Aileen Wuornos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Aileen Carol Wuornos (29 shkurt 1956 - 9 tetor 2002 ishte një Vrasëse serike Amerikan e cila ka vrarë 7 persona në Florida gjatë viteve 1989-1990 ajo pohoi se viktimat e saj kishin bënin seks apo te dhunoni kur ajo punonte si prostitutë dhe disa vrasje i beri për vetëmbrojte ajo u shpall fajtor nga Gjykata për Krime te renad në Florida dhe u dënua me vdekje ku Shteti Federal i Floridës e më 9 tetor 2002 e ekzekutoi me injeksione vdekjeprurës.

Aileen Wuornos

Jeta e Hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aileen emri saj i lindjes ishte Aileen Carol Pittman ka lindur në Rochester, Michigan nena saj ishte Diana Wuornos kishte qen vetëm 14 vjeçare kur u martua me babain e saj Leo Dale Pittman i cili ishte një skizofren i cili u arrestua për krime ndja te miturve po ashtu Aileen kishte dhe një vëlla me emrin Kith babai i tyre përfundimisht u vetëvra ai vari vetën ne çeline burgut prindërit e saj ishin divorcuar nena e saj i braktise atë dhe vellaun e saj dhe i la nën kujdestari te Gjyshit dhe gjyses së saj Gjysi saj ishte Lauri Wuornos dhe gjysja ishte Britta Wuornos e cila u kujdes per Aileen dhe vellaun e saj Keith ata kishin mbetur pa para gjysherit ishin te varfer dhe ata nuk ishin ushqyer mire shum shpesh ata ushqeheshin nga fqinjet ajo ne moshën 9 vjeçare ishte angzhuar ne aktivite seksuale me djem te shkollave se bashku me vellaun e saj per te siguar para, droge, ushqim ajo pohoi se gjysi saj ishte njeri i keq i cili harxhonte te ardhuart ne alkool njeri alkohlist ajo pranoi se aji e kishte abuzuar e kishte rrahur e kishte sulmuar seksualisht kur ishte 13 vjeçare ai e rrahu me rrip të pantollanave duke detyrat ti zhvishte rrobat dhe keru mardhenie sekuale ajo ne moshen 13 vjeçare mbeti shtatzen ajo me pas tregoi se ishte dhunuar edhe nga shoku i gjyshit te saj ajo lindi fëmijën ne shtëpi por ajo e braktisi ne një jetmore ashgje nuk dihet se çfarë ndodhi me fëmijën e saj a po ku gjindet por me pas kësaj gjyshja e saj vdiq nga pas ndalimit e funksionimit te melqisë pas ksaj ngjarje gjysi i saj ne moshën 15 vjeçare e përzuri nga shtepia duke hedhur ne rruge ajo nuk kishte te holla por për te siguruar para ajo punoi si prostitutë ajo flinte ne rruge dhe ne një kasolle ne pyll dhe ne makinat e klientëve dhe ne stacionet e metrove.

