Tjøme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Tjøme (kthjellim).


Tjøme
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Vestfold
Kryeqëndra Tjøme
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Bente Kleppe Bjerke (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°7′V 10°23′L / 59.117°V 10.383°L / 59.117; 10.383 (Tjøme)Koordinatat: 59°7′V 10°23′L / 59.117°V 10.383°L / 59.117; 10.383 (Tjøme)
Sipërfaqja 39 km2
Popullsia 4.553 banorë 2004
Dendësia 116,74 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Tjømling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0826
Tjøme is located in Norvegjia
Tjøme
Tjøme
Tjøme – harta_foto
www.tjome.kommune.no

Tjøme është një komunëqarkun Vestfold, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 39 km² dhe popullsi 4553 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Tjøme – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]