Vrasësi serik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Vrasësit Serik apo Vrases Serial (shumës : Vrasësit Serik) (anglisht:Serial Killer) jane njerezit qe kan vrarë shum persona apo perserisin krimet e tyre ne nje periudhe te shkurëter apo te gjate koher arsya pse ka ta njerez perserin krime jane te shumta si : Kanqja e Epseve,magesi pikologjike,qrregullimet mendore,gjenja jo e mire ekonomike,mendimi ideor dhe politik,dhe per te ndjer kanqsi psikologjike dhe knaqjen e epsheve seksuale apo dhe motivi racor te urrejtes racore por motivi me shpest jan patologjit dhe motivi seksual personat qe kalsifikohen me termin vrasës serik jan dignostifikuar me Skizofreni,Çrregullimet Mendore,Çrregullimi i Personaliteti,Drepesioni,Stresi,Ankthi,Nekrofilia,Pedofilia,Narcizmi sipas te dhenave FBI-së vrasesot ndahen sipa grupit,moshes,races,vendit,profesionit, etj...

Richard Ramirez nje vrases serik

Vrasesit Serial nuk esht i njejt vrases masiv i cili per nje dit vret shum njerez por eshte vrases qe argetohet per te vrare shum lirba dhe filma tregojen se qfar metoda perdorin vrasesit.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Termi Vrasës Serik i atribohet vetem atyre njerezeve qe peresisin krimet apo vrasjeve kete term e kishte përdorur agjenti i FBI-së [[Robert Ressler dhe autoria per kriminastik e njohur Anaa Rule ne verpren Kiss Me ky term supozohet esht perdorur ne vitet 70' por ka fakte se ësht perdorur me heret ne vitin 1966 nga psikologu John Brophy ne disa nga verprat e tij nje nga verprat me te njohura mbi jeten e nje vrasësi serik ishte shkruar ne vitin 1980 nga Anna Rule me titullin The Strangler Beside Me (shqip: Mbytesi pran meje) ku pershkruante jeten dh biografin e vraset më famë keq të Amerikë me pseudonimet Ted Bundy ky koncept perveq [[Amerikës[[ ishte perdorur edhe ne Gjermani ku be vitiet 30' ishte shfaqur vrasesi serik Peter Kürten ku emri tij ishte vendosur ne nje gazet.

Karaterstikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karakteristikat Kryesor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Ata mund te klasifikohen me shkalle te ndryshme te rrezikshmeris vrasist nga problemet mendore
  • Ata mund te vuajne nga nje fksim apo sumndje qudishme mendore apo zakont si Skizofrenia,Fantazia,Halucinacione,Narcizmi,Paranojat,abuzimet me akohol dhe droge e tj...
  • Ata mund te quhen dhe piskopate te cilet mund te jen njerez te dashur dhe simapatik,karizmatik si vrasësi Ted Bundy kete kan deshumuar shum psikolog.
  • Ata mund te ken kaluar nje femirj te zymtë te rritur ne dhunë apo jan abuzuar fizikisht apo seksualisht nga ndonje pjestar i familjes.
  • Ata mund te ken sjelle dhe metoda te ndrysme vrasjesh dhe ata mund te jen mjaft intelgjen sjellja e tyre nuk ngjan me njerzit normal ata jan te aft ta vrasin viktim dhe ta abuzojn kufomen ky fenomen i abuzimit te kufomes quhet sin nekrofila.
  • Ata mund te jen shum te hipnotizuar nga gjaku,zjarri dhe shenje tjera dhuna shumica prejture shikoj filma ku perdoret dhuna
  • Ata mund te jen te perfshir ne aktivite si puna,shkolla,baret,dyqanet qe frekuntohen nga njerzit normal familjaret nuke din se ai esht nje vrases serik kta njerz mun te quhen edhe si sadist.
  • Shpesh Kta njerez ne femirj kan tortura dhe kan vrare kafshet si qenet,nacet,zogjjet dhe me pas kete e kan aprovuar tek njerezit
  • Ata mund te jen tipa te vetmuar te turpshem shumica nuk e pelqejn shoqerin ata ngacmohen nga shoket e klaës apo te lagjes vrasei Peter Sutcliffe kishte len shkollen pershkak se ngacmohej nga shoket e tij dhe ai nuk ishte si djemt e tjer qe shoqeroheshun me vajza por ai qendronte vetem.
  • Ata mund te jen te perfshire ne tjer krime si vjedhje,mashtrim,vandalizëm dhe veprimtari kriminale sipas FBI-se disa prej tyre kan qen ne Qendra Korrektuese riedukues dhe ne spitale prikatrike apo dhe ne burg.

Studimet sugjerojn se vraset serial jane mjaft ikegjent dhe profesionist si Ted Bundy Doktori Harold Shipman i cili ishte nje njeri sukseshem dhe i respektuar nga komuniteti ku jetonte ose pjestari i shquar i ushtrise britanike Dennis Nilsen i cili kishte vrarë 15 burra në Britani dhe u arrestua 9 Shkurt 1983 dhe u shpall fajtor per 15 vrasjet e kryra u denua me burgim te perjeshem pa drejt lirimi me kusht.

