Larry Flynt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Larry Claxton Flynt, Jr (lindur më 1 nëntor 1941 ësht gazetar publikues dhe botoues Amerikan i kompananve pornografikie si Hustler,Larry Flynt Publication,Arena ku kjo kampani dhe revista e saj ka milion lexues në Sh.B.A firma e tij ishte nje nga kompanit e para ne vend e cila ne fillim kishte hasur ne probleme ligjore ne ate koh sipas amadamentit 1 te kushteutes qe nuk lehoshin veprimtari te dyfishta pornograkif por me pas kompania e tij u be ligjme por Flynt esht i paralizuar nga mesi e poshte pasi ne vitin 1978 ishte qelluar me armë zjarri nga Vrasësi serik Joseph Paul Franklin qe kishte tentura ta vriste po ashtu aji u perfishi ne politike.

Larry Flynt në vitin 2009

Jeta e hershme dhe Femirija[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flynt ka lindur në fashatin Lakeville ,Magoffin County,Kentucky ishte femija i pare i qiftit Flynt ai kishte dhe 2 vëllezër dhe 1 motër babai tij ishte nje veteran i luftës së dytë botrore ndersa nena tij ishte nje amvise nje grua qe kujdesej per femijet aji ishte rritur ne nje familje te varfer ne fashatin e tij ne ate kohe sheti federal Kentucky ishte ne krize finacare dhe vuante nga depresioni i madh ekonomik motra e tij Judy vdiq nga leokimia kanceri i gjakut ne moshen 4 vjeqare pas kesaj prinderit e tij u divorcuan aji dhe vëllezerit i tij u morren ne kujdestari te nenes se tij ku u shpernulën në Hamlet,Indiana ne shtepin e gjyeses se tij por me pas aji u largua nga Indiana per te jetuar me babain e tij pasi nuk e pelqente te dashurin e nënes se tij Ku me pas i ati tij e dergoi ne Shkollen e Mesme Salyersville ku ne moshen 15 vjeqare aji u kthye ne Indiana ku kreu shkollen e mesme dhe me pas punoi per gjeneral motors para se te hapte firmen e tij ku kursente para dhe me pas aji kontrabandote pije alkoholike ku dhe me pasu u ponsua si vezhgues radari ne bazen ajrore te marines ku keru 4 vite sherbim ushtarake.

Biznesi i Parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne vitin 1965 kishte 1.800 dollar kursime ku shkoi ne Dayton,Ohio bleu nje bar ku ky biznes e solli fitme te medha duke sjellurr aji kishte marr kete bar me çmim te ulet pasi pronari qe kishte barin ishte ne borgje dhe i duheshin para ugjentishit duke ja shitur atë Larry-t per vet 2500 dollar aji punonte 20 orë ne ditë duke fituar para edhe neper mjet shitjes se amfetamines dhe me pas aji vuri emrin Hustler Club sq:('Klubi Hustler) aji shpejt punsoi valltare ekzotike larkuriqe dhe ube nje Stip Klubet me te njohura ne vend aji morri shpejt diplom dhe license per Stip Club e tij por me von me ndihmen e vellait Jimmy dhe gruars se tij Althea Flynt aji hapi Hustler KlubetColumbus,Cleveland,Akron,Cincinati dhe fitoi 500 mij dollarë por me von botoi revisten e klubit Hustler.

Magazina Huslter[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në mars 1972, Flynt krijoi Newsletter Hustler , një katër faqesh , botim zi-e- bardhë në lidhje me klubet e tij. Ky artikull u bë kaq popullor me klientët e tij se deri në maj 1972, ai zgjeruar Hustler Newsletter në 16 faqe pastaj në 32 faqe në gusht 1973. Si rezultat i krizës së naftës e vitit 1973 , ekonomia amerikane hyri në recesion . Të hyrat e Hustler Klubet e rënë , dhe Flynt duhej që ose të refinance borxhet e tij ose të shpallte falimentimin . Ai vendosi për ta kthyer Hustler Newsletter në një revistë seksuale me shpërndarje kombëtare . Ai paguar shpenzimet e fillimin e revistës së re , duke i shtyrë pagesën e taksave të shitjes klube tij borxh në aktivitetet e tyre.

