Lufthansa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Infobox airlineDeutsche Lufthansa AG , i njohur zakonisht si Lufthansa, është linja ajrore më e madhe e gjermanisë e cila, kur kombinohet me filialet e saj, është linja e dytë ajrore më e madhe në Evropë për sa i përket pasagjerëve të transportuar. Emri i ish -transportuesit të flamurit rrjedh nga fjala gjermane Luft që do të thotë "ajër" dhe Hansa për Lidhjen Hanseatike . Lufthansa është një nga pesë anëtarët themelues të Star Alliance, që është aleanca më e madhe ajrore në botë, e formuar në 1997. Slogani i kompanisë është 'Thuaj botës po'.


Zyra e regjistrimit dhe selia e korporatave të Lufthansës të cilat gjenden në Këln. Baza kryesore të operaioneve, të quajtur Lufthansa Aviation Center, është në qendrën kryesore të Lufthansës,që gjendet në Aeroportin e Frankfurtit, dhe qendra e saj dytësore që gjendet në Aeroportin e Mynihut, ku mirëmbahet një Qendër dytësore e Operacioneve të Fluturimit .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Rail freight

Avioni i parë i Lufthansës, një Convair 340 (lloji në foto), u dorëzua në gusht 1954.
Lufthansa Lockheed L-1049G Super Constellation duke operuar shërbime të planifikuara transatlantike nga HamburgMontreal dhe Çikago në maj 1956

Më 1 Prill 1955 Lufthansa fitoi miratimin për të filluar fluturimet e planifikuara të brendshme, lidhur Hamburgun, Dyseldorfin, Frankfurtin, Këlnin dhe Mynihun . Fluturimet ndërkombëtare filluan më 15 maj 1955, për në Londër, Paris dhe Madrid, të ndjekura nga fluturimet e Super Konstelacionit për në New York City nga 1 Qershori i atij viti, dhe përtej Atlantikut të Jugut nga Gushti i vitit 1956. Në gusht të vitit 1958 pesëmbëdhjetë Lufthansa 1049Gs dhe 1649s u larguan nga Gjermania çdo javë për në Kanada dhe Shtetet e Bashkuara, tre 1049Gs në javë fluturuan për në Amerikën e Jugut, tre fluturuan për në Teheran dhe një për në Bagdad. Në të njëjtën kohë, linja ajrore gjithashtu nisi një fushatë marketingu për të shitur veten dhe Gjermaninë Perëndimore. Sfidat përfshinin inkurajimin e udhëtarëve që të konsiderojnë vizitën e vendit pas Luftës së Dytë Botërore, si dhe ofrimin e shërbimeve për kombet e tjera përmes qendrës së aeroportit të Frankfurtit. Më konkretisht, përpjekjet e Lufthansa formuan dhe pasqyruan zhvillimin e një forme moderne të konsumizmit dhe reklamimit përmes shitjes së udhëtimeve ajrore. Nga 1963, linja ajrore, fillimisht e kufizuar në përpjekjet e saj për marrëdhëniet me publikun, ishte bërë një furnizues kryesor i imazhit të Gjermanisë Perëndimore jashtë vendit.

Statusi i veçantë i Berlinit nënkuptonte që Lufthansa nuk lejohej të fluturonte në asnjërën pjesë të Berlinit deri në ribashkimin e Gjermanisë në 1990. Fillimisht mendohej të ishte vetëm një çështje e përkohshme (dhe me synimet për të lëvizur selinë e linjës ajrore dhe bazën kryesore atje pasi të ndryshonte situata politike), Divizioni i Gjermanisë doli të ishte më i gjatë se sa pritej, gjë që çoi gradualisht në Aeroportin e Frankfurtit që u bëqendra kryesore e Lufthansës.

Gjermania Lindore u përpoq të krijonte kompaninë e saj ajrore në 1955 duke përdorur emrin Lufthansa, por kjo rezultoi në një mosmarrëveshje ligjore me Gjermaninë Perëndimore, ku Lufthansa po operonte. Gjermania Lindore në vend të kësaj krijoi Interflug si linja ajrore e saj kombëtare në 1963, e cila përkoi me mbylljen e Lufthansës së Gjermanisë Lindore.