Karakteristikat Zhvilluese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillim i tyre ne femirij te disa vrases serik nuk ka qen i mir shumica prej tyre kan psuar trauma dhe kan pasur nje femirj te errër dhe abuzive te disa njerez qe jan ber vrasesi faktor ka qen familja apo shoqrija jo produktive dhe sterile mungesa kujdesit mund tu bej disa njerez qe te ken sjellje devijante apo jo normale shumica prej tyte kan neglizhuar shkollen dhe shoqerin kjo gjendje esht se lekund vetbesunub te dusa bherez dhe ata fiksohen nga gjera negative si droga,alkoholi,duhani apo te varur nga pornografia

Familja luan rolin kryesr ne zhvillimin e femijes por ne familje ku mbreton dhuna dhe terori dhe nuk mbizotron edukata ben qe kta njerez te shtyhen drej rrugëve te gabuara ky mos kujdes nga prinderit apo ky keqtrajtim i ben ata te vuajn nga problme mendore si depresoni dhe stresi dhe psojne metamorfozë qe i ben te pa diciplinuar,jo te rregullt dhe sjellje te dhunshme dhe mendime jo te rregullra dhe i shtyn ata te gjerat gabuara dhe kriminale si vjedhje,kercenime,ekpsozime te pa hishme,nagcmime seksuale,droga dhe huliganizmi disa njerez kjo gjendje ekstreme i qon drejt vrasjeve dhe Kanibalizmit.

Otis Toole nje vrases serik qe pasur femirije te keqe

Fantazit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Femijet qe keqtrajtohen,abuzohen nga antaret e familjes apo prenderit jan te prirut krijojne fiksime te qudishme te cilat me pas pasohen me veprime lriminale dhe zhvillimin e fabtazuve sipa emocioneve te tyre per knqajen e magesive psiqike te shkatuara nga keqtrajtim apo sumndjeve psiqike te trahiguara nga familjaret shumica njerez kan fantazi ne boten e vet por bota tyre ndryshon nga ne ne ata mbizotron nje fantazi sekuale e pa tundur e cila shoqerohet me derpresion dhunnë e stres dhe sjelle jo te mirfillta devijuese dhe problematike. Kto fantazi mundesojne qe ata dominojn pushtetin e tyre piskologjik si fantazit seksuake dhe fantazi qe skatojn probleme por ata i u mundeson kaqjen emocioneve Kto Fantazi sipas kriminolohut Jose Sanchez kto fantazi vrepohen tek viktimat nje kriminal esht i afte per te vrare qe ti qliroj fantazit seksuale,emocionale-spritrore qe shktohejn nga nje vrag semundjesh kronike sipas toj fantazit shkatojn edhe demoralizmin e vrasve dhe amoralitetin tek njerezit ku ata fiksohen te dhuna e shfaqur ne media apo gazeta vrasesi serik Ted Bundy pohoi se filmat porngorafik dhe dhuna e shfaqur ne televizone te ndryshme e kishin frymzuar per te vrare dhe Bundy ishte denuar ne vdejhe por fantazit mund te shkatojn agresivitet te njerzit te ciket mund te vrasin njerez.

Kartersitkat Organiztive dhe te perziera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ted Bundy vrasës i organizuar

Klasifikim i Vraseve Serik ndahet te organizuar te jo te organizuar dhe te perezier sipas FBI-se ata mund te jen te oranizuar dhe jo te organizuar apo anasjelltas te organizuarit jan te paisur me arsenal per te vrare apo per te kryrer njer krim dhe mendojen dhe organzojne vrasjen dhe planifikojne ata zgjedhin viktimat duke mashtruar spesh ata jan sipatik,romantik,shoqerues dhe familjar si pershembull vrasesi Ted Bundy mashtronte viktimat e tij duke rrembyer duke perdhunuar dhe vrare ai i rrembente me mirjellje dhe ishte mjaft i organizuar dhe vrasesi John Wayne Gacy i cili kishte vrare 33 djem te rinj ne Illinois aji ftone viktimat ne shtepi ku me pas vriste dhe trupat e tyre varroste ne bodrumin e shtepis se tij ku u gjeten me vone dhe Gacy u arrestua dhe me pas u denua me vdekje ku ekzekutua ne vitin 1994 me inekcijon vdekjprures. Ndersa ata te jo organizuar nuk planifkojn vrasjen por viktimat e tyre jan viktima te rasit te cilin gjinden vendin e gabuar dhe ne kohen e gabuar ku bihen preh e vrasesit pai e vrasin viktimen ata peroiqen ti mbulojn evidencat.

Vrasesit Serik ne Infermireri mjeksore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica prej tyre jan femra por ka dhe meshkuj qe punojne n siptale dhe jan pergjes per vrajen e pacientve me qellim ato njihen me emrin Engjujt Vrases nje infermiere ne Angli me emrin Beverley Allitt kishte vrare disa foshnja duke injektuar insuline ne qendren gjinkologjike te siptalit Rampton Secure HospitalRampton,Angli ajo u denua burgim te perjetshem një inferimere tjeter në Amerike me emrin Jane Toppan kishte pranuar ne Gjygj se kishte vrare 31 persona ajo i kishte mbytur viktima te saj deri sa po qendronin ne shtrat.

