Horten

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Horten (kthjellim).


Horten
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Vestfold
Kryeqëndra Horten
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Nils Henning Hontvedt (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°25′V 10°25′L / 59.417°V 10.417°L / 59.417; 10.417 (Horten)Koordinatat: 59°25′V 10°25′L / 59.417°V 10.417°L / 59.417; 10.417 (Horten)
Sipërfaqja 70 km2
Popullsia 24.768 banorë 2004
Dendësia 353,83 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Hortenser ose Hortensar
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0702
Horten is located in Norvegjia
Horten
Horten
Horten – harta_foto
www.horten.kommune.no

Horten është një komunëqarkun Vestfold, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 70 km² dhe popullsi 24768 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Horten – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]