Jeffrey Dahmer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jeffrey Dahmer
I Njohur si : Kanibali apo përbindshi...
Lindur me : 21 maj 1960
Vendlindja : West Alis,Wisconsin
Vdiq me : 28 nëntor 1994
Vendvdekja : Portage,Wisconsin
Shkaku i vdekjes : Trauma në tru
Veprimtarit : Vrasës,Kanibal,përdhunues,pedofil etj...
Vitet Kriminale : 1978 - 1991
Numri i viktimave : 17 Konfirmuar.
Denimi : Burigim i perjtshëm...
Data e Arrestimeve : 22 korrik 1991

Jeffrey Lionel Dahmer sq: Xhefri Lionel Damer (lindur me 20 maj 1960 në West Alis,WisconsinSh.B.A-ve ndersa vdiq me 28 nëntor 1994 në qendrën siptalore në Portage,Wisconsin ishte vrasës serik,kanibal,pedofil,perdhonues Amerikan i cili spall fajtor në vitin 1992 për vrasjen e 17 Djemve gjat viteve 1978 - 1991 ai u arrestua me 22 korrik të vitit 1991 dhe me pas morri denim me burg te perjetshëm në vitin 1992 dhe me pas u dergua ne burgun e Portage prison ku aty u sulma fiziksht nga burgosurit e tjer ku morri trauma në tru te cilat e shkatuan vdekjen në moshën 34 vjeqare.

Jeta dhe rinia e hersheme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeffrey Lionel Dahmer lindi në West Allis,Wisconsin ishte dajli i parë i Lionel dhe Joyce Dahmer, nëna e tij ishte ndreqese makinave te shkrmit dhe i ati kimis ti diplomuar dhe punonte në universitetin e Wisconson-it Dahmer u perball me disa veshtirsi ne familje ai keru shkollen fillore por dhe ate të mesme nëna tij kishte perpjekur te bente vetrvasje per shkat te nje gjendje ankthi nëna ti vuante nga dobesia dhe ishte lodhur nga semundja Jeffrey nuk mund te kujdesej për të pasi ai studionte ne Univesitetin e Milwaukee me pas percëllon disa probleme familjare dhe sociale. Si i ri ishte i qetë dhe arrogant ai nuk shoqërohej shum kishte nje numër te vogël te miqeve dhe te shokëve nuk bente probleme dhe nga shoket u konsiderua si nje njeri i rezervuar dhe i jo social. Ai si nje dajlosh i ri kishte interes ne inskete si Pilivesa,Flutura,Brumbuj te vendosura ne kavanoza me vonë shokët e tij vun re nje hobi te pa zakont te Jeffrey ai coptonte kashfe dhe i ruante pjeset e trupit ne enë kjo gje nuk ishte verjtur nga familjarët e tij sipas Lionel Dahmer thoshte se dajli tij ishte intersuar rredh skelteve dhe njurive skencore me pas familja tij u shperngul ne nje qytet tjeter mbrenda Wisconsin por ne qytetin e ri Jeffrey nuk arriti te gjente miqe para se te shkonte ne Milwaukee. Ne Shkollen e mesme ai u njoh si abuzues alkoholi dhe nje vizitor i bareve dhe ne shkolle njehej si student i sjellsem i mbyllr dhe disa raste intelegjent por ai ishte nje nxenes mesatar dhe nje lojtar tenisi i mire ne Klubin e shkollës ai nuk shoqërohej fare me vajza dhe nuk intersoni aty ne moshen 19 vjeqare ai shoqrohej me djem dhe disa kuptuan homsekualitetin e tij me gjithete ai nuk i u tergoi prindrve te tij per homosekualitetin e tij. Ne vitin 1977 Dahmer nuk kishte suksese te mira ne shkollë dhe ishte duke ngelur prindrit e tij angazhuan nje mesues privat për dhe ai arriti me veshtirsi te kalonte kalsen e 12 ai vizitonte shum baret dhe ishte nje fantazues seksual i cili kishte deshir te kryente mardhenie me meshkuj nuk burime por mendohet se mundet te ket ber mardhenie seksuale me meshkuj te moshes se tij. Prinderit e tij kishin vendosur te shkurozohshin dhe Jeffrey nuk ishte dakord ai u largua nga shtepia ne vitin 1978 kur dhe u diplomua nga Shkolla e mesme per vazhduar me studimet ne Milwakee mpas kishte ca incidente si pirja e alkohlit po kontroll ai ishte shoqeruar nga polica ne vitin 1978 ai kishte filluar nje pune ne nje fabrike aty parnë per te siguar te ardhura per ta paguar qeranë e apartamentit dhe ktu filloi vrasjet.