Vraseset Femra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aileen Wuornos vrasese serike

Perveq meshkujve ekzistoj vrasest femra te cilat dallojn nga meshkujt dhe profilzimi i tyre vrasest sipas FBI-se datojne nga kohrat me te hershme ne SB,B,A qysh ne vitet 1800 e deri ne 2004 ato kan marr jeten e shum amerikanve 64 femra perj prej 416 femrave jan te njohura si vrase serike qe kan vrare njerez pra 15% te tyre jan te njohura per publikun amerikan ato kategorizohen si meshkujt ato kan tendca rrethonore si finacare,pikologjike,shoqerore,familjare,seksuale ato kan lidhje me viktimen e tyre ne disa raste eshte zbuluar se vrasest serole vrasin perperfitime finaciare viktimat jane meshkuj,bashkortë,fenuhë apo te mushuar me metoda tyre ndeyshin ato vrasin duke me arrme zjarri apo me mjete te mprehta si thika ato nuk kan force per te mbytur viktimen si mashkujt sipas Statistikave të FBI-së metodat qe perdorin femrat per te vrar jane vraja me arme zjarri 20% asfiksim 16% vraja me thike 11% dhe mbytja 5% ne shumten e rasteva ato jan punonse mediconale ap prostituta qe vrasin mashkujt me cilet kryejn mardhenie seksuale dhe kete bejn per perfitin ne 26% si psh vrasja serike Aileen Wuornos ishte nje prostitute qe vrai 7 meshkuj ne Florida ajo u arrestua dhe denua me vdekje dhe u ekzekutua me inekcijon vdekjeprures ne vitin 2002 në moshen 46 vjeqare Shum pisikolog i vlersojone ato si shum intelegjente ato mund te mashtrojne te fusin ne gracke dhe te vrasin po ashtu lidhje e yutr esht qysh ne histori Kontesha Hungareze Elizabet Bathori gjate lphes se renesancës dyshohet se ka vrare 300-600 mjerez gjat viteve 1590-1610 aj o vriste dhe dhe lahej me gjakun e viktimave duke pretenduar se do ta ruante bukurin e saj ajo do te arrestohej me 30 dhjetor 1610 ku dp te vdiste 4 vite me pas ne moshen 54 vjeqare ajo do te njihej me emrin Kontesha e Pergjakur femart jan te njohira per vrajen familjareve si te burrit apo te femijeve apo prinderve.

Kanibalët dhe vampirët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeffrey Dahmer një vrasës kanibal

Mes vrasëve serik ekzistojn dhe kanibalë qe vrasin dhe konsumojn trupin e viktimave te tyre apo ka raste dhe gjakun e tyre e konsumojn si vrasesi serik në Kalifornia Richard Chase vriste viktmat e tij dhe mbante gjakun e tyre ne enë si gota dhe pinte gjakun e tyre aji dote arrestohej me 27 janar 1978 do te shpallej fajtor nga gjykata ku do te denohej me vdekje per 6 vraje dhe me pas aji do te vriste veten ne burg me drogë pa arritur ekzekutimi tij thuhet se aji ka lindur ne nje familje alkohlistësh dhe si femij kishte torturar kafshet dhe zogjet duk pire gjakun e zogjeve. Perveq Richard Chase në SH.B.A njehet dhe vrasesi serik kanibal [[Otis Toole]] i cili ka vrarë 6 viktima dhe me pas dhe ne trupin e viktimave te tij u gjenden evidenca qe deshmonin kanibalizmin ai u arrestua per vrajen e 6 vjeqarit Adam Walsh në prill të vitit 1983 dhe me pas dote denohej me vdekje por me pas denimi tij ulë me denim me burgim te perjeshem bashk me vrsein tjetër Hanry Lee Lucas. Kta vrases vuajn ga sumndje psiqike nga depresion,çrregullime te persanolitetit,Skizofrenia,empatia,eplepsia,fantazit,deluzione dhe fantazit te ndryshme dhe çrregullime mendore tjera.

Richard Chase vrasës vampir

Po ashtu vlenë të përmendet edhe një vrasës serial dhe kanibal,pedofil i cili ndoshta eshte rasti me i hershem i vrasësve kanibal e ai është Albert Fish i cili kishte pamjen e nje plaku të urtë por ai kishte një histori me probleme dhe sulme seksule ai ka vrarë 3 fëmij nga mosha 4 vjeçe e deri 10 vjeç ai u arrestua në vitin 1935New York dhe u denua me vdekje dhe me vone u ekzekutua ne karrike elektrike Albert Fish sihte nje fenomen psikiatrik per ate se kishte shum anomali seskusale dhe mendore

