Nøtterøy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Nøtterøy (kthjellim).


Nøtterøy
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Nøtterøy

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Vestfold
Kryeqëndra Borgheim
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Roar Jonstang (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°12′V 10°24′L / 59.200°V 10.400°L / 59.200; 10.400 (Nøtterøy)Koordinatat: 59°12′V 10°24′L / 59.200°V 10.400°L / 59.200; 10.400 (Nøtterøy)
Sipërfaqja 61 km2
Popullsia 20.305 banorë 2007
Dendësia 332,87 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Nøttlending
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0633
Vendndodhja
Borgheim is located in Norvegjia
Borgheim
Borgheim
Nøtterøy – harta_foto
www.notteroy.kommune.no

Nøtterøy është një komunëqarkun Vestfold, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 61 km² dhe popullsi 20305 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]