Jeffrey Dahmer adoleshent

Krimet dhe vrasjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 18 qershor 1978 Dahmer vrau Steven Hicks viktima e parë ishte 19 vjeqar ai kishte mbytur dhe me pas e kishte varosur ne nje varr afer shtepis se tij trupi i tij ishte gjymtar dhe coptuar.
 • 21 nëntor 1987 nen vite me pas Dahmer kishte goditur pervdekje Steven Toumi- 24 vjeqar ai u porpoq tja shqyente zemren duke grimcuar gjoksin e tij eshtrat e tij u gjetnen ne nje kontiner mbturinash.
 • 6 janar 1988 Dahmer kishte mashtruar 14 vjeqarin James Doxtator te cili e kishte droguar dhe kishte mbytur dhe me pas i kishte hequr mishin nga trupi.
 • 24 mars 1988 Dahmer kishte ftuar ne shtepin e gjysherve te tij 23 vjeqarin Richard Guerrero te cilin e kishte dehur deri sa Gurreron e zuri gjum deri sa po flinte Dahmer e goditi dhe mbyti dhe mpas e coptoi trupin dhe eshtrat duke i len si suvenire
 • 25 mars 1988 viktima e rradhes ishte 26 vjeqari Anthony Lee Sears ate kishte sulmuar seksualisht duke mbytur dhe koken i kishte prer kafka e tij u gjet ne nje frigorifer.
 • 20 maj 1990 Dahmer kishte joshur nje prostiutë mashkull 32 vjeqarin Raymond Lamont Smith i cili ishte joshur me 50 dollar per tu angzhuar ne seks mepas u sulmua dhe u mbyt me dhike duke hapur trupin tij te pa jete
 • 14 qershor 1990 viktim e rradhës isht 27 vjqari Edward W. Smith te cilin Dahmer e kishte joshur me drogë ne apartamentin e tij se ai ishte nje narkoman kur Edwardin e kishte zër droga Dahmer e sulmoi sekualisht duke mbyter per vdekje.
 • 24 qershor supozojne Prokurorët se Dahmer kishte vrarë 22 vjeqarin Ernest Milner i cili punonte si striper ne nje bar homosekualesh te cilit i kishte ofruar 60 dollar per tu angazhuar ne seks ne nje dhom hotel te cilit i kishte shtruar akohol,duhan e droge a te sulmoi ne koke de kishte hedhuar acid ne trupin e tij duke len te vdekur
 • 24 shtator 1990 Dahmer e kishte mbytur me asfikims 23 vjeqarin David Tomas-in trupi i tij u gjet ne Ohaio
 • 18 shkurt 1991 Curtis Straughter 19 vjeqar ishte droguar deri sa kishte vdekur nga Dahmer trupi tij u gjet ne nje dhom hoteli kafaka ju gjet permbi televizor