Ne Gjermani nje vrases serik me emrin Armin Meiwes kishte joshur nje viktim me 9 Mars 2001 te cilin e kishte vrarë dhe me pas trupin e tij e kishte konsumuar edhe organet gjenitale dhe mishin dhe organet e brenshme Armin Meiwes u arrestua nga polica në Innsbruck pasi me dhjetor 2002 kishte provuar te joshte nje student por stundeti kishte lajmrua policine ai arrestu dhe me pas u denuna me burgim te perjetshem viktima tij cili ja kishte ngren trupin u identifikua si 30 vjqari Bernd Jürgen Armando Brandes dhe dyshohet se Armin ka vrare njerez e dhe me pare shumica prej tyre jan mjaft intelegjent dhe te organizuar si vrasesi kanibal me famkeq i Amerikës Jeffrey Dahmer i cili ka vrarë 17 njerez dhe thuhe s ka konsumuar mishin dhe organet tryre eshtrat e viktimave u gjenten ne Apartamentin e tij ku i kshte len si suvenire dhe disa nga trupat u gjenten ne bansëne tij në Wisconsin aji u arrestua me 22 korrik 1991 pasi nje nga viktimat e tij me pseudonimet Tracy Edwards 32 vjeqar i shpetoi Dahmerit dhe u arratis dhe ai e tregoi policisë se aji kishte mashtruar duke i ofruar koktej alkoholi dhe me pas deshironte ta vriste ku dhe Dahmer u arrestua dhe u denua me burgim te perjeshem per vrasjen e 17 burrave në Ohio dhe Wisconsin ai kerkoi denimin me vdekje dhe deklaroi si ishte fajtor pisklogët e cilsuan ate si nje njeri qe ishte me patoligji te rend mendore si me çrregulim të rend të depresionit,çrregullim personalitieti b-polar,dhe Skizofreni ai vdiq në vitin 1994 pasi ishte sulmuar me mjete te forta nga dy te burgosura qe i shkatuan trauma dhe vdiq ne moshën 34 vjeqare nuk dihet faktoret qe qojne kta njerz në kanibalizem por ekzistojen shum faktor si rethi,shoqeria,familja,ambienti,semundjet mendore apo dhe fiksimi pas ideve te rreziksme dhe çuditshme mund ti qoj kta njerez drejt kanibalizmit histori kanibalizmit daton qysh nga kohërat e lashta kur indianet kanibal organizoni rituale kanibalistike ku raprotohen per ngrenjen mishit te njerzve kto jan disa gjerat qe qojne kanibalizem kta kanibal jan mjaft te zgjuar per te kryer nje vrasje si mesuesi rus Andrei Chikatilo i cili kishte vrare 56 njerez në RostovBashkimit Sovjetik tani Rusia i njohur si Kasapi i Rostovit kishte vrarë femra dhe djem te rinj disa nga kufomat e viktimave i kishin shenja te kanibalizmit dhe nxjerrjen e organeve ai u arrestua 20 nëntor 1990 dhe u shpall fajtor per 52 vraje ku denua me vdekje dhe me pas në vitin 1994 u ekzekutua ne pushkatim aji gjate gjykimit ishte shirur se ishte çmendur nga qendrimi ne burg per te shmangur denimim me vdekje por psikologet konstuan se aji ishte plosisht normal nga ana mendore ka dhe raste tjera te vraseve serik në shtete tjera si në Venezuelë ku ishte arrestuar bë Shkuert të vitit 1999 43 vjeqari Dorangel Vargas per vrasjen e 10 personave ku dhe kisht provuar ri hante trupat e tyre edhe në Turqi14 shtator 2007 policia turke arrestoi 24 vjeqarin Özgür Dengiz per vrasjen 3 personave ku ne viktimat e tyre kishte ngrën mishin e tyre ai u denua me burgim te perjetshe, në Ankara. Rod Ferrell si Richard Chase ishte një vrasës serik vampir i cili bente kulte vampire aji u arrestua dhe u denua me burgim te perjshem në Florida shumica prejt tre kan nje femirji të trazuar dhe të erret si vrasesi Otis Toole kan torturar dhe maltretus kafshët apo jan perfshir ne krime te tjera si vjedhje,tentim rrembimi,rrembim,abozim me drogë dhe alkohol si psh vrasesi Richard Chase i njohur si 'Drakula Vrasesi' ose Vampiri i Sakramentos kishte lindur ne nje familje alkoholistësh e cilia abuzonte mbi te dhe fantazite ndaj krimit e quan drejt vrasjeve.

Vrasesit Serik ne Ushtri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Charles Ng vrasës serik në ushtri

