Tønsberg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Tønsberg (kthjellim).


Tønsberg
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Tønsberg

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Vestfold
Kryeqëndra Tønsberg
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Per Arne Olsen (FrP)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°17′V 10°25′L / 59.283°V 10.417°L / 59.283; 10.417 (Tønsberg)Koordinatat: 59°17′V 10°25′L / 59.283°V 10.417°L / 59.283; 10.417 (Tønsberg)
Sipërfaqja 107 km2
Popullsia 39.270 banorë 2010
Dendësia 367,01 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Tønsbergensar ose Tønsbergenser
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0833
Vendndodhja
Tønsberg is located in Norvegjia
Tønsberg
Tønsberg
Tønsberg – harta_foto
www.tonsberg.kommune.no

Tønsberg është një komunëqarkun Vestfold, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 107 km² dhe popullsi 39270 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]