 • 7 prill 1991 Errol Lindsey ishte joshur pe sekes nga Dahmer me pas ishte mbytur dhe rrahur trupi ti u gjet ne gjend te coptuar dhe organet ishin ruajtur ne kavanoza
 • 24 maj 1991 Dahmer vrau 31 vjeqarin Anthony Hughs Tony ishte një memec, por u tundua ende në banesën Dahmer-së me kërkesë me shkrim duke kërkuar nga ai që të paraqesin nude.Once brenda Dahmer droguar atë dhe pastaj të mbytur atë.
 • 27 maj 1991 Konerak Sinthasomphone 14 vjeqar ishte vrarë dhe droguar nga Dahmer mpas trupi tij u gjet ne gjendje shum te keqe.
 • 30 maj 1991 Matt Turner 20 vjqar ishte angzhuar ne seks me nga Dahmer dhe ishte droguar dhe mpas ishte mbytur per vdekje
 • 7 korrik 1991 Jeremiah "Jeremy" Weinberger 23 vjeqar u gjet i vrare ne nje aprtament Dahmer e kishte mbytur duke gjuajtur trupin e tij ne acid
 • 15 korrik Oliver Lacy u gjet i droguar i abuzuar dhe i vrarë nga Dahmer tupi i tij u gjet ne Oxford,Ohio
 • 19 korrik viktim e tij ishte perseri nje 23 vjeqar me emrin Joseph Bradehoft nje mashkull me i bardhë ishte prostiute mashkull qe kishte nevoj per para per drog Dahmer i ofroi para droge e duhan per nje nate ne apartametin e tij ne Oxforrd dhom e ti ishte me numer 34 ai e sulmoi Josefin sekualisht duke vrare.
 • 20 Korrki 1991 viktima me re e Dahmerit 13 vjeqari Keison Sinthasomphone Dahme kithe tentuar ta perdhunote duke munduar te arratiset nga apartmenti Dahmer e mbyti ate per vdekje
 • 22 korriku i vitit 1991 shenon edhe vikimen e fundit te Dahmerit 32 vjeqarin Tracy Edwards Tracy u tundua në 213 'nga Dahmer, ku ai u dha një "koktej" për të bërë atë të përgjumur. Dahmer pastaj u përpoq për të bërë përparime seksuale ndaj tij, Tracy filloi të luftojnë kur Dahmer rrëshqiti disa prangat mbi krahun e tij të djathtë. Sa Dahmer shkoi për një thikë Tracy bërë një të kandidojë për derë hapur, Dahmer përpjekur të çoj atë përsëri brenda kur një përleshje filluar dhe Dahmer u godit rëndë në anën e kokës së tij trokitur atë në dysheme. Tracy kishte shpëtuar dhe vrapoi në rrugë ku ai flamur poshtë një makinë policie. Policët u çuan pastaj në dhomën Dahmer-së e tmerreve, atë që policët kanë parë do të zgjatem në mendjet e tyre për pjesën tjetër të jetës së tyre.