Po ashtu teorit kan shpjeguar se disa vrasës serik kan qen ne ushtri pasi kan kryer sherbimet ushtarake apo kan qen ne detyrë gjatë kohës së krimit kta vrasë kan sherbyer në ushtri të botë si Sh.B.A,Angli,Skoci,Kanadë etj... Disa vrasë thuhes se kan torturar viktimat e tyre në menyrë ushtarake te disa te mesurit e taktikave ushtarake kan ndikim te keq dhe negativ ku ato metoda i kan perdorurë te viktimat e tyre 2.6 % prej tyre jan veteran ushtarakë ata janë të mesuar dhe trajnuar si duhet vritet armiku ashtu ata mesohen dhe organizohen ne permes politkave te rrepta ushtarke se si ta vrasin vitimat e tyre si vrasës Joseph Christopher i cili kishte ushturar se si te gjuante ne shenjstër dhe me pas ai kishte vrarë 12 viktima ai u arrestua 18 janar 1981 dhe u denua me 60 vjet burgim ku në vitin 1993 do të vdiste nga Kanceri i gjirit po ashtu dhe vrasësi Arthur Shawcross thuhet pasi kishte kryer sherbimet ushtarake ka vrarë 14 prostituta në New York ku arrestua me 5 janar 1990 dhe u denua me burgim te perjetshem me pas dote vdiste nga ne ifrati dhe arresti kardiak në vitin 2008 Arthur mendohet se ka ushtrua tortura në menyrë ushtarake po ashtu dy vrasësit Charles Ng me pradhje kinize dhe Lonard Lake kishin vrarë 25 prostituta në Kalifornia ata ishin në detyrë ushtarake mpas ata u kapen nga policia pasi gjeten inqizime ku trgonin se si ata torturonin dhe përdhunonin viktimat e tyre ata u arrestuan Leonard Lake e u arrestua me 2 qershor 1985 ai vrau vetëm me helem me 6 qershor 1985 dhe me pas policia e Kanadeze6 korrik 1985 kishte arrestuar dhe bashkpuntorin kryesor të Lake-s Charles Ng i cili me pasu u ekstradua në Kaliforni ku me pas ai doli para gjygjit me 3 Maj të vitit 1999 juria shpalli fajtor Charles Ng per 11 vrasje dhe ai u denua me vdekje aji u denua me vdekje aji ende eshte duke pritur ekzekutimin e tij në burgun San Quantin,Kalifornia. Perveq vrasëve prositutave nga ushtri ka pasur edhe vrasës homsekualesh si prostiuta gay (homosekual) djem apo burra te cilet mashtroheshin dhe vriteshin dhe torturoheshin si psh vrasësi serik britanik Dennis Nilsen ishte nje antarë i shquar i ushtrisë por i cili vriste prostiuta meshkuj dhe student homosekualesh me pas ai do te arrestojej në vitin 1983 nga policia Londineze dhe do te denohej me burgim te perjeshem po ashtu dhe vrasësi serial amerikan Dean Croll ka vrarë 28 persona viktimat e tij ishin krysisht djem te rinje aji qysh ne ushtri kishte pasur tendeca homosekuale aji kishte sherbyer ne ushtri si gjith të tjerët pa te meta po shokët e tij verjeten se ai ishte homsekual pas sherbimit ushtarak aji u kthye në Houston.Texas ku në fabrikën e karramelave bashk me David Brooks dhe Elmer Wayne Henley ka perdhunar,torturarë dhe vrarë 28 djem te rinjë Dean Corll nuk u kap nga policia por u vra nga bashkpuntori tij Elmer Wayne Henley pas një zënke me 8 gusht 1973Pasadena,Texas ku Henley e qolloi me një pistoletë të kalibrit 22 në stomak ku Dean Croll vdiq me pas në moshen 33 vjeqare me pas Elmer Wyene Henely thirri policinë me pas aji u arrestu dhe pranoi se kishte vrarë Dean Corll dhe me pas aji u denua me 10 vite burgim per vraje te shkalles se tretë po ashtu dhe dy vrasësit e tjere William Bonin dhe Rendy Kraft ishin vrasës serial qe kishin sherbyer në ushtri Willam Bonin ka vrarë 21 djem apo burra te rinje në Kalifornia por dyshohet se numri i tij shkon deri 36 disa prej tyre ishin prostitua mashkuj qe frkuentoni bare homsekualesh dhe disa ishin thjesh viktima te rastit apo qe ishin rrembyer nga Bonin aji kishte disa bashkpuntor por krysori ishte Vernon Butts, Pa ashtu Bonin kishte sherbyer si ushtarë gjatë luftës së Vietnamit aji ne fillim kishte marrur nje medalje pa si kishte shpetuar jetën e nje ushari por me pas aji u perfshi ne disa incidente ku kishte tentuar te dhunonte një shkokë te tij sekualisht dhe me pas aji u shkarkua në vitin 1965 nga ushtria ku me pas vazdhoi vrajeve ku u arrestua me 11 qershor 1980 ku u akuzua per 21 vrasje dhe u gjet fajtor dhe u denua me vdekje aji u ezekutua me injkecion në Kalifornia23 Shkurt 1996, Edhe Randy Kraft ndryshe nga Bonin Randy ishte shum intelgjent dhe ishte homsekual shoket e tij dhe mesusei apo profesorë vrejten se ai ishte homoskeual ai diplomoi ne Clarmont College per ekonomi me pas doli vullnetar në Ushtrinë Amerikane në forcat ajrore ku sherbeu ca kohë per me pas ai u ishte shkarkuar nga ushtria per sjellje te pahishme ndaj eproreve pas kesaj aji u angazhua ne krime ku vrau 67 persona te cilit ishin djem te rinjë në kto shtete Kalifornia,Oregon,Michigan ai ishte arresuar disa her per ekspozime te pahishme dhe per ofendime sekualse dhe sulme por arrstimi tij perfundimtar ndodhi në Mission Viejo,Kalifornia me 14 Maj 1983 u arrestua nga Patrula e Policsë së Kalifornisë pasi ai po ngiste makinë në gjendje te dehur por pas kontrollit te makinës së tij policët gjetën trupin e 25 vjeqarit Terry Lee Gambrel aji ishte i shtrirë në sedilje e pasme të pasagjerit aji ishte mbytur deri ne vdekje pas ksaj ngjarje Randy Kraft u akuzua per vrasjen Terry Lee Gambrel oficer me grad të ulët ne ushtrine Amerikane por juria e gjeti fajtor Rendin per 60 vraje 16 prej tyre në Kaliforninë Jugore aji u denua me vdekje a esht duke pritur ekzekutimin e tij metoda e ktyre vrsëve janë të ndryshem si mbytja,vraja me armë zjarri si pistoletë,pushkë,automatik apo vraja me armë të ftohta si thikë,gërshër,shoptë apo vraje me mjete të forta si Shufra hekuri,shkop bejsbolli,lopatë,[[shokpinjë per druri]] etj...