Aktivitet e para Kriminale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 27 maj 1974 ajo u arrestua në Jefferson County, Colorado per sjellje te pahishme ne publik ajo ishte e droguar at ditë por me pas u lirua me procedurë të rregullt nga qendra e parabugimit per shak se ate nate kishte qen ne ndikim te droges dhe policia kishte gjetur nje arme pistolet te kalibrit 22.
 • Ne vitin 1976 ajo njohu nje 69 vjeqar në Florinda kur po bente autostop ai ishte Lewis Gratz Fell ajo u martuan ne te nejtin vit por ajo ishte shoqeruar vazdhimisht ne stacioni policor per konfontime pasi ajo e keqtrajtonte Lewisin duke sharë dhe sulmuar atë.
 • 14 korrik 1976 ajo ishte arrestuar në MichiganAntrim County per prishje te qetsisë publike dhe kishte sulmuar me birrë një barist qe punonte ne klube te nates por ajo u lirua pas 1 jave pas 3 dite më 17 korrik 1976 vellau i saj Keith vdiq nga kanceri ajo morri 1000 mijë dollar nga siugurimet e jetes se tij
 • 20 maj 1980 Ajo u arrestua nga polica e Florida-së në Edegwater,Florida per vjedhje te pakove te cigareve dhe vjedhjen e 35 dollareve ne nje market ajo u denua me 1 muaj burg ku u lirua ne korrik dhe me pas u denua per grabitje 1 vite burg ku hyri ne burg me 2 maj 1982 dhe u lirua me 30 qershor 1983
 • 1 maj 1984 Ajo u arrestu pasi kishte perpjekur te falisifikonte kartat e kredit në një Bankë ne Kay West,Florida
 • 30 nëntor 1985 ajo vodhi municon dhe nje revolver te kalibrit 22 por ne munges provash ajo mbeti vetem e deyshauar në Pasco County,[[Florida
 • 4 janar 1986 Aileen u arrestua per vjedhje te nje makine ku policia gjeti nje pistolet te kalibrit 38 dhe kuti me plumba.
 • 2 qershor 1986 u arrestua perseri na Sherifët e zonë Volusia County pasi ajo kishte kercenar me arme nje mashkull duke i kerkuar 200 dollar ajo u morr ne pyetje nga sherifet dhe me pas ajo u lirua per munges provash.

Gjatë kësaj kohë ajo u takua me nje lesbike me emrin Tyria Moore me cilen u njoftua ne bar homosekualesh në plazh Daytona Bach,Florida me cilen paten nje lidhje dhe Aileen kishte mbeshtuar ate me te holla qe i fitonte nga prostutucioni.

 • 4 korrik 1987 Polica arrestoi Aileen dhe Tyria per sulm ndaj ne muzikanti me shishe birre por ato u liraun
 • 12 mars 1988 Alieen u akuza per sulm te nje shoferi te autobusit ajo pranoi se kishte pasur nje konfrontim me ate.

Vrasjet dhe Krimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Viktima e Parë e saj ishte nje 51 vjeqar me emrin Richard Mallory elekticist Aileen tha se kishte vrarë per vetmbojte pasi aji e kishte tentuar te bente madhenie pa deshir dhe kishte sulmuar fizikisht duke i shkatuar plagë ne koke trupi tij u gjetë në Clearwater,Florida ne nje makine e tij ne nje zone te pyllezuar aji ishte qelluar me 2 plumba ne mushkri.
 • 1 qershor 1990 viktimar e rradhes ishte 43 vjeqari David Spears trupi tij u gjet lakuriq Winter Garden,Florida trupi tij ishte qelluar me arme zjarri 6 her.
 • 31 maj Policia kishte gjetur trupin e një 40 vjeqari i cili u identifikua si Charles Carskaddon punëtor ne një stall demash trupi i tij Pasco County,Florida aji ishte qëlluar me një arme te kalibirt 6.
 • 4 korrik Policia lokale gjeti makinën e një 65 vjeqari dhe trupi tij u gjet në Jupiter,Florida viktima u identifikua Peter Seims nje Amerikan qe jetonte ne New Jeresy pran trupit tij u gjeten nje pale te brendshme te cilat i perkisnin Aileen.
 • 31 korrik 1990 kishte vrarë 50 vjeqarin Tory Burress aji u raportua i zhdukur dhe trupi i tij u gjet Ocala,Florida me 4 gusht 1990 ishte qëlluar ne kokë
 • 11 shtator 1990 u gjet trupi i një ish inspektori policie me emrin Charles ''Dick'' Humphreys dhe ushtark ne pension trupi tij ishte gjetur Swanne,Florida ai ishte qelluar dy herë

Walter Jeno Antonio moshA 62 vjeçare - Policia rezervist Më 19 nëntor 1990 trupi gati lakuriq Antonio u gjet pranë një rrugë të largët prerjet në Dixie County,Florida . Ai ishte qëlluar katër herë Pesë ditë më pas makina e tij u gjet në Brevard County,Florida.

