Agathe Backer Grøndahl

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Agathe Backer Grøndahl, rreth vitit 1870.

Agathe Ursula Backer Grøndahl (1 dhjetor 1847 - 4 qershor 1907) ishte një pianiste dhe kompozitore norvegjeze. Ajo u martua me dirigjentin dhe mësuesin e këndimit, Olaus Andreas Grøndahl më 1875, dhe ishte në përgjithësi e njohur më pas si Agathe Backer Grøndahl.[1] Djalin i saj Fridtjof Backer-Grøndahl (1885-1959) ishte gjithashtu një pianist dhe kompozitor, i cili promovonte kompozimet e nënës së tij e tij në koncerte.

Biografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Agathe Backer lindi në Holmestrand në vitin 1847,[2] në një familje të pasur dhe artdashëse, si vajza e dytë më e vogël prej katër motrave, të gjitha të talentuar në vizatim dhe muzikë. Në vitin 1857 ajo u zhvendos me familjen e saj të Christiania, ku ajo studioi me Oto Winther-Hjelm, Halfdan Kjerulf dhe Ludvig Mathias Lindeman. Mes viteve 1865-1867 ajo u bë një nxënëse e Theodor Kullak dhe studioj kompozimin nën Richard WuerstAkademie der TonkunstBerlin, ku ajo jetonte së bashku me motrën e saj, Harriet Backer.[3] Ajo fitoi famë atje me interpretimin e saj të veprës së Beethoven-it "Emperor" Concerto.

Listën e veprave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 3 Songs, Op. 1, (1868–9)
 • 5 Songs, Op. 2, (1871)
 • 5 Songs, Op. 3, (1870–73)
 • 7 Songs, Op. 4, (1869–74)
 • 4 Songs, Op. 5, (1871–2)
 • 6 Songs, Op. 6 (1867–71)
 • Summer Life, 4 Songs, Op. 7
 • 5 Songs, Op. 8 (1871–6)
 • 6 Songs, Op. 9 (1871–9)
 • 4 Songs, Op. 10 (1871–5)
 • 5 Songs, Op. 12 (1879)
 • 5 Songs, Op. 13 (1881)
 • 6 deutsche Lieder, Op. 14
 • 6 Songs, Op. 16
 • Songs at Sea, Op. 17 (1884)
 • 7 Folkeviser og Romanser, Op. 18
 • Serenade, Op. 21 (1888)
 • 5 Songs, Op. 23 (1888)
 • 6 Songs, Op. 26 (1890)
 • 6 Songs, Op. 27 (1890)
 • Chant de Noces: Bryllupsmorgen, Op. 28 (1890)
 • 10 Songs, Op. 29, (1892)
 • 10 Songs, Op. 31, (1894)
 • Norske folkeviser, arrangements, Op. 34 (1894)
 • The Night is Calm, Old Folks Waltz, Op. 40 (1897)
 • 5 Songs, Op. 41 (1897)
 • The Child's Spring Day, song cycle, Op. 42 (1899)
 • 8 kjaempeviser, Op. 43 (1896–7)
 • 20 folke- og skjaemteviser, Op. 43 (1896–7)
 • 5 Songs, Op. 46, (1897–9)
 • 2 Sange fra havet, Op. 48
 • 3 Sange i moll, Op. 49
 • Sommer (Jynge), 8 songs, Op. 50 (1899)
 • 12 folkeviser og melodier fra fremmede lande, Op. 51 (1902)
 • The Mother Sings, 8 songs, Op. 52 (1900)
 • Sydover 6 songs, Op. 54 1900
 • Ahasverus, 6 songs, Op. 56 (1900)
 • 6 deutsche Liebeslieder aus der Jugend, Op. 60 (1869–1900)
 • Clover Field, Op. 62 (1901)
 • 4 Songs, Op. 65 (1901–4)
 • One more Glimpse, Op. 70 (1907)

Piano solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 6 concert-etuder, Op. 11 (1881)
 • 3 morceaux, Op. 15 (1882)
 • 4 skizzer, Op. 19 (1886);
 • Suite, 5 movts. Op. 20 (1887)
 • 3 études, Op. 22 (1888)
 • 6 idylles, Op. 24 (1888)
 • 3 klaverstykker, Op. 25 (1890)
 • Norske folkeviser og folkedanse, Op. 30 (1891)
 • 3 études de concert, Op. 32 (Copenhagen, 1895)
 • Norske folkeviser og folkedanse, Op. 33 (1894)
 • 3 klaverstykker, Op. 35 (1894)
 • Fantasistykker, Op. 36 (1895)
 • Serenade, Op. 37 (1896)
 • 3 ungarske studier, Op. 38 (1896)
 • Fantasistykker, Op. 39 (1896)
 • In the Blue Mountain, fairytale suite, 6 pieces, Op. 44 (1897)
 • Fantasistykker, Op. 45 (1897)
 • Etudes de concert, Op. 47 (Copenhagen, 1901)
 • 3 klaverstykker, Op. 53 (1900)
 • Smaa fantasistykker, Op. 55 (1902)
 • Etudes de concert, Op. 57 (Copenhagen, 1903)
 • Concert-études, Op. 58 (Copenhagen, 1903)
 • 6 klaverstykker, Op. 59 (1903)
 • Prélude, Op.61, No. 1 (Copenhagen, 1904)
  • Grand menuet, Op.61, No. 2
 • Lettere fantasistykker, Op. 63 (Copenhagen, 1904)
 • Danse burlesque, Op.64, No. 1 (1905)
  • Valse caprice, Op.64, No. 2
 • Barnlige Billeder [Children Pictures], 6 fantasias, Op. 66 (1905)
 • 2 klaverstykker, Op. 68 (1907)
 • 3 klaverstykker, Op. 69 (1907)

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kirsten Flagstad-Këngë (1994)
 • Kirsten Flagstad Regjistrimet e hershme 1914-1941 (1995)
 • Bilbili danez (1995)
 • Povla Frijsh - Regjistrimet e kompletuara (1995)
 • Gratë Kompozitore (1996)
 • Zërat e grave: Pesë shekuj të këngës (1997)
 • Norsk Romances (2000)
 • Bravourisimo - Wiener Boheme Quartett (2000)
 • Agathe Backer Grøndahl (2000)
 • Agathe Backer Grøndahl: Muzikë piano (2001)
 • Preferencat klasike norvegjeze (2004)
 • Gratë e Punës: Muzikë piano solo (2006)
 • Noel (2006)
 • Agathe Backer Grøndahl:Muzikë komplete e pianos, Vëll. 1 - 5: Natalia Strelchenko (2007)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Dahm, Cecilie (1998). Agathe Backer Grøndahl: komponisten og pianisten. Oslo: Solum. ISBN 8256011521. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Backer, Theodore (1905). A Biographical Dictionary of Musicians (PDF). New York: G. Schirmer. fq. 33. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 13 mars 2014. Marrë më 25 tetor 2017. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Dahm, Cecilie. "Agathe Backer Grøndahl". Store Norske Leksikon (në norvegjisht). SNL. Marrë më 23 qershor 2012.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]