Lista vrasëve më të njohurë në Ushtri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri dhe mbiemri Numri i viktimave Data e Arrestimit Shteti Denimi
Arthur Shawcross 14 5 janar 1990 New York Burgim i perjetshem
Anthony Sowell 11 31 tetor Ohio Denim me vdekje
Dean Corll 28 nuk ka Texas nuk ka. ka vdekur 8 gusht 1973
Dennis Nilsen 15 9 Shkurt 1983 Anglia Burgim i perjeshem
Dennis Rader 15 25 Shkurt 2005 Kansas Burgim i perjshem
Doug Clark 7 12 gusht 1980 Kalifornia Me vdekje
David Berkowitz 6 10 gusht 1977 New York burgim i perjtshem
Charles Ng 11-22 6 korrik 1985 Kalifornia burgim i perjeshem
Leonard Lake 22 2 qershor 1985 Kalifornia vetvrasje me sijanur
Gary Rigway 70-90+ 30 nëntor 2001 Washington burgim i perjshem
Charles Whitman 18 ska Texas i vrarë nga policia
Joseph Christopher 12 10 Maj 1981 New York,Georgia burgim i perjshen
Robert Lee Yates 16 19 prill Washington denim me vdekje
John Christie 8 31 Mars 1952 Anglia denim me vdekje
Randy Kraft 60 14 Maj 1983 Kalifornia,Michigan,Oregon me vdekje
William Bonin 21 11 qershor 1980 Kalifornia me vdekje
John Allen Muhammad 10 24 tetor 2002 Washington,Arizona.Kalifornia,Texas,Virginia,Louisiana,Maryland,Georgia,Alabama,Florida me vdekje.
Roy Norris 5 20 nëntor 1979 Kalifornia burgin u perjshem
Howard Unruh 13 6 shtator 1949 New Jersey burgim i perjshem
Richard Allen Davis 2 5 gusht 1996 Kalifornia me vdekje

Bashkpuntorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ian Brady dhe Myra Hindley vrasës bashkupntor

