Adem Kastrati (aktor)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Adem Kastrati (Shkodër, 13 shkurt 1909 - 14 qershor 1972) ka qenë zanatçi, humorist, aktor i teatrit dhe Estradës së Shkodrës. Luajti me sukses në më shumë se 40 premiera nga repertori kombëtar dhe i huaj, për kontributin e tij u nderua me titullin Artistit i Merituar.[1] Ademi është po ashtu autori i këngës së famshme të ahengut shkodran "Jallah u shofsh moj Karahase".[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bushati, Xhahid (27 maj 2019). "E qeshura e një aktori, Adem Kastrati një jetë me humorin dhe për humorin".
  2. ^ Bushati, Kabil (7 shkurt 2015). "Ashikët e famshëm të Ahengut të vjetër shkodran". Standard.

3Stooges.jpg Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.