Ailee

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ailee
Lindi30 maj 1989
Denver, Kolorado, Shtetet e Bashkuara
Zhanret
 • Këngëtare
 • Kommpozitore
Instrument(et)vokal
Vitet aktik2011–present
LabeliMuzo Entertainment, YMC Entertainment, Warner Music Japan, WestSide Entertainment
WebsiteAilee

Amy Lee (lindi më 30 maj 1989) e njohur profesionalisht Ailee, është këngëtare koreano-amerikane. Ajo u zhvendos në Korenë e Jugut më 2010, ku kaloi një provë dhe u bë një artiste për YMC Entertainment. Pasi u njoh për këngën e saj në Singer dhe Trainee, ajo filloi të luante në serialin e dramës KBS Dream High 2. Ailee mori çmimin "Best Artist Award" në Melon Music Awards, Golden Disc Awards, Gaon Chart K-Pop Awards dhe Seoul Music Awards. Ajo ka marrë gjithashtu Best Newcomer dhe katër çmime për performancën më të mirë si vokaliste në Mnet Asian Music Awards për "U & I", "Singing Got Better", "Mind Your Own Business" dhe "If You".

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ailee ka lindur në Denver, Kolorado, më 30 maj 1989, dhe u rrit në New Jersey. Ajo mori pjesë në shkollën e mesme të Palisades Park para se të shkonte në Leonin e afërt. Ajo u diplomua nga shkolla e mesme Scotch Plains-Fanwood dhe vazhdoi të studionte komunikimet në Universitetin Pace[1] përpara se të dilte për të ndjekur një karrierë në muzikë.[2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para debutimit të saj K-pop, Ailee u nënshkrua nën Muzo Entertainment, një agjenci e pavarur e bazuar në New York City dhe New Jersey. Nën këtë etiketë ajo bashkëpunoi me disa artistë, të tillë si Johnnyphlo dhe reperi me bazë në Filadelfia Decipher. Para se të lëvizte në Korenë e Jugut, Ailee krijoi kanalet YouTube "mzamyx3" dhe "aileemusic" për të sjellë vëmendjen në këngën e saj në internet.[3]

Ailee u zhvendos në Korenë e Jugut në vitin 2010 pasi ajo arriti një provë etiketë muzikore përmes lidhjeve të xhaxhait të saj.[1] Ajo këndoi "Resignation" nga Big Mama, dhe u rekrutua për YMC Entertainment në vend. Gjatë ditëve të trajnimit të saj, ajo u paraqit në këngën e Wheesung "They are coming", e cila u lirua në tetor 2011.[4] Ajo gjithashtu këndoi në këngën Decipher dhe Jay Park "Catch Me If You Can". Ailee u shfaq me Jay Park, Art of Movement, Johnnyphlo, Decipher dhe Clara C në "projectKorea III", e cila u mbajt në Universitetin Rutgers në 2010.[5] Në shtator 2011, Ailee dhe Wheesung u paraqitën në episodin special të Chuseok të MBC të Singer dhe stazhier. Ailee bëri "Halo" nga Beyoncé në një reagim pozitiv nga audienca. Pas performancës së saj të "Halo", gjyqtarja BMK tha, "Kudo që shkon, ajo ka potencialin të jetë një yll i madh, por definitivisht ka zërin". Pasi gjyqtarët kishin vlerësuar të gjithë pjesëmarrësit, Ailee ishte fituesja e vendit të parë.[6]

Ajo lansoi këngë “Heaven” më 9 shkurt 2012 nga YMC Entertaiment në Korenë e Jugut.[7] Ajo e lansoi këngën në versionin japonezë më 6 nëntor 2013 në Japoni.[8] Kënga u shkruajt nga Iggy, Seo Yong-bae dhe Wheesung, i cili poashtu prodhoi këngën.[9]

Në mars 2012, Ailee bëri paraqitjen e saj të parë në Immortal Songs 2, duke performuar këngën e Patti Kim "Light and Shadow" të vitit 1967. Patti Kim më vonë shtoi se "ajo do të bëhet një këngëtare e madhe".[10] Ajo u paraqit më 30 qershor në epizodin e Immortal Songs 2, që përfshinte kompozitorin Yoon II-sang. Ajo performoi "Fate" nga Lee Seung-chul dhe fitoi me 402 vota.[11] Ajo performoi fazën e saj të fundit më 6 gusht, dhe epizodi u transmetua më 1 shtator.[12]