Po ashtu vrasësit serik mund te bashkpunojnë ne mes vete apo dhe qiftet gura dhe burr mund te jen te dy vrasës qe vrasin se bashku viktimat e tyre bashkpuntorë mund te jen te gjinive te kunderta apo dhe te njeta si mashkull dhe femer apo mashkull dhe mashkull apo femer dhe femer kta njerz jan shum te njohur ne vendet ku kanë kryer krimiet disa munden te jenë ne lidhje si miq te ngushtë apo të dashur apo dhe në lidhje martsore si psh vrasësit në Angili burrë e grua Fred West dhe Rosmary West kanë vrarë 10 femra në Britani ata kishin mashtruar dhe rrembyer 10 femra te reja te cilat i torturoni dhe i vrsinin shtepia e tyre u quajt Shtepia e Tmerrit Fred Wast u arrstua nga policia më 24 gusht 1994Kempley,Angli dhe Rosmary West u arrestua në prill 1994 Fred do të ta vetvritej duke u vetvarur në qelinë e tij të burgut dhe Rosamry u denua me burgim te perjshem ka shum shkatar qe kta njerez i qon ne kirme si smenudjet mendore,dashuria,gjelozia,familja abuzive,shoqria sterile,femirija e trazuar perveq qiftit West njihen dhe bashkuptorët si vrasësi serial Alton Coleman dhe e dashura e tij partenrja në krim Debra Brown në vitin 1984 kishin vrarë 8 persona në Illinois,Ohio,Kentucky,Wisconsin,Indiana ata ishin te dashuar te zinje me nje kaluar te tmerrshme shum skandale dhe me par kishin pasur probleme ligjin Alton ishte rritur nga gjysja e tij bashk me motrën e tij aji ishte nje nga nxensit me te kqinje ne shkollë i pa dicplinuar kishte braktiusr shkollen e mesme dhe ju kishte nisur kriminalitetit ku ishte arrstuar ne fillin në vitin 1973 per vjedhje dhe ngacmim seksual dhe me pas 1983 tentim sulmi seksual në vitin 1983 ku ishte derguar në psikatri ku ishte dignostfikuar me qrregullim depresiv dhe personaliteti dhe me pas u lirua por aji u arrestua 20 korrik 1984 ju së bashku me të dashurën e tij do të akuzohej per vrasje dhe do te denohej me vdekje nga shteti Ohio per vrasjen e nje 40 vjeqare Derba Brown partnerja e tij ne kirm u denua me burgim te perjtshem. Perveq të partnereve me gjini te kundë ekzistojne edhe ata me gjini te njetë si dy shokët në ushtrinë Amerikane Leonard Lake dhe Charles Ng kishin torturar pordhunuar 22 prostiuta ne nje shtepi prej druri në Kalifornia Lake vrau veten ndersa Charles Ng u denua me vdekje ata torturoni viktimat dhe i filmonin ato faktori socijal ndikon shum në ne kta persona me patologji psiqike po ashtu rrethi dhe shoqeria kryresit kan deshir te ken nje bashkpuntor me ciliet do ti kryejn veprat e tyre dhe partnrët i mundsojn qe ti mbolojnë provat e krimit disa perj tyre janë te magjepsur pas fiksimave te qudishëm si qifti Ian Brady dhe Myra Hindley të cilët kan vrarë,troturar 5 fëmij te moshave 17-12 apo me te rinje në Manchester,Angli ata u arrstuan Brady u arrestua më 7 tetor 1965 dhe Hindley u arrstua më 11 tetor 1965 dhe ata u denuan me burgim te perjshem Ian Brady po vuan akoma denimin ndersa Myra Hindley vdiq nga Infarti15 nëntor 2002 sipas psikologt të njohur Amerikan Michael Stone profesor piskologjie Columbia University ka ranguar Ian Brady në nivelin 22 dhe Myra Hindley në nivelin 16, Brady kishte pasur nje femirije te trazuar aji tallej nga shokët e tij dhe ishte pa mbeshtjetje familja kishte tortuar dhe vrarë kafshët ne deshperim te madh në shkollë i erdh nje ze nga brenda te mohonte ekzistencën e zotit dhe ne moshe 18 vjeqare bente problem vjedhej,kercenime me thikë aji ishte derguar në nje qendër riedukese ne Latchmere House dhe me pas u ku piskolegët vrejtën qrregullim personalitiet dhe Skizofreni Parnojake dhe mangsi tjera ai u dergua ne nje burg psikatrik në Hatfield,Angli ku fillojë te permisohej me pas aji u lirua dhe shkoi ne fillim ne Hull,Angli ku ishte frymzuar nga idetë Naziste dhe me pas shkoi ne Manchester ku lexoi librin e Adolf Hitlerit me titullin Mein Kampf dhe filloi punen ne nje fabrik birre ku me pas aji dhe e dashura e tij Myra Hindley vranë 5 femij gjat viteve 1962-1965 ku kriminaliste pan se ata kishin varrosur viktimat ne nje fushë në Manchester dhe benin piknnik ne varret e tyre nje qift i ngjame me qiftin e Ian Brady dhe Myra Hindley u shfaq mbas 26 viteve në Kanadë ku qifti Paul Bernardo dhe Karla Homolka kishin vrarë 3 vjaza Ontario,Kanada gjat viteve 1990-1992 Paul dhe Homolka kishin torturar dhe sulmuar sekualisht 12 vajza tjera ne vitet 1987-1990 po cilat mbijetuan ata u martuan në vitin 1991 ne nje dasem prallore por ata u arrestuan në vitin 1993 ku Paul Bernardo kishte rrahur pe vdekje bashkorten tij Karla Homolka dhe me pas policia kanadeze arresotoi me 17 Shkurt 1993 Paul Bernardo per rrahje por ta zbulan se ai esht fajtor per 3 vrasje ne Ontario me pas ata arrstuan edhe gruan e tij Karla Homolka e cila pranoi se kishte ndihmuar burrin e saj ne vrajen e 3 femrave dhe me pas Paul Bernardo u denua me 25 deri 45 vite burg pa drejt lirimi me kusht ndersa juria shpalli fjtor Karla Homolka per vrasje te shkalles se 3 tretë dhe per ndihmim dhe mbulim provash ajo u denua me 12 vite burgim ku me pas Karla dhe Bernardo u divorcuan ne vitin 1995 Paul Bernardo po vuan e ende denimin por Karla Homolka ish gruaja e tij vuajti denimin prej 12 vite burg dhe u lirua me 4 korrik 2005, Ashtu si Brady edhe Paul kishte femirij te erret dhe trazuar ishte i fikuar bas gjerave te qudishme dhe babai i tij ishte nje abuzues femijesh qe abuznte mbi te fantzit sekuale e ben nje perbindesh Paulin i cili ishte njohtuar ne vitin 1987 me Karla Homolka e cilia kishte nje jete normale dhe kishte pasur femirje normale por ishte influencuar nga Paul Bernardo.

