Hof (Norvegjia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Hof (kthjellim).


Hof
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Hof (Norvegjia)

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Vestfold
Kryeqëndra Hof
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Mette Måge Olsen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°33′V 10°2′L / 59.550°V 10.033°L / 59.550; 10.033 (Hof)Koordinatat: 59°33′V 10°2′L / 59.550°V 10.033°L / 59.550; 10.033 (Hof)
Sipërfaqja 163 km2
Popullsia 3.031 banorë 2004
Dendësia 18,6 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0827
Vendndodhja
Hof is located in Norvegjia
Hof
Hof
Hof – harta_foto
www.hof.kommune.no

Hof është një komunëqarkun Vestfold, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 163 km² dhe popullsi 3031 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Hof – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]