Ahmed Musa Xhibril

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ahmed Musa Xhibrill (lindi më 1972) i njohur si Ebu Halid, është shejh,[1][2] imam dhe predikues[3][4] Islamik palestinezo-amerikanë. Ai promovon Islamizmi selefiste dhe ka predikuar gjerësisht për Luftën Civile Siriane në terma shumë emocionalë pro-sunitë.[5] Ndërsa nuk dihet se është e lidhur drejtpërdrejt me ndonjë grup të caktuar, është pohuar se ai ka qenë një burim frymëzues për shumë luftëtarë xhihadist pro-sunnitë në Siri, si në al-Nusra dhe në Shtetin Islamik të Irakut dhe Levantit[5] dhe diku tjetër.[3][6][7]

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Dearborn, Michigan në vitin 1972, si një fëmijë Xhibrili jetoi për disa kohë në Medine, Arabia Saudite ku babai i tij u regjistrua në Universitetin Islamik të Medinës. Xhibrili atëhere u kthye në SHBA për ta përfunduar shkollimin e lartë, i cili e përfundoi në vitin 1989. Ai më vonë u kthye në Medine për të studiuar në Universitetin Islamik të Medinës.

Ne fund të viteve 1990, Xhibrili krijoi një uebfaqe www.AlSalafiyoon.com që përmban video të ligjëratave të tij përshkruar nga prokurorët amerikanë “librari e fanatizmit kundër predikimeve amerikane”.[8][9] Uebfaqja e tij pushoi pas arrestimit të tij në mes të vitit 2003-4.

Ditën pas një sulmi me bombë të 13 nëntorit të vitit 1995 që vrau gjashtë vetë, duke përfshirë katër amerikanë, në Rijad, Xhibrili, duke përdorur një linjë telefonike të regjistruar nën pseudonimin Thomas Saad, dërgoi një faks në CNN duke thënë se qëllimi i tij ishte të "largonte hebrenjtë dhe të krishterët jashtë Gadishullit Arabik" siç urdhërohet nga Muhamedi. Ajo mbyllet, "Do të ketë një seri bombash që do të ndjekin pa marrë parasysh sa janë jetët tona të marra ose sa organe janë në burg. Kjo është arsyeja e saktë pse zgjodhëm ndërtesën që ne zgjodhëm". Megjithatë, qeveria nuk gjeti prova se Xhibrili ishte i lidhur me bombardimet aktuale përtej dërgimit të një faksi dhe nuk e persekutonte atë, megjithëse më vonë i referohej faksit në një memorandum plotësues të dënimit për gjyqin 2003-5.[10][5][8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ London terror suspect was influenced by Dearborn cleric, says friend, Detroit Free Press, 5 June 2017
  2. ^ YouTube: Videos of controversial Dearborn cleric don't violate our guidelines, Detroit Free Press, 7 qershor 2017
  3. ^ a b LONDON ATTACKER FOLLOWED ISIS RECRUITER AND RADICAL U.S. PREACHER AHMAD MUSA JIBRIL, Newsweek, 5th June 2017
  4. ^ Cellan-Jones, Rory (7 qershor 2017). "Something must be done...but what?". BBC News (në anglisht). Marrë më 8 qershor 2017.
  5. ^ a b c Joseph A. Carter; Shiraz Maher; Peter R. Neumann (2014). "#Greenbirds: measuring importance and influence in Syrian foreign fighter networks" (PDF). The International Centre for the Study of Radicalisation and Political Violence. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) This reference cites the supplemental sentencing report, but incorrectly identifies the Riyadh bombing as the Khobar Towers bombing.
  6. ^ Farhad Said, 24, arrested over alleged terrorism plot, encouraged 'hatred for the kuffar', 27th maj 2016
  7. ^ NIA chargesheet refers to 14 globally known Islamic preachers, India Times, August 2016
  8. ^ a b Reports: Dearborn cleric radicalized London attacker, The Detroit News, 5 qershor 2017
  9. ^ "U.S. preacher who inspires Syrian rebels faces Internet monitoring", 9 qershor 2014
  10. ^ "US v Jebril - Criminal docket 03-80810 - Government's supplemental sentencing memorandum" (PDF). 2005-04-27. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2007-10-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]