Në korrik 1974 numri i parë i Hustler u botua . Edhe pse çështjet e para disa shkuan kryesisht pa u vënë re , brenda një vitirevista u bë mjaft fitimprurës dhe Flynt ishte në gjendje të paguajë detyrimet e tij tatimore . Në nëntor 1974, Hustler tregoi e para " rozë - të shtëna, " ose fotografi të vulvas hapura Flynt kishte për të luftuar për të publikuar çdo çështje sa më shumë njerëz , duke përfshirë disa në kompaninë e tij të shpërndarjes , gjeti revista shumë e qartë dhe kërcënuar për të hequr atë nga tregu . Menjëherë pas kësaj , Flynt u afrua nga një paparazzo që e kishte marrë fotot lakuriqe e ish- Zonja e Parë Jacqueline Kennedy Onassis ndërsa ajo është sunbathing me pushime në vitin 1971 . Ai i blerë ato për 18.000 $ dhe botuar ato në çështjen gusht 1975. Kjo çështje tërhoqi vëmendje e përhapur , dhe një milion kopje janë shitur brenda disa ditësh . Tani një milioner , Flynt bleu një rezidencë $ 375,000.

Plagosja në vitin 1978 dhe paralizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me 6 Mars 1978 Flynt shkoi ne Georgia ku perballej me nje betejë ligjore per nje postim te turpshen aji u qellua me snajper në kurriz ne afersi të Gjykatës se Qarkut në Lawrenceville ,Georgia ai ishte ne shoqeri te avokatit Gene Reeves me pas aji u dergua me urgjence ne spital ku ju neshtrua nje operacioni ne palcën kurrizore me gjith perpjekjet kurrizi i tij mbetij perjsisht i demtuar dhe ai mbeti i paralizuar tani aji hec me karrige me rrota aji ju neshtrua edhe disa operimeve në kurriz pete shmangur dhimjet torturoese. Me pasë ne vitin 1980 polica arrestoi Vrasësin Serik Joseph Paul Franklin i cili me pas e pranoi se kishte tentuar ta vriste Flyntin pershak se ne nje inqizim ku shfaqej ku nje grua e bardhe duke bër seks me nje burrë te zi dhe Franklin ishte zemruar se tepremi aji vendosi ta vrist Flyntin por aji nuk arriti ta vriste por e la te paralizuar me pas Joseph Paul Franklin u denua me vdekje per vrasje te shkalles se pare por Flynt ishte kundra denimit me vdekje dhe nuk donte te ekzekutohet poe Franklin u ekzekuta me inekcijon nga Shteti federal i Missourit20 nëntor 2013.

Jeta private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flynt ka qenë i martuar pesë herë . Ai u martua me gruan e tij të parë Rudy Hernandez , Ai u martua me gruan e tij të katërt , Althea , në vitin 1976 dhe ata mbetën të martuar deri në vdekjen e saj në vitin 1987. Ai u ri- martua me Elizabeth Berrios në vitin 1998 . Ai ka katër vajza dhe një djalë .

Ai pohoi se ishte një i krishterë evangjelist për një vit , " konvertuar " në 1977 nga predikues Ruth Carter Stapleton , motra e presidentit Xhimi Karter . Ai deklaroi se ai u bë i " rilindur " dhe se ai kishte një vizion nga Perëndia ndërsa fluturonte me Stapleton në avionin e tij . Ai vazhdoi të botojë revistën e tij , megjithatë , duke u zotuar të " ngutje për Perëndinë Ai ka deklaruar që nga vetë një ateist .

Flynt mohuar vajzën e tij më të madh, Tonya Flynt - Vega , pasi ajo u bë një aktivist anti - pornografi krishterë . Në librin e saj të 1998 hustled , ajo pretendon se Flynt abuzuar seksualisht atë si një fëmijë , shpesh e quajtur emrat e saj . [ 24 ] Flynt i ka mohuar akuzat , duke pretenduar se ka kaluar një test poligrafike dhe të jetë në posedim të një regjistrim kasetë të vajzës së tij pranuar ajo e përbërë akuzat për para .

Në vitin 1994 , Flynt blerë një avion privat Gulfstream II, e cila është përdorur në filmin e Popullit vs Larry Flynt . Në vitin 2005 , ai e zëvendësoi atë me një Gulfstream IV . Ai aktualisht banon në Hills Hollywood .

