Aeroporti i Zarës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Aeroporti i Zarës (kroatisht: Zračna luka Zadar; IATA) është një aeroport ndërkombëtar që ndodhet në qytetin e Zarës, Kroaci. Gjendet në Zemunik Donji, 8 km (5 mi) nga qendra e Zarës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qysh në vitin 1936, Zara kishte fluturime të rregullta komerciale të ofruara fillimisht nga Ala Littoria.[1] Me kalimin e kohës aeroporti është rritur për t'u bërë aeroporti i 4-të më i madh ndërkombëtar i Kroacisë, duke trajtuar 801.347 pasagjerë vjetorë. Ajo përdoret për të një nga një aeroportet pakta në botë ku taxiway kaluan një rrugë publike. Rruga u mbyll në 7 Prill 2010 për shkak të kushteve të negociuara me Bashkimin Evropian gjatë negociatave të pranimit Kroate.[2]

Në fillim të prillit 2013, Aeroporti i Zarës u bë një bazë e Ryanair me një Boeing 737-800 të stacionuar. Shërben 8 destinacione evropiane në Belgjikë, Gjermani, Itali dhe Poloni. Në Dhjetor 2019, Lauda njoftoi stacionimin e tre avionëve Airbus A320 gjatë periudhës së orarit të verës 2020. Një grup prej 11 itineraresh të reja u njoftuan nga linja ajrore për verën e vitit 2020. [3] Për shkak të pandemisë së vazhdueshme COVID-19, linja ajrore shtyu hapjen e bazës deri në korrik 2021, ku do të stacionojë dy Airbus A320-200 dhe do të shërbejë në 37 destinacione.[4]

Aeroporti është gjithashtu një bazë trajnimi kryesore e Forcës Ajrore Kroate. Dikur ishte një bazë për shkollën e fluturimeve të Lufthansës, InterCockpit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ala Littoria at timetableimages.com
  2. ^ Zatvorena cesta Zadar-Zemunik koja presijeca aerodromsku pistu (in Croatian) – http://www.jutarnji.hr/zatvorena-cesta-zadar-zemunik-koja-presijeca-zracnu-pistu/696531 Arkivuar 10 janar 2014 tek Wayback Machine
  3. ^ "Ryanair brings back the base and introduces 11 new lines" (në anglisht). Zadar Airport. Marrë më 2019-12-11.
  4. ^ "Malta-registered airline Lauda Europe to set up new base in Croatia" (në anglisht). Times of Malta. Marrë më 5 shkurt 2021.

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Aeroporti i Zarës </img>