Arrestimi perfundimtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

9 janar 1991 policia Floridas arresoi ate ne baze te deshmitareve dhe Tyria Moore dëshmoi ne se vrsja e 7 Burrave ishte e dashura e saj ajo Moores ju ofrua imunitet ajo e kishte thirrur Aileen për ta ndihmuar per pastirm ne dhomen e motelit kur hyri ne motel policia e arrestoi ne akuzen per vrajen Richard Mallory shites elektro-shtepike ku polica shpejgoi provat ndaj saj ajo me 11 janar pranoi krimiet.

Gjykimi dhe Dënimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 4 korrik, 1990, Wuornos dhe Moore braktisur makinën Peter Siems ' pasi ata ishin të përfshirë në një aksident. Dëshmitarët të cilët kishin parë gratë vozisin automjetet e viktimave dhënë policisë me emrat dhe përshkrimet e tyre, duke rezultuar në një fushatë në media për të gjetur ata. Policia gjeti edhe disa nga "gjërat në dyqane peng dhe shenjat e gishtave të marra përputhen ato që gjenden në të viktimave të viktimave makina. Wuornos kishte një rekord të drejtësisë penale në Florida , dhe shenjat e gishtave e saj ishin në dosje.

Më 9 janar 1991, Wuornos u arrestua me një urdhër të shquar në mjetin e fundit, një bar biker në Volusia County. Policia e vendosur ish lover Wuornos ' Tyria Moorenesërmen në Scranton, Pensilvani. Ajo ra dakord për të nxjerrë një rrëfim nga Wuornos në këmbim të imunitetit nga ndjekja penale. Moore u kthye me policinë në Florida, ku ajo ishte vendosur në një motel. Nën udhëheqjen e policisë, Moore bëri thirrje të shumta telefonike për Wuornos, duke u lutur për ndihmë në pastrimin e emrin e saj. Tre ditë më vonë, më 16 janar 1991, Wuornos pranuar vrasjet. Ajo pretendonte njerëzit ishin përpjekur ta dhunojnë dhe ajo i vrau në vetëmbrojtje.

Më 14 janar, 1992, Wuornos shkoi në gjyq për vrasjen e Richard Mallory ; edhe pse padënuar më parë janë zakonisht të papranueshme në gjykimet penale , nën Williams Florida Rregulla prokuroria është lejuar për të prezantuar dëshmi lidhur me krime të tjera të saj për të treguar një model të aktivitetit të paligjshëm.

Më 27 janar 1992, Wuornos u dënua për vrasjen e Richard Mallory -së me ndihmën e dëshmisë Moore. Në dënimin e saj, psikiatër për mbrojtjen dëshmoi se Wuornos ishte e paqëndrueshme mendërisht dhe ishte diagnostikuar me çrregullim të personalitetit kufitare dhe çrregullim të personalitetit antisociale[20]. Katër ditë më vonë, ajo u dënua me vdekje[19][21].

Më 31 mars 1992, Wuornos pranoi asnjë garë për vrasjet e Dick Humphreys, Troy Burress, dhe David Spears, duke thënë se ajo donte të "marrë të drejtë me Perëndinë" Në deklaratën e saj në gjykatë, ajo tha, "I donte të rrëfej për ju se Richard Mallory me dhunë e më përdhunojnë siç e kam thënë, por këto të tjerat nuk e bëri [ Ata ] vetëm filluan të fillojë për të" më 15 maj 1992, Wuornos është dhënë tre më shumë vdekjen fjali.