Flynt ka përmendur se ai ka çrregullim bipolar.

Betejat ligjore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flynt ka qenë i përfshirë në shumë beteja ligjore për rregullimin e pornografisë dhe fjalës së lirë në kuadër të Shteteve të Bashkuara , veçanërisht sulmuar Miller v California (1973) gjë e turpshme përjashtim të Amendamentit të Parë . Ai u ndjekur penalisht parë në turpshme dhe të organizuar me akuza kriminale në Cincinnati në vitin 1976 nga Simon leis , i cili kryesoi një komision anti - pornografisë lokale . Ai u dënua me shtatë deri në 25 vjet dhe ka shërbyer gjashtë ditë ; dënimi u përmbys në një terminologji . Një argument që rezulton nga ky rast është shqyrtuar nga Gjykata e Lartë të SHBA në vitin 1981 . [ 27 ] Flynt bëri një dalje në The People vs Larry Flynt , duke luajtur gjyqtarin që e dënoi atë në atë rast .

Indinjuar nga një karikaturë nënçmues botuar në Hustler në vitin 1976 , Kathy Keeton , atëherë e dashura e botuesit Penthouse Bob Guçione , ngriti një padi për shpifje kundër Flynt në Ohajo . Padia i saj u shkarkua për shkak se ajo kishte humbur afatin sipas statutit të kufizimeve . Ajo pastaj ngriti një padi të re në New Hampshire , ku shitjet Hustler ishin shumë të vogla . Çështja nëse ajo mund të hedhë në gjyq ka arritur në Gjykatën Supreme të SHBA në vitin 1983 , me Flynt humbur rastin . [ 28 ] Ky rast rishikohet herë pas here sot në shkollore ligji i parë i vitit kurse të Procedurës Civile , për shkak të implikimeve të saj në lidhje me juridiksionin personale më shumë se një pandehuri .

Gjatë procedurës në Keeton k Hustler Magazine , Flynt thuhet bërtiti " Qij këtë gjyq ! " dhe e quajti gjyqtarët " asgjë, por tetë assholes dhe një pidhi simbolike " ( duke iu referuar Drejtësisë Sandra Day O'Connor ) . [ 29 ] Shefi i Drejtësisë Warren E. Burger kishte atë arrestuar për mospërfillje të gjykatës , por akuza u shkarkua më vonë .

Gjithashtu në vitin 1983 , ai u zbulua një kasetë të mbikqyrjes FBI në media në lidhje me John DeLorean . Në video , kur arrestimin DeLorean ,FBI shfaqet duke i kërkuar atij nëse ai më parë do të mbrohet vetë ose të ketë " kokën e vajzës së tij thyen in " [ 30 ] Gjatë gjykimit të mëvonshëm , Flynt veshur një flamur amerikan si një pëlhurë me lajle dhe u burgos për gjashtë muaj për përdhosjen e flamurit . [ 31 ]

Në vitin 1988 , Flynt fitoi një vendim të rëndësishëm të Gjykatës Supreme , Hustler Magazine v Falwell , pasi u paditur nga Reverend Jerry Falwell në vitin 1983 , gjatë një parodi fyese ad në Hustler që sugjeronin se takimi i parë seksual Falwell ishte me nënën e tij në një jashtë - shtëpisë . Falwell paditur Flynt , duke përmendur shqetësime emocionale të shkaktuara nga ad . Vendimi sqaroi se figurat publike nuk mund të mbulojë dëmet për " shkaktim të qëllimshëm të shqetësimit emocional " në bazë të Parodies . Pas vdekjes së Falwell , Flynt deklaroi se pavarësisht dallimeve të tyre , ai dhe Falwell ishte bërë miq gjatë viteve , duke shtuar , " Unë gjithmonë e vlerësuar sinqeritetin e tij , edhe pse e dija se çfarë ai po shiste dhe ai e dinte atë që unë u shitur ". [ 32 ]

Si rezultat i një operacioni të djeg në prill 1998, Flynt ishte ngarkuar me një numër të veprave të turpshme të lidhura në lidhje me shitjen e videos seksi ndaj një të riu në një dyqan të rritur Cincinnati ai në pronësi . Në një marrëveshje mbi pranimin e fajësisë në vitin 1999 , LFP , Inc ( mbajtjet e korporatave grup Flynt -së ) u deklarua fajtor për dy akuza të lënë pas dore turpshme dhe ranë dakord për të ndaluar shitjen e videos të rritur në Cincinnati .