Motivet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seksuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Motivi seksual esht nje nga motivet dhe shkatarë kyq qe vrasesit bjen krime dhe i shtyej nerzit ne rruge te gabuar filmat qe paraqesin dhune seksuale apo dhe fizike dhe Pornografia thuhet s jan nje nga shkataret e krimeve te disa indivdeve shumica prej tyre lexojen revista pornografike dhe ato me dektetiv shikojn filma pornografik dhe realizojne fatazit sekuale ne viktimat e tyre te cilet mund te jen te moshave apo gjinive te ndryshme si ferma apo mashkuj vrasësi serik Ted Bundy pohoi se pornografia kishte shkatuar kriza dhe ato quan ne krime kur ishte intervistuar nga psikolgu i kishes Dr.Doberson po ashtu dhe vrasësi serik John Joubert lexonte revesite me permbajte pornografike te cilat fantazi i ralizonte tek viktimat duke grendur ne trupat e tyre nje yllë me thikë dhe ishte tentuar te priste me thike shenjat e kafshimit te tij edhe vrasë John Wayne Gacy i mashtronte viktimat e tij cilat ishin meshkuj te rinje adoleshent duke i joshur me filma pornografik dhe alkohol aji shikonte filma pornografik me homsekual dhe kur bashkortja tij gjeti video iqizmiet me pronografi homoseksuale ajo u divorcua me pare aji ishte arrestuar pasi kishte joshur nje te ri me filma pornografik dhe me pije i riu panoi te shkonte por aji zbuloi se videoja e Gacy nuk ishte nje vido me ferma por me homosekual Gacy e ngacmoi ate sekualisht me von i riu u largua dhe i tha te atit i cili lajmroi policin aji u denua me 6 vite burg dhe me pas u liriua po ashtu njihet vrasë si i prostitutave ne angli Peter Sutcliffe i cili vriste viktimat e tij me pasj aji realizonte fantazit e tij duke u matrobuar mbi viktimat metoda ktyre vrasëve esht e ndryshme disa perdorin mbytjen disa rahjen por mek prezente esht vraja me arme pasi sulmi esht i natyres sekual motivi se seksual ka quarer ne zbulimin me te sofistikuar te metodave per zbulimin e rasteve te krimit si procesi i ADN-se vrasësi i pare serik me motive sekual me emrin Colin Pitchfork i zbula në vitin 1987 pasi ADN-ja e gjakut te tij perkonte me ADN-në e gjetur te sperma ne trupin e viktimave ky zbulim u be nga Doktori Sir Alec JeffreysAngli i cili morri titullin Sir sq:(Kalorës) nga mbretrsha e Britanis Elizabeth II me pas edhe ne Sh.B.A vrasësi seksual Timothy Spancer u zbulan ne vitin 1988 me ADN

Orientimi Seksual[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Motivet vizonare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Racore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Perveq motive seksuale per knaqjen e epsheve dhe manifstive patologjike nje nga motivet kyç qe njerzit i qon drejt krimit janë motivet racore urretja kundra nje kombi,etnike,feje,race apo dhe mendimi politik edhe te vrasësit serik ekziston ky motiv ky motiv nuk bazohet ne knaqjen e epsheve por shumcën e rasteve ky motiv esht i bazuar ne manifestime politike,idologjike,urrejte,patriotizëm i teper i cili qon drejt vrajesve filmat,librat frymzojn kta vrasë me ide te rrezikshem te cilat pastaj prodhojn ndjenja dhe manifstime te ndryshme te disa persona me patologji mendore-kronike si per shembull Vrasësi serik Joseph Paul Franklin ishte frymzuar nga idetë naziste dhe nga idhulli i tij nazist Joseph Paul Gobels i cili udhëhoqi propagandën e Gjermanisë Naziste kundër Polonisë dhe duke lexuar librin e liderit të Partisë Naziste Adolf Hitler me titull Mein Kampf aji shfaqi urrejte per hebrejet dhe zezakët Franklin ka vrarë 22 njerez në Amerikë viktimat e tij ishin zezakë dhe hebrenjet ku më 8 tetor 1977 kishte hapur zjarr në një sinagogë në Missouri dhe kishte len te vdekur Gerlad Gordonin dhe plagosur rënd dy vetë me pas aji u arrestua më 28 tetor 1980Florida aji u denua ne filim nga shteti i Utah-së me burgim te perjshem per vrasjen Ted Feilds dhe Dave Martin por aji u ekstradua në Missouri ku u akuzua per vrasjen e Gerald Gordon dhe plogsejn serizoze te dy te tjereve dhe juria e Gjykates Themelore ne Missouri shpalli fjator Joseph Paul Franklin per vrasje te shkalles së parë dhe aji u denua me vdekje më 27 Shkurt 1997 dhe pas 16 viteve ne pritje te ekzekutimit më datën 20 nëntor 2013 Shteti i Federal Missouri e ekzekutoi Joseph Paul Franklin me inkecijon ai u zbula se ishte fajtor per plagosjen e botuesit te revstës pornografike Hustler Larry Flynt ku ne nje botim ai kishte fyer racistët por ket botim e kishte paguar shtrjet spse plagosja e la Larry Flynt me paralizm te perjtshëm dhe pas kesaj Franklin ishte perpjekur ta vriste aktivstin e shquar te drejtave te njeriut Vernon Jordan ai u zbula se vuante nga Skizofrenia dhe kishte pasur nje familje abuzive ai kishte vrarë persona në kto shtete federale te Amerikës:(Alabama,West Virginia,Utah,Wisconsin,Georgia,Missouri,Virginia,Indiana,Ohio,Tennessee) perveq Joseph Paul Franklin njehet edhe vrasi tjeter racist i njohur Joseph Christopher i cili kshte qenë pjestar i ushtrise amerikane a njihet si 22 Caliber Killer ose si Midtown Slasher i cili ishte nje njeri i bardhë qe ka vrarë 12 zezakë në New York dhe Georgia ai u arresua me 10 Maj 1981 do te denohej me 60 vite burgim.

Politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Motivet Hakmarrese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullarizmi në Media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Art[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]