Albert Fish

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hamilton Howard Albet Fish (lindur më 19 maj 1870 - vdiq më 16 janar 1936 ishte një vrasës serial dhe Pervers seksual, përdhunues femijësh, pedofil, kanibal dhe sadist i njohur me nofkat si Njeriu Ujk, Vampiri i Bruklinit, Maniaku i cili dyshohet se ka vrarë 9 persona por pranoi vetëm 3 vrasje ai fliste se kishte plagosur 2 persona ai ka vrarë femijët në mënyrë barbar ku dhe u gjetë fajtor per 3 vrasje dhu denua me vdekje per vrasjen e 10 vjeçarës Grace Budd ne vitn 1928 ku u denua me vdekje dhe me vonë u ekzekutua me karrige elktrike.[1]

Jeta e hershme dhe rinia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albert Fish ka lindur në Uashington D.C. babai i tij ishte Randall Fish amerikan me origjinë angleze nena tij Allen ishte Amerikan me origjinë Skoceze-Irlandeze, se ai pagzua me kete emer nga nje politikan dhe burrë-shteti Hamilton Fish i cili ishte nje i aferm i largë i baba-it të tij.[2]

Baba i tij ishte 43 vjet me i vjeter se nena e tij dhe ishte 75 vjeçar kur lindi Albert i cili ishte me i riu nga 3 vëllezër e 3 motra, edhe pse quhej ‘’’Hamilton Howard’’’ ai deshironte të njihej me pseudonimin Albert, kur ishte vetëm 5 vjeç i vdiq i ati familja e tij vuante nga problemet mendore pas vdekjes se baba-it nëna e tij e dergoi ne jetimoren Shën Gjonit ku kaloi një pjesë të fëmijëris.

Babai i tij ishte nje kapiten i nje anije lumi qe vdiq nga nje infart ne moshen 80 vjeçare.

Familja tij kishte nje histori me probleme shendesore e mendore, Xhaxhai i tij vuanta nga mania depresive një nga vëllezërit e tij u shtraua në spital mendor per shkak të problemeve psiqike po ashtu edhe motra tij u diagonostifkua me ndonje semundje mendore dhe me pas dhe 3 familjar te tij u diagnostifikuan me çrregullime personaliteti dhe mangesi te ndryshme edhe nëna e vuante nga halucinacione dhe deluzione dhe disa çrregullime mendore nëna e tij për shkak të ketyre problemeve nuk kishte mundur te kujdesej ne jetimore kishte perjetuar dhunë per arsyse se ishte shumë i pa-bindur dhe i çrregullt.

Ne vitin 1880 Nëna e tij filloj një betejë ligjore për ta marre nga shtepia e fëmijës, Në vitin 1882 në moshën 12 vjeçare Albert kishte njohur nje djalë i cili ishte homoseksual me te cilin filloj një mardhënie dhe ai e kishte shtyrë Albertin drejt disa praktikave të turpshme si urofilia pirja e urinës dhe në ngrenjen e fekaleve kur ishte adoleshent ai shkruante gjithnje letra te turpshme me permbajte seksuale ai filloi ti vizitonte banjot dhe shtepitë publike dhe banjot ku shkonte me burra ku dhe për fitonte para.

Ne vitin 1890 Albert u shperngul me nënën e tij për në New York ku disa vite punoi si prostitutë mashkull ku shkonte dhe me djem te rinje me pas nena e tij ne vitin 1898 rregulloi ne një martesë me një grua 9 vjet më të re se ai dhe ata do te kishin 6 fëmijë.

Incidentet dhe burgimi i parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albert Fish ne burg ne vitin 1903

Ne vitin 1898 Albert kishte filluar ta keqtrajtonte ne femiljë 6 vjeçar deri sa po punonte si piktor në një sbtepi me pas nje incident me prerjen e nje penisi nga nje nga dashnorët e tij mashkull ketu ai u hipnotiza nga gjymtimi seksual.

Në moshën 41 vjeqare gjatë qendrimit te tij St. Louis Albert kishte filluar një keqtrajtim të një personi me aftësi te kufizuar dhe me pas kishte tentuar për ta masakruar një 19 vjeqar me një pale gërshër por 19 vjeqari shpetoi me vetem me nje gervishje ne fytyrë dhe ne vitin 1903 Albert u arrestua për vjedhje dhe me pas u denua me burgim dhe u dergua ne burgun Sing Sing .

Ne janar të vitit 1917 gruaja e tij e la atë dhe femijet dhe u martua me nje burrë tjetër gjatë kësaj kohe Albertit i kishin shfaqur ni krize mendore dhe ku shifte halucinacione dhe pas ndarjes nga gruaja e tij ai u rriti femijët si një prind i vetëm.