Në qershor 2003 , prokurorët në Hamilton County, Ohio, u përpoq për të ringjallur kallëzime penale të lënë pas dore materialet të turpshme kundër Flynt dhe vëllai i tij Jimmy Flynt , i akuzuar se kishin shkelur marrëveshjen në vitin 1999. Flynt pohoi se ai nuk kishte një interes në Dyqane Hustler dhe se prokurorët nuk kishte bazë për padi .

Në janar 2009 , Flynt ngritur padi kundër dy nipërit, Jimmy Flynt II dhe Dustin Flynt , për përdorimin e emrit të tij të familjes në prodhimin e pornografisë . Ai konsiderohet pornografinë e tyre të jetë inferiore . [ 33 ] Ai mbizotëroi mbi çështjen kryesore shkeljen e markës tregtare , por ka humbur në pushtimin e kërkesave të privatësisë

Pjesmarra në Politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flynt ishte një demokrat kur Bill Klinton ishte president , por deklaroi në 2013 se ai ishte "një libertarian civile për thelbin " [ 35 ] edhe pse ai dikur u përpoq një të kandidojë për president si republikan . Ai është një kritik i vendosur i Komisionit Warren dhe ka ofruar 1.000.000 $ për informacionin që shpie në arrestimin dhe dënimin e vrasësit të të John F. Kennedy . Ai një herë u përpoq të lidhë përpjekje për jetën e tij të vrasjes së Kenedit . Në vitin 2003 , Flynt ishte kandidat në zgjedhjet e kujtojnë California guvernator Gray Davis , duke e quajtur veten një " shitës shetitës vrug i cili kujdeset " . [ 36 ] Ai përfundoi 7 në një fushë e 135 kandidatëve .

Flynt ka peshuar në mënyrë të përsëritur në në debate publike duke u përpjekur të vë në dukje politikanët konservatorë apo republikanë me skandale seksuale . Ai e bëri këtë gjatë procedurës së fajësimit kundër presidentit Klinton në vitin 1998 , duke ofruar 1.000.000 $ për dëshmi dhe publikimit të rezultateve në Raportin Flynt . Këto publikime çoi në dorëheqjen e House kryetarin hyrje Bob Livingston . Në vitin 2007 , Flynt përsëritur 1.000.000 $ ofertën e tij dhe gjithashtu shkroi parathënien Jozef Minton Amann dhe Tom Breuer -së vëllazërisë të zhduken pantallona : . Një Udhëzues për Field skandalet Konservatore Sex , të cilat të përfshira disa raste të publikuara nga Flynt.

Në vitin 2003 , ai gjithashtu blerë fotografi lakuriqe e privat Jessica Lynch , i cili ishte kapur nga forcat irakiane , shpëtuan nga një spitali të Irakut nga ana e trupave amerikane dhe të festohet si një hero nga mediat . Flynt tha ai kurrë nuk do të tregojë ndonjë prej fotografive , duke e quajtur Lynch një " fëmijë i mirë " i cili u bë " një gur shahu për qeverinë " . Flynt ka mbështetur grupe aktivistësh kundërshtojnë luftën në Irak në vitin 2004 dhe 2005 , dhe është gjithashtu një mbështetës i fortë i të drejtave të homoseksualëve dhe martesave të homoseksualëve .

Më 7 shtator, 2012, Larry Flynt ofruar një shpërblim 1.000.000 $ për informacion mbi kthimin e taksave unreleased Mitt Romney -së . Më 10 shtator 2012, dy reklama të plotë faqe u shfaq në SHBA Sot dheWashington Post për të nxitur ofertën .

Më 30 prill 2013, Flynt miratuar Mark Sanford në 2013 zgjedhje të posaçme për qarkun 1 kongresit të Karolinës së Jugut , duke thënë se " përqafimi i tij i hapur i zonjës së tij në emër të dashurisë , duke thyer betimet e tij të shenjtë e martesës , ishte një akt i trimërisë që ka tërhequr mbështetja ime

Referncat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]