Në burg Omeri kishte një kohë shumë të vështirë, duke u rrahur pothuajse çdo ditë nga rojtari i burgut i cili ishte i bindur se Omeri e kishte kryer krimin, dhe kërkoi të dinte se ku janë të hollat. Gjatë gjykimit të Omerit, gjykatësi tregoi foton e armës së vrasjes të përdorur në grabitje, një armë dhe një foto të një xhakete të ngjashme. Edhe pse Omer vazhdonte të insistonte se ai ishte i pafajshëm, një dëshmitar u thirr në qëndrim. Dëshmitari u zbulua të ishte Ejshani, e cila dëshmoi në mënyrë të rreme se ishte Omer ai që vodhi kazinon dhe vrau rojen e sigurisë. Një ditë Omer ishte që do të merren nën krahun e "Dajës Ramiz"-Ramiz Karaeski (Tuncel Kurtiz), i cili ishte një figurë i fuqishëm mafioz që e pa Omerin si një nga bijtë e tij, dhe i dha atij një mbrojtje. Në vitin 2006, Omer, e kishte fytyrën e tij të prerë keq nga rojtari i burgut i cili ishte nën krahun e dy rojeve tjera, duke përdorur një protestë në burgun si një justifikim për të rrahur Omer, kështu që ai do të thotë për vendodhjen e parave. Omeri pretendoi se do t'i thotë, në mënyrë që kur rojtari i burgut i largoi rojet e tjera, një luftë për vdekje ndodhi mes tyre dhe Omeri e vret rojen. Me ndihmën e Ramiz, ajo u bë e njohur se Omeri kishte vdekur, por fytyra e tij ishte i panjohur, kur në fakt Omer i shpëtoi burgut dhe ka kirurgji plastike të plotë. Omer Uçar pastaj ndryshoi emrin e tij në Ezel Bajraktar (Kenan İmirzalıoğlu) ("përjetësi" në gjuhën turke), dhe të kthehet për të marrë hakun e tij, i panjohur për miqtë e tij të mëparshme, Ejshan dhe Xhengiz (që janë të martuar tani dhe kan një djalë Xhanin që në fakt është djali i Ezelit (Omerit)), dhe Ali (i cili është shef i sigurimit në hotel e Xhengizit) dikur djali i thjeshtë të bëhet një njeri jashtëzakonisht të aftë në kumar, lexim njerëzit, luftën, dhe ka të konsiderueshme të klasës të lartë në shoqëri. Ai është ndihmuar nga asistentët e tij Kamil (Güray Kip) dhe Shebnem (Bade İşçil), si dhe mentorin e tij të burgut Dajës Ramiz.

Qëllimi i Ejshanit për të inkuadruar Omer ishte të shpëtonte jetën e motrës së saj Bahar (Sedef Avcı). Serdar i shpjegoi Ejshanit se Bahari ishte e sëmurë përfundimisht dhe se do të kishte nevojë për trajtim të shtrenjtë jashtë vendit në institucione më të mira mjekësore, siç është në Angli. Paratë do të ishin mënyra e vetme për të paguar atë trajtim. Ejshan përfundimisht zgjodhi t’i dërgonte dashurinë asaj që mendonte se do të ishte një dënim me burg të shkurtër në këmbim të shërimit të së motrës. Xhengiz shkoi së bashku me planin sepse ai u dashurua me Ejshanin në momentin që e pa, dhe ai do të bënte gjithçka që ajo kërkoi. Për më tepër, Xhengiz kuptoi se me Omerin në burg ai do të kishte një rrugë të qartë për të fituar zemrën e Ejshanit.

Qëllimi i Aliut ishte misteri i madh. Ashtu si Ejshanit, ai pendohej shumë për dërgimin e Omerit në burg, dhe shumë më vonë në seri u zbulua se ai e bëri këtë vetëm në provën e Ejshanit. Ajo i kujtoi atij se babai i Aliut kishte shkuar në burg vite më parë, pasi kishte marrë fajin për gjuajtjen aksidentale të Aliut mbi një djalë të ri kur Ali ishte i ri. Babai i Aliut e bëri djalin e tij t'i premtonte se "do të bëhej një burrë i madh", dhe kështu Aliu e kuptoi që koha e tij po mbaronte, dhe plaçkitja e kazinosë do t'i jepte paratë dhe fuqinë që do t'i përmbushte premtimin babait të tij.

Ndërsa sezoni i parë mbyllet, Omeri, tani Ezel, përfundimisht ia zbulon identitetin e tij ish-miqve të tij, pasi beson se i ka ndëshkuar sa duhet. Sidoqoftë, një komplot i dytë vjen në ballë dhe ndërthuret me të parën. Një armik i ri del, më i fuqishëm se Ramizi përsa i përket lidhjeve, i konsideruar njeriu më i fuqishëm në Turqi, në fakt: Kenan Birkan (Haluk Bilginer). Rezulton se Ramiz dhe Kenan ishin miqtë më të mirë 30 vjet më parë, të copëtuar ashpër nga gruaja që të dy dashuruan, Selma Hünel (Nurhan Özenen). Zbulohet gjithashtu se edhe pse Ramiz me të vërtetë e do Omerin / Ezelin si një djalë, një tjetër arsye ishte të krijonte një njeri të dorës së djathtë të mirë dhe të besueshëm për ta ndihmuar atë të luftonte Kenanin.