Pas ke tyre viktimave Dahmer u arrestua ne Wisconsin

Arrestimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 22 korrik 1991, Dahmer afrua tre burra me një ofertë prej $ 100 për të shoqëruar atë në banesën e tij, pi birrë dhe thjesht të mbajtur atë kompani. Një nga treshes, 32-vjeçari Tracy Edwards, ranë dakord për të shoqëruar atë në banesën e tij. Me të hyrë apartament Dahmer-së, Edwards vuri në dukje një erë të urryer dhe disa kuti të acidit klorhidrik në dysheme, e cila Dahmer pretendonte për të përdorur për pastrimin e tulla. Pas një bisede të vogla, Edwards përgjigjur kërkesës Dahmer-së për të kthyer kokën dhe shikoni peshku tropikale e tij, pas së cilës Dahmer vendosur një pranga pas dore e tij. Kur Edwards pyetur, "Çfarë po ndodh?" Dahmer pa sukses u përpoq të pranga wrists e tij së bashku, më pas informoi Edwards për të shoqëruar atë në dhomën e gjumit të paraqesin për fotot lakuriq.

Dahmer pastaj një thikë dhe e informoi Edwards ai synon të marrë fotografitë lakuriqe e tij . Në një përpjekje për të qetësuar Dahmer , Edwards zbërthyer këmishën e tij , duke thënë se ai do të lejojë atë të bëjë këtë në qoftë se ai do të hequr prangat dhe vënë thikën larg . Në përgjigje të këtij premtimi , Dahmer thjesht kthyer vëmendjen e tij ndaj TV ; Edwards vërejtur Dahmer figurë mbrapa dhe me radhë dhe këndonin para se të kthyer vëmendjen e tij përsëri atij : ai e vendosi kokën e tij në gjoksin Edwards " , për të dëgjuar rrahje zemre e tij dhe , me thikë presion ndaj viktimës së tij të synuar , informoi Edwards ai synon të ngrënë zemrën e tij . Në përpjekjet e vazhdueshme për të parandaluar Dahmer nga sulmuar atë , Edwards përsëritur pohimet se ai ishte mik i Dahmer -së dhe se ai nuk do të kandidojë larg . ( Edwards kishte vendosur ai ishte duke shkuar për të ose të hidhen nga dritarja , ose të dalë nga dera e hapur e parë mbi tëardhshëm mundësi në dispozicion . ) kur Edwards tjetër deklaroi ai e nevojshme për të përdorur banjo , ai e pyeti nëse ata mund të ulen me një birrë në dhomë gjallë , ku ishte ajer te kondicionuar , të cilat Dahmer dhënë pëlqimin dhepalë eci në dhomë gjallë kur Edwards exited banjo . Brenda në dhomë gjallë , Edwards ka pritur deri sa ai vërejti Dahmer për një çast gaboj nga përqendrim para përsëri duke kërkuar për të përdorur banjo . Kur Edwards u ngrit nga shtrat , ai vuri në dukje Dahmer nuk ishte mbajtur prangat , pas së cilës Edwards grushta atë në fytyrë , i cili shënoi Dahmer jashtë bilancit , dhe vrapoi nga dera kryesore . Në 11:30 më 22 korrik, dy policë Milwaukee ishin me flamur poshtë nga Tracy Edwards në cep të North 25 Street. Oficerët vërejtur Edwards kishte një pranga bashkangjitur me dore e tij , [ 144 ] [ 145 ] mbi të cilën Edwards shpjegoi oficerëve se një " fanatik " i kishte vënë prangat mbi të dhe e pyeti nësepolicia do të mund të hequr ato . Kur çelësat vet të oficerëve pranga dështuar të përshtaten markë e pranga , Edwards ranë dakord për të shoqëruar oficerët në apartament , ku , Edwards deklaruar , ai kishte kaluar pesë orë e mëparshme para se të ikin . Kur oficerët dhe Edwards arriti në Apartament 213 , Dahmer ftuar treshen brenda dhe pranoi se ai kishte vendosur të vërtetë prangat mbi Edwards , edhe pse ai nuk dha ndonjë shpjegim se pse ai e kishte bërë këtë . Në këtë pikë , Edwards njohura, në oficerët që Dahmer kishte brandished edhe një thikë të madhe mbi të dhe se kjo kishte ndodhur në dhomën e gjumit . Dahmer nuk bëri asnjë koment për këtë zbulesë , duke treguar në një nga oficerët , Rolf Muller , se çelësi për prangat ishte në bufe e tij të shtratit në dhomën e gjumit . Si Mueller hyri në dhomë gjumi , Dahmer u përpoq për të kaluar Mueller për veten e tij rifitoj kyç , pas së cilës të oficerëve momentin e dytë , Robert Rauth , e informoi atë për të " kthyer off .

