Adriana Sklenarikova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Adriana Sklenarikova
Sklenarikova në vitin 2012
U lind në (1971-09-17) 17 shtator 1971 (52 vjeç)[1]
Emrat e tjerëAdriana Sklenaříková

Adriana Sklenaříková (e lindur më 17 shtator 1971), e njohur më parë si Adriana Karembeu, është një modele e modës dhe aktore sllovake.[1] Ajo është një ish mbajtëse e rekordit Guinness për këmbët më të gjata në mesin e modeleve femra (në pothuajse 1.24 m).[1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Adriana Sklenarikova ishte lindur në Brezno, një qytet në qendër të Sllovakisë.[1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sklenarikova në vitin 2006 Festivali i Filmit në Kanë

Ndërsa studionte mjekësi në Pragë,[1] Sklenarikova hyri dhe fitoi një konkurs modelimi.[1]

Në vitin 1998, ajo u punësua si një nga modelet për kampanjën Wonderbra.[2]

Në Shtetet e Bashkuara, ajo ka modeluar për Victoria's Secret.[1]

Në vitin 2008 ajo mori pjesë në Rendez-vous en terre inconnueFrancë 2.

Në vitin 2011 ajo ishte një garë në sezonin e parë të Dancing with the Stars në Francë.[3]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Regjisor Sh;nime
1999 Domenica In Vetvetja Cesare Gigli
2004 Jak básníci neztrácejí naději Madame Krásná Dusan Klein
3 petites filles Laetitia Jean-Loup Hubert
2007 Adriana et moi Adriana Williams Crépin Film Televiziv
2008 Asterix at the Olympic Games Mrs Geriatrix Frédéric Forestier, Thomas Langmann
2013 R.I.S, police scientifique Krystel Regnier Claire de la Rochefoucauld Seri Televizive (1 Episodë)
Scènes de ménage Vanessa Karim Adda & Francis Duquet Seri Televizive (2 Episoda)
2014 Ex-Model Adriana Emmanuel Sapolsky Webseries (1 Episodë)
2015 Meurtres à Étretat Karine Zenko Laurence Katrian Film Televiziv
Scènes de ménages: Enfin en vacances, à la mer Vanessa Karim Adda & Francis Duquet (2) Film Televiziv
Section de recherches Tina Kepler Gérard Marx Seri Televizive (1 Episodë)
Doc Martin Adriana Soupov Stéphane Kappes Seri Televizive (1 Episodë)

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2009 Vienna Fashion Award, kategoria Style Icon

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e f g h "Adriana Sklenarikova Karembeu Profile". The Fashion Model Directory (FMD). Marrë më 7 shtator 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "'Wonderbras are safe' says Adriana" (në anglisht). BBC News. 12 gusht 1998. Marrë më 20 gusht 2012.
  3. ^ Editorial (26 janar 2011). "Bigard, Manoukian et Karembeu dans "Danse avec les stars"". 7sur7.be. Marrë më 18 mars 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]