Po ashtu gjatë kësaj kohe Albert filloi te abuzonte me veten duke ngulurë hala çeliku në stomak dhe legen për të ndjerë dhimbje dhe filloi dhe abuzimi e femijeve te tij po ashtu parktikoi nje praktikë e ngjashme me kanibalizmin ngranja e mishit te gjalle dhe gjera te jera anormale kur ishte arrestuar se fundi here kur ju bë resonaca me rrexe X u zbulluan shenjat e futjes se gjerave te mprehta ne trupin e tij qe deshmonin se ai kenaçej duke goditur dhe lenduar vetën.

Sulmete e hershme dhe tentativat per kidnapim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më vonë Albert deklaroi se kishte sulmuar një djalë me pseudonimet Thomas Badden në Wilmington ,Delaware por polica nuk ishte njoftuar kurrë rreth ketij rasti më vonë ai deklaori se ne vitin 1919 kishte goditur me thikë një djalë me te meta mendore në Georgetown ,Uashington D.C.

Albert kishte zgjedhur viktimat e tij si njerez me te meta mendore apo femijë afro-amerikan.

Albert kishte vrarë dhe torturar fëmijët me thika,hanxharë,sharrë dore duke i shkullur organet gjenitale dhe kardiake.

Me 11 korrik 1924 Albert kishte tentuar te joshte dhe ta rrembente 8 vjeçaren Beatrice Keil duke i ofruar asaj para per ta ndihumar ate mirpo ketij qellimi ai nuk i arrtit sepse me pernderit e saj arriten aty dhe ndaluan Albertin i cili ankohej se vuante nga psikoza

Pas vrajsës së Grace Budd ai ishte prepjekur për te joshur nje te ri emir i cili dyshohet se ishte Cyril Quinn i cili ishte duke luajtur me shkokun e tij, Albert i kishte pyetur Quinn dhe shokun e tij se a kish ngrën drake ata u përgjigjën jo atherë Albert i ftoi ata ne nje drake ne banesën e tij me sanduiqe ata hynë ne banesen e tij po zbuluan nje trupë femije te masakruar ku u tmerruan dhe u larguan me vrapë nga banesa e Albert.

Burgimi i dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne vitin 1930 Albert u rimartua serish me nje grua qe quhej Estella Wilcox nga Waterloo,New York por u divorcua mbas nje jave me vone ne maj te vitit 1930 ai u arrestua për të dytën herë pasi kishte derguar nje letër me permbajte të turpshme nje gruaje pas arrestimit ne vitin 1931 ai u dergua ne spitalin psikiatrik ne Bellevue ku u la i lirë nën vëzhgim.

Vrajset[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vrasja Grace Budd[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E diel 3 qershor 1928 10 vjeçarja Grace Budd ishte thirrur në një party nga shoqet e saj prindërit e saj i dhanë leje Albert kishte pyetur prindert e saj se a munde ta shoqëronte atë per në parti prinderit e saj pranuan por deri sa po e shoqeronte Grace Albert e rrembeu dhe qoi ne nje shtëpi të zbrazët ku u zhvesh lakurish dhe tanetoi ta përdhunonte por ajo rezistoi disi atëher Albert e mbyti duke i zën frymën me vone atë natë me hënë deri sa prinderit e saj e pane se po vonohej dhe nuk ishte kthyer ne shtepi dolen ta kerkojn por nuk u gjete deri sa gjate hetimive dhe intrevistave me Albert Fish trupi i saj u gjetë ne vitin 1935, Gjatë intervistave me Albert ai tha se nuk perdhunoi seksualisht ajo vdiq e virgjër por pranoi se kishte coptuar mishin e saj dhe kishte konsumuar kishte pranuar se kishte praktikuar kanibalizmin.

Vrasjet tjera dhe spupozimi per vrasje tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ne mesin e natës së 14 korrik 1924 Albert kishte rrembyer një 8 vjeçar me emrin Francis McDonnell i cili me vone u raportua i zdhdukur nga prindërit e tij pasi ai nuk u kthye pasi kishte dale te luaje me shoket e lagjës trupi i tij i keqë trajtuar u gjetë me plagë në nje zone malore ku doli se ishte sulmuar edhe sekualisht.
 • 11 shkurt 1927 Albert kishte rrembyer nje 4 vjeçar i cili ishte Billy Gaffney me pas e kishte vrarë dhe i kishte konsumuar zemrën për këtë vrasje te dyshuar ishin disa njerez por vellau I viktimes pohoi se kishte pare ate ditë Albertin ne vendin ku vellau I tij po luante me pas Albert kishte pohuar këtë vrasje ne letër derguar avokatit te tij gjatë gjykimit.