Më 18 mars 2018, Ailee performoi "I WIll Show You" në ceremoninë përmbyllëse të Lojërave Dimërore Paralimpike 2018 në Stadiumin OlimpikPyeongchang.[13][14][15] Më 14 shkurt u njoftua se Ailee u zgjodh si anëtar i delegacionit kulturor të Koresë së Jugut, së bashku me artistët tjerë të zgjedhur Zico dhe Ali, për samitin e tretë inter-Koreane në Pjongjang, Koreja e Veriut. Më vonë u zbulua se ajo do të performojë "I Will Go to You Like the First Snow".[16]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gjuhën koreane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • “Heaven” (2012)
 • “보여줄게 (I Will Show You)” (2012)
 • “U&I” (2013)
 • "노래가 늘었어 (Singing Got Better)" (2014)
 • "손대지마 (Don't Touch Me)" (2014)
 • "Johnny (쟈니)" (2015)
 • "너나 잘해 (Mind Your Own Business)" (2015)
 • "If You” (2016)
 • "Home" (me Yoon Mi-rae, 2016)
 • "낡은 그리움 (Reminiscing)" (2017)

Në gjuhën japoneze[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • “Heaven” (2013)
 • “U&I” (2014)
 • “Sakura” (2015)

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • “Vivid” (2015)

Këngët e zgjatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • “Invitation” (2012)
 • “A's Doll House” (2013)
 • “Magazine” (2014)
 • “A New Empire” (2016)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Korean Entertainment News". HanCinema (në anglisht). Marrë më 8 tetor 2015.
 2. ^ "YMC Entertainment Official Website" (në anglisht). Marrë më 7 tetor 2015.
 3. ^ "Ailee: The K-pop and YouTube sensation". Korea Joongang Daily. Marrë më 9 qershor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Wheesung unveils 'They Are Coming', final mini-album before enlistment | allkpop.com". www.allkpop.com. Marrë më 8 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Jay Park, Art of Movement, Johnnyphlo, Decipher & more to perform at Rutgers University!" (në anglisht). allkpop. Marrë më 31 dhjetor 2012.
 6. ^ "Wheesung and Trainee Ailee Wow the Audience". Soompi. 16 shtator 2011. Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2012. Marrë më 8 mars 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Ailee「Heaven - Single」をiTunesで". iTunes. Marrë më 23 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Heaven (通常盤) / Ailee / アジアンポップ / 音楽". Amazon.co.jp. Marrë më 23 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Ailee releases "Heaven" MV teaser feat. B2ST's Kikwang". allkpop (në anglisht). 6 shkurt 2012.
 10. ^ "John Park & Ailee make their first appearance on 'Immortal Song 2′" (në anglisht). Allkpop. 24 mars 2012. Marrë më 17 tetor 2012.
 11. ^ "Ailee claims victory + cast of 'Immortal Song 2′ cover the greatest hits by composer Yoon Il Sang" (në anglisht). Allkpop. 30 qershor 2012. Marrë më 17 qershor 2012.
 12. ^ "Super Junior's Ryeowook and Soloist Ailee to Leave 'Immortal Song 2'" (në anglisht). Kpopstarz. 13 gusht 2012. Marrë më 13 gusht 2012.
 13. ^ "[영상] 패럴림픽 선수들도 들썩들썩…에일리의 흥겨운 무대!". tv.naver.com (në koreanisht). Marrë më 18 mars 2018.
 14. ^ Channel, Olympic (18 mars 2018). "#Kpop singer @itzailee slays at the @Paralympics #ClosingCeremony! #Aileepic.twitter.com/ki0l4sPTop". @olympicchannel (në anglisht). Marrë më 18 mars 2018.
 15. ^ Games, Paralympic (18 mars 2018). "Korean pop singer @itzailee rocked the stadium and then fireworks!! And as quick as a flash the flame is out! #Paralympicspic.twitter.com/i8ujQi2UVv". @Paralympics (në anglisht). Marrë më 18 mars 2018.
 16. ^ Park, Jin Hai (20 shtator 2018). "Rapper Zico impressed by North Korean audience". koreatimes (në anglisht). Marrë më 22 shtator 2018.