Në qershor të vitit 1992, Wuornos u deklarua fajtor për vrasjen e Charles Carskaddon ; në nëntor 1992, ajo mori dënimin e saj e pestë me vdekje. Mbrojtja bërë përpjekje gjatë gjykimit për të prezantuar dëshmi që Mallory ishte provuar për qëllim për të kryer përdhunimin në Maryland dhe se ai kishte qenë i angazhuar për institucionin korrektues maksimale të sigurisë në Maryland që ka dhënë rehabilitimit për shkelësit seksuale[22]. të dhënat e marra nga ai institucion reflektuar se, 1958-1962, Mallory ishte e angazhuar për trajtimin dhe vëzhgimin që rezulton nga një akuzë penale të sulmit me qëllim për përdhunim dhe mori një mbi - të gjithë tetë vjet trajtimi nga objekti. Në vitin 1961, "u vu re nga z Mallory se ai posedonte trendët e fortë socipatike". Gjykatësi refuzoi të lejojë që kjo të pranohet në gjykatë si provë dhe mohoi kërkesën Wuornos ' për një rigjykim.

Në shkurt të vitit 1993, Wuornos u deklarua fajtor për vrasjen e Walter Jeno Antonio dhe u dënua me vdekje përsëri. Nuk u ngritën akuza kundër tij për vrasjen e Peter SIEMS, si trupi i tij nuk u gjet. Në të gjitha, ajo mori gjashtë dënimet me vdekje.

Wuornos thënë disa histori kontradiktore në lidhje me vrasjet. Ajo pretendonte se fillimisht të gjitha shtatë burrat e kishte përdhunuar, ndërsa ajo ishte duke punuar si prostitutë , por më vonë tërhoqi kërkesën e vetë- mbrojtjes. Gjatë një interviste me regjisor Nick Broomfield, kur mendoi se kamerat ishin jashtë , ajo i tha atij se ishte, në fakt, vetë-mbrojtjes, por ajo nuk mund të qëndrojë duke qenë në vdekjen row- ku ajo kishte qenë për 10 vjet në atë pikë - dhe donte të vdiste.

Ekzekutimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aileen Wuornos u ekzekutia me inekcijon e burgun shtetror të FloridaaBradford County më daten 9 nëntor 2002 ajo ishte duke pritur për ekzekutim 11 vite ne qelin e burgut ku rrefeu gjithë jetën e saj ne intervistën finale ajo kishte përjashtuar akovatin e saj dhe kishte pranuar dënimin me vdekje ajo tha se prindërit e saj nuk ishin abozues ajo tha se babai saj kosiste barin pa hequr gjaketen dhe nena e saj tha se kur përmende ndonjë fjale te pisët të fust një sapun ne goje ajo tha se gjyshi saj e kishte dhunuar rrahur dhe ne munges te parave i ishte futur prostitucionit ajo tregoi për menyern e veshtire te jetës qe bënte flinte neper rruge makina ajo kishte shumë ftohtë pasi ishte pa stre prandaj ajo kishte shkuar në Florida për shkak se moti është me mire tha se nuk kishte asj ne rrespekt për nenen e saj ajo tha se ski kishte braktisur ajo thase po kaishte përballe atë bushter do ta peshtynte n fytër pasi e kishte len ne duar e babait e t saj i cili e kishte abuzar seksualisht ajo tha se edhe ne burg ishte keqtrajtuar me ushqim te piset dhe ishte len ne kushte jo sanitare dhe duke ja len dritën ndezur ne sy dhe duke mos e linte te flinte fjalët e fundit te saj ishin unë do te shkoj te zoti ata qe vrava dhe ju do te shkoni ne ferr ajo vuante nga probleme mendore si Skizofrenia,Crregullim Personaliteti dhe me anti-social e tj...

Ekzekutimi i saj filloi 9:30 minuta te mengjesit dhe ajo u deklarua e vdekur në Orën 9:47 minuta ajo vdiq ajo ishte femra e 10 dhjete e ekzekutuar në SH.B.A qe nga viti 1976

Librat dhe Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://murderpedia.org/female.W/w/wuornos-aileen-victims.htm