Ahmet Krasniqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ahmet Krasniqi.jpg

Ahmet Krasniqi nga Zhilivoda, Vushtrri, Dardanisë ushtarak shqiptar, hero.

Ahmet Krasniqi iu kishte bashkuar forcave shqiptare të [[Forcat e Armatosura të Republikës së Dardanisë FARD-ut, si Ministër i Mbrojtjes, që luftonin kundër forcave Jugosllave për çlirimin e Dardanisë dhe për lirinë e shqiptarëve. Ai u vra tradhëtisht në vitin 1998 në Tiranë nga persona me veshje të policisë shqiptare, por rasti ende nuk është zbuluar se kush e kishte dhënë urdhërin për atentatin.