Holmestrand

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Holmestrand (kthjellim).


Holmestrand
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Holmestrand

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Vestfold
Kryeqëndra Holmestrand
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Alf Johan Svele (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°29′V 10°14′L / 59.483°V 10.233°L / 59.483; 10.233 (Holmestrand)Koordinatat: 59°29′V 10°14′L / 59.483°V 10.233°L / 59.483; 10.233 (Holmestrand)
Sipërfaqja 86 km2
Popullsia 9.515 banorë 2004
Dendësia 110,64 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Holmestranding
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0714
Vendndodhja
Holmestrand is located in Norvegjia
Holmestrand
Holmestrand
Holmestrand – harta_foto
www.holmestrand.kommune.no

Holmestrand është një komunëqarkun Vestfold, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 86 km² dhe popullsi 9515 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]