Andebu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Andebu (kthjellim).


Andebu
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Vestfold
Kryeqëndra Andebu
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Hans Hilding Hønsvall (KrF)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°17′V 10°6′L / 59.283°V 10.100°L / 59.283; 10.100 (Andebu)Koordinatat: 59°17′V 10°6′L / 59.283°V 10.100°L / 59.283; 10.100 (Andebu)
Sipërfaqja 186 km2
Popullsia 5.031 banorë 2004
Dendësia 27,05 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Andebusokning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0438
Andebu is located in Norvegjia
Andebu
Andebu
Andebu – harta_foto
www.andebu.kommune.no

Andebu është një komunëqarkun Vestfold, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 186 km² dhe popullsi 5031 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Andebu – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]