Viktimat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konfirmuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Francis X. McDonnell 1916-1924
 • Billy Gaffney 1923-1927
 • Grace Budd 1918-1928

Supozuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Emma Richardson
 • Yetta Abramowitz
 • Emil Aalling
 • Robin Jane Liu
 • Mary Ellen O'Connor
 • Benjamin Collings

Arrestimi Final[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

13 dhjetor 1934 Nga një hetim i nisur nga insepektor William F. King i cili inspektoi shtëpinë e tij gjeti prova të mjaftushme per te arresutar Albertin kështua ai u arrestua atij ju gjetë një brisk rroje në gjep dhe disa barna dhe nje letër por me pas u dergua ne stacionin policor ku u murr ne pyetje ai dukej mjaft I dyshimit u pyet per rrembimin e Grace Budd ata thanë se ai nuk u perpoq per ti mohuar vrasjet por mohoi se kishte përdhunuar Grace por me vone ai u murr ne pyetje per kanibalzimin e tij.

Me vone kur u pa dosja e tij doli se a kishte qen dy herë te tjera I arrestuar per krime te ngjashme dhe ishte I njohur per dhunë ndaj fëmijëve dhe kishte abuzuar edhe me femijët e tij dhe u gjeten një malëme deshmi dhe letra ku trengonin natyren e tij te çrregullut ai supozohej perveç 3 vrasjeve te konfirmuar se ai ka vrarë edhe 5 fëmijë të tjerë por per te cilat nuk u gjeten prova te mjatufeshme.

Gjykimi,denimi dhe Ekzekutimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me 13 mars 1935 filloi gjygji i Albert ku ai akuzohej per kidnapimin e 10 vjeçarë Grace Budd ky gjyq u mbaj ne qarkun White Plaines,New York me gjykatës Frederick P. Close prokuror i çështjes ishte Elbert F. Gallagher dhe avokati I Albert ishte James Dempsey në gjykim prokuroi paraqit fakte dhe prova shum bindese dhe Albert pranoi vrasjet ai tha se vinin zera per ti vrare femijët pas kesaj u dergua ne psikiatri ku i u gjetën shum çrregullime mendore dhe veprimitari jo-normale (anomali) si Sadizmi,Pedofilia,Urofilia (pirja e urine),Ngrenja e Fekaleve dhe shume anomali te ndryshme seksuale sa që avokati i tij tha se Albert Ishte nje fenomen psikiatrik se nuk mund te gjendej nje individ me kaq shum anomali dhe çrregullime mendore por gjate kesaj kohe betej e u zhvillua rreth gjendjes se ti mendore di sa thonin se ai ishte i çmendur disa thonin se ai ishte nje njeri normal i cili dinte çfar bente por disa deshmitar deshmuan se Albert gjate kohes nje vjeqare ku kishte qendruar ne spitalin psikiatrik ne Bellevue thane se ai ishte shum i çrregullt por disa deshmitarë dhe psikolog e kishin pershkrauar ate si njeriun me te ligë dhe tinzarë që kishin pare ndonje here disa e përshkruan si nje psikopat shum i rrezikshem e disa psikolog e kishin diagonstifkuar atë si Masosadiste nje veqori e disa personave qe ngacomoj femijet dhe me vone shendrohet ne pedofili por kishte probleme tjera ai ishte dhe kanibal gjate kohes sa kishte vrare Albert kishte marre shum nofka si maniaku,njeriu ujk,zemër ngrënes dhe vampir me pas akovati i tij duke paraqitur prova se ai ishte i çmendur kerkoi denim me burgim te perjetshem ne nje spital psikatrik apo dhe ne burg ndersa prokuroi paraqiti disa fakte dhe shum opinione te psikologeve ku deshmonin se ai ishte nje person normal i cili kishte epshe te pa kontrolluara te cilat e quan ne krime dhe sipas degjimit te te shum Por edhe pse juria gjindej ne disa veshtersi pas disa intrpetimeve kontravese te shum piskologeve dhe deshmiterve rreth gjendjes mendore te Albertit por ajo morri vendim qe Albert te denohej me vdekje dhe Gjykatesi urdheroi vendimin me vdekje keshtu Albert u denua me vdekje ne karrige elektrike.

Ekzekutimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me 16 janar 1936 filloi ekzekutimi i Albert ne karrige elektrike ne oren 11:06 Albert hyri ne dhomen e burgut Sing SingNew York ku do te kryhej ekzekutim ai u shpall i vdekur ne ora 11:09 minuta pas 3 minutash fjalët e tij te fundi ishin une nuk e di pse jam ketu trupi i tij u varros ne varrezat e burgut Sing Sing ne New York.

Ai kishte lënë një letër te cilen i a kishte lënë një letër te fundit e cila ishte ne posedimin të avokatit i cilin nuk e lexoi kurrë po avokati tha se ishte nje letër e ndyrë me sharje dhe permbajte jo te mirë

Referncat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Kopje e arkivuar" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2014. Marrë më 21 tetor 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 2. ^ "Kopje e arkivuar" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2014. Marrë më 7 dhjetor 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)