Adem Hoxha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Adem Hodža
Kryetar i JPG
Në detyrë
2014–aktiv
Deputet
Titullar
Në detyrë
2014-2017, 2017-2020,2020-
Të dhëna vetjake
U lind më16 qershor 1968
Restelicë
NënshtetësiaGoran
Partia politikeJPG
PunësimiPolitikan

Adem Hodža[1] (shqip. Adem Hoxha) është politikan kosovar me përkatësi etnike gorane.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind më 16 qershor të vitit 1968, në Restelicë, Kosovë.

Në vitin 2014 themelon Partinë Unike Gorane (JGP) dhe zgjedhet e më pas edhe rizgjedhet si Kryetar i këtij subjekti politik[2]. Zgjedhet deputet në Kuvendin e Kosovës duke fituar mandatin e rezervuar për komunitetin goran në vitin 2014, 2017 dhe 2019.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kuvendi i Kosovës". Arkivuar nga origjinali më 11 shkurt 2020. Marrë më 30 gusht 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Radio Sharri: Adem Hoxha rizgjidhet kryetar i JGP-së[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]