Svelvik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Svelvik (kthjellim).


Svelvik
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Svelvik

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Vestfold
Kryeqëndra Svelvik
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Knut Erik Lippert (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°37′V 10°22′L / 59.617°V 10.367°L / 59.617; 10.367 (Svelvik)Koordinatat: 59°37′V 10°22′L / 59.617°V 10.367°L / 59.617; 10.367 (Svelvik)
Sipërfaqja 58 km2
Popullsia 6.445 banorë 2004
Dendësia 111,12 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Svelviking
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1566
Vendndodhja
Svelvik is located in Norvegjia
Svelvik
Svelvik
Svelvik – harta_foto
www.svelvik.kommune.no

Svelvik është një komunëqarkun Vestfold, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 58 km² dhe popullsi 6445 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Svelvik – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]