Sandefjord

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sandefjord (kthjellim).


Sandefjord
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Vestfold
Kryeqëndra Sandefjord
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Bjørn Ole Gleditsch (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°8′V 10°13′L / 59.133°V 10.217°L / 59.133; 10.217 (Sandefjord)Koordinatat: 59°8′V 10°13′L / 59.133°V 10.217°L / 59.133; 10.217 (Sandefjord)
Sipërfaqja 121 km2
Popullsia 42.333 banorë 2005
Dendësia 349,86 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Sandefjording
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0713
Sandefjord is located in Norvegjia
Sandefjord
Sandefjord
Sandefjord – harta_foto
www.sandefjord.kommune.no

Sandefjord është një komunëqarkun Vestfold, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 121 km² dhe popullsi 42333 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]