Sande (Vestfold)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sande (kthjellim).


Sande
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Vestfold
Kryeqëndra Sande i Vestfold
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Karl Einar Haslestad (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°35′V 10°13′L / 59.583°V 10.217°L / 59.583; 10.217 (Sande)Koordinatat: 59°35′V 10°13′L / 59.583°V 10.217°L / 59.583; 10.217 (Sande)
Sipërfaqja 178 km2
Popullsia 7.591 banorë 2004
Dendësia 42,65 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Sandesokning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1242
Sande i Vestfold is located in Norvegjia
Sande i Vestfold
Sande i Vestfold
Sande – harta_foto
www.sande-ve.kommune.no

Sande është një komunëqarkun Vestfold, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 178 km² dhe popullsi 7591 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Sande – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]