Larvik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Larvik (kthjellim).


Larvik
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Larvik

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Vestfold
Kryeqëndra Larvik
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Øyvind Riise Jenssen (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°4′V 10°0′L / 59.067°V 10.000°L / 59.067; 10.000 (Larvik)Koordinatat: 59°4′V 10°0′L / 59.067°V 10.000°L / 59.067; 10.000 (Larvik)
Sipërfaqja 501 km2
Popullsia 40.990 banorë 2004
Dendësia 81,82 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Larviking ose Larviker ose Larvikar
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1144
Vendndodhja
Larvik is located in Norvegjia
Larvik
Larvik
Larvik – harta_foto
www.larvik.kommune.no

Larvik është një komunëqarkun Vestfold, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 501 km² dhe popullsi 40990 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Larvik – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]