Ndërsa sezoni i dytë përfundon në një përfundim përfundimtar, komploti lëviz me një ritëm të tërbuar, me personazhet kryesorë të vrarë jashtë në çdo episod. Në episodin e fundit, të vetmit që kanë mbetur në këmbë janë Ezel, Ejshan, djali i tyre Xhani, nëna dhe babai i Ezelit, Aliu, gruaja e tij (vajza e Ramizit) Azad, djali i tyre i vogël Tevfik aka "Tefo" (emëruar pas krahut të djathtë dhe mikut të dashur të Aliut), Bade (një vajzë e cila e do Ezelin), dhe Shebnem. Ezel (Omer) dhe Ejshan e kanë rigjetur dashurinë e tyre, por Xhengizi xheloz dhe i çmendur dhunon Ejshanin dhe gati e vret atë, duke informuar policinë se Ezeli e bëri atë. Ndërsa ajo shtrihet në spital në gjendje kritike, Ejshani zbulon se ishte Xhengizi ishte ai që e bëri atë e jo Ezeli. Ndërkohë, Ezel dhe Ali kapin Xhengizin në një fanar dhe e vrasin atë. Ezel më pas kthehet në spital, ku mjekët i thanë që Ejshani ka vetëm disa orë për të jetuar. Ajo dëshiron të vdesë në krahët e Omerit.

Në një përfundim të paqartë dhe mjaft metafizik, Ezel dhe Ejshan hipin në një tren ndërsa sytë e Ejshanit janë afër dhe duket se ajo ka vdekur. Ezel pastaj pi disa lëng nga një unazë që Ramizit i kishte dhënë me udhëzime që kurrë të mos "të mbaj unazën" (d.m.th., të pish nga ajo) përveç nëse ai ishte gati për një jetë të re. Sytë e Ezelit gjithashtu janë afër dhe ai i thotë Ejshanit se ai do të jetë me të, dhe se Bahar (i cili ishte vrarë shumë më herët në seri) po i pret ata gjithashtu. Kamera ua kalon udhëtarëve të tjerë në tren, miqtë e dashur dhe familjes së Omerit dhe Ejshanit që ishin vrarë, përfshirë Ramizin, Baharin dhe vëllain e vogël të Ezelit, Mert.

Në skenën e fundit, një i ri me një motor tërhiqet deri në fanar dhe i thotë rojes "Unë jam këtu për të parë babanë tim". Kur i kërkohet të identifikohet vetë, i ri zbulon se ai është djali i Omerit. Ndërsa i afrohet derës, kamera tregon një siluetë të një njeriu që hap derën dhe bën një gjest sikur të gërvishtë kokën, shumë si Omer / Ezel. Publiku është lënë të pyesë se çfarë ka ndodhur me të vërtetë: Pavarësisht nëse është ai është Ezeli, nëse ai vdiq në atë tren me Ejshanin, apo nëse ai jeton. Nëse ajo lëng në unazë ishte helm apo jo. Nëse skena e trenit në të vërtetë ishte apo e imagjinuar. Kjo e lë të hapur mundësinë e një sezoni të tretë, edhe pse shumica e personazheve janë vrarë.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktori Roli
Kenan Imirzalioglu Ezel Bajraktar
Xhansu Dere Ejshan Tezxhan
Yiğit Özşener Xhengiz Ataj
Barış Falay Ali Kërgëz {Ali Kanca}
Burçin Terzioğlu Azad Karaeski/Kırgız
Tuncel Kurtiz / Ufuk Bayraktar (i ri) Ramiz Karaeski
Haluk Bilginer / Cahit Gök (i ri) Kenan Birkan
Nurhan Özenen Selma Hünel
Rıza Kocaoğlu Temmuz
Sedef Avcı Bahar Tezxhan
Salih Kaljon Serdan Tezxhan
Beyazıt Gülercan Mumtaz Uçar
İpek Bilgin Meliha Uçar
İsmail Filiz Omer Uçar
Kemal Uçar Mert Ucar
Utku Barış Serma (fëmijë) / Hakan Kurtaş (i rritur) Xhan Uçar/Ataj
Kıvanç Tatlıtuğ Sekiz
Berrak Tüzünataç Bade Uysal
Bade İşçil Shebnem Sertuna
Güray Kip Kamil Çalıca

Transmetimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezonet Dita dhe ora Fillimi i sezonit Fundi i sezonit Epizodat e sezonit Zgjatja Viti Kanali
Sezoni i parë E mërkurë 20:00 28 shtator 2009 21 qershor 2010 33 1-33 2009-2010 Show TV / atv
Sezoni i dytë E mërkurë 20:00 13 shtator 2010 20 qershor 2011 38 34-71 2010-2011 atv