1960: Prezantimi i linjës së avionëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1960, Lufthansa u bashkua me periudhën e avionëve me Boeing 707 . Imazhi tregon një 707 në Aeroportin e Hamburgut në1984, pak para se ky lloj të dilte në pension.
Një Boeing 727-100 i Lufthansa duke u afruar nëAeroportin Heathrow në 1978.


Lufthansa prezantoi Boeing 727 në 1964 dhe atë maj filloi rrugën Polar nga Frankfurti në Tokio përmes Anchorage. Në shkurt të vitit 1965 kompania porositi njëzet e një Boeing 737 që hynë në shërbim në 1968. Lufthansa ishte klienti i parë për Boeing 737 dhe ishte një nga katër blerësit e viteve 737-100 (të tjerët ishin NASA, Malajzi-Singapore Airlines dhe Avianca - ndërsa korniza ajrore e NASA ishte e para e ndërtuar, ishte e fundit e dorëzuar dhe fillimisht të destinuara për dërgim në Lufthansa). Lufthansa ishte klienti i parë i nisjes së huaj për një avion avioni Boeing.

Në pronësi të plotë të Lufthansa
 • Lufthansa Rajonale – kompani ajrore rajonale ushqyese
  • Lufthansa CityLine – Kompania ajrore rajonale gjermane me seli në Mynih dhe pjesë e Lufthansa Regional
  • Air Dolomiti – Një kompani ajrore rajonale italiane me seli në Villafranca di Verona dhe pjesë e Lufthansa Regional
 • Austrian Airlines – linja ajrore me flamur e Austrisë me seli në Aeroportin Ndërkombëtar të Vjenës
 • Swiss International Air Lines – linja ajrore me flamur e Zvicrës me seli në Aeroportin e Cyrihut
  • Edelweiss Air – degë e linjës ajrore tës – linja ajrore me flamur e Belgjikës me seli në Aeroportin e Brukselit [1]
 • Eurowings Group (linja ajrore me kosto të ulët ose hibride pikë për pikë) [2]
  • Euro– kompani ajrore gjermane me kosto të ulët me seli në Dyseldorf
  • Eurowings Europe – një kompani ajrore me kosto të ulët e regjistruar në Austri
 • Lufthansa Cargo – Linja ajrore gjermane e ngarkesave me seli në Frankfurt, ish ngarkesë gjermane
Pjesërisht e zotëruar nga Lufthansa
 • AeroLogic – Linja ajrore gjermane e mallrave në pronësi të një ndërmarrje të përbashkët të Lufthansa (50%) dhe DHL (50%)
 • SunExpress – Linja ajrore turke e kohës së lirë në pronësi të përbashkët nga Lufthansa (50%) dhe Turkish Airlines (50%)
Ish filialet (vitet në pronësi)
 • British Midland International (2009 – 2011, aksione në pronësi që nga viti 1999) – Filiali britanik i linjave ajrore i shiti International Airlines Group dhe u bashkua në British Airways në 2012
 • Condor Flugdienst (1959 – 2004, aksione në pronësi nga 1955 deri në 2006) – ish-filial i kohës së lirë, aksione të blera gradualisht nga Thomas Cook AG, më vonë në pronësi të Thomas Cook Group
 • Kargo Gjermane (1977 – 1993) – filial i ngarkesave, i riorganizuar në Lufthansa Cargo aktuale
 • Luftfahrtgesellschaft Walter – Linja ajrore gjermane me kosto të ulët e integruar në Eurowings në tetor 2017, shitur te Zeitfracht në 2019
 • Lufthansa Italia (2009 – 2011) – Krijuar një degë e linjës ajrore italiane, duke ndarë IATA, ICAO, dhe thirrjet telefonike me Lufthansa kryesore
 • SunExpress Deutschland (2011 – 2020) – Filiali gjerman i SunExpress [3] [4]
 1. ^ News (27 qershor 2019). "Brussels Airlines sans Eurowings". trends.levif.be. Marrë më 10 dhjetor 2019. {{cite web}}: |last= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ AG, Lufthansa Group. "Company portrait". Lufthansa Group. Marrë më 29 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "aviation24.be" (në anglisht). 2020-06-23.
 4. ^ aerotelegraph.com (German) 23 June 2020