Jeffrey Dahmer pas arrestimit

Në dhomë gjumi , Mueller vuri në dukje nuk ishte me të vërtetë një thikë të madhe nën shtrat , ai gjithashtu pa një sirtar të hapur e cila , pas inspektimit të ngushta , që përmban rezultatet e fotove - Polaroid shumë prej të cilave ishin të organeve njerëzore në faza të ndryshme të shpërbërjen . Mueller vuri në dukjedekor treguan se ishin marrë në banesë shumë në të cilën ata janë në këmbë . Ai eci në dhomë gjallë për të treguar atyre për partnerin e tij , [ 148 ] uttering fjalët , " Këto janë për të vërtetë . Kur Dahmer pa se Mueller është mbajtur disa nga Polaroids të tij , ai luftoi me oficerët në një përpjekje për të rezistuar arrestimit . Oficerët shpejt mbizotëronin atë , duarlidhur duart e tij pas shpinës së tij dhe e quajti një makinë të dytë skuadër për backup . Në këtë pikë , Mueller hapi frigoriferin për të zbuluar kokën e prerë fllad e një mashkulli të zezë të vendosur mbi raft fund . Si Dahmer vë mbështetën në katin nën Rauth , ai ktheu kokën në drejtim të oficerëve dhe pëshpërit fjalët: " . Për atë që unë kam unë duhet të jetë i vdekur " [ 150 ] Një kërkim më i hollësishëm i banesës , i kryer nga Zyra e Hetimeve Penale , zbuloi një total prej katër koka të prera në kuzhinë Dahmer -së . Një total prej shtatë Skulls - disa pikturuar , disa të zbardhura - u gjetën në dhomën e gjumit Dahmer -së dhe në brendësi të një dollap . Përveç kësaj , hetuesit zbuluan drippings mbledhura gjakut mbi një tabaka në fund të frigorifer Dahmer -së , plus dy zemrat e njerëzve [ 152 ] dhe një pjesë e muskujve krah njëri përfundoi brenda qese plastike mbi raftet . Në frigorifer Dahmer -së , hetuesit zbuluan një bust të tërë , plus një qese e organeve njerëzore dhe mishi mbërthyer në akull në fund . Gjatkë në Apartament 213 , hetuesit zbuluan dy skelete të tëra , një palë duar të prera , dy penises të prera dhe të ruajtura , një lëkurë e kokës mummified dhe , në 57 - gallon daulle , tre torsos shpërbë më tej tretëse në zgjidhjen acid . Një total prej 74 fotografi Polaroid hollësi copëtimin e viktimave Dahmer -së gjithashtu do të gjendet . Në lidhje me mbulimin e pjesëve të trupit dhe objekte në 924 North 25 Street,pedagog shefi mjekësor më vonë tha : " Ajo ishte më shumë si muze çmontimin e dikujt se sa një vendi i ngjarjes aktuale Dahmer u arresta me 22 korrik 1992.

Gjykimi dhe denimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

25 korrik 1992 pas arretimit Dahmer u akuzua per vrasje 4 vrasje te shkalles se parë 17 shtator akuzohet edhe per vrasjen e Steven Hicksis-it ne Ohaio prokuria e Wisonsint gjeti prova fizike qe lidhnin ate me 10 vrasje qe kishte kryer 30 janar 1993 ai u paraqit ne gjygj prokuroi paraqiti argumete dhe fakte,prova qe lidhnin 15 vrasje te kryra ne Wisonsin dhe 2 ne Ohaio Mbrojta e Dahmerit paraqiti prova nga psikologet qe Dahmer vunte nga crregullime mendore si crregrullim personaliteti. Dr.Fred Berlin kishte dignostifukuar Dahmerin si nje paranojak dhe njeri me te meta mendora por Doktor Park Diatz i ber disa teste duke diagonstifikuar Dahmerin si nje pikopat dhe qe vuante nga Shkizofrenia dhe crregulime tjera mendore. me 15 shkurt 1993 Dahmer pranoi se kishte vrarë 17 meshkuj se kishte semundje pas fiksimit te gjakut dhe kerkoi denimim me vdekje por ne Wisconsin u deneu me brugim te perjetshëm ndersa ne Ohaio mori denim prej 50 vite burg pa drejt lirimi me kusht. Vendim per Dahmerin hyri ne fuqi me 1 maj 1993 ku morri 70 vite heqje lire pa drejt lirmi me kusht ku me pas do te vdiste nga trauma.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjate qendrimit ne burg Dahmer ishte sulmuar dy her ne burg nga te burgosurit e tjer pasi ata kuptuan tendencat sekuale te Dahmerit 30 korrik 1994 u sulmua me nje kaqavidë nga i burgosri Oswald Murphy i cili vuante denimin prej 10 vite heqje lirie ku mbeti i plagosur lehetë ne banjo ishte sulmuar nga nje grup te cilet e kishin trembur per vdekje duke i ulur nje brisk rroje ne fytë. ne mengjesin 28 nëntor 1994 Dahmer u la qeline e tij me dy burgosur te tjer qe e shoqeronin Jesse Anderson dhe Cristopher Scarver te cilet e sulmuan me mjete metalike duke i shkatuar fraktura ne kokë ne ora 8:00 te mbrejes ai u gjet gjalle i plagosur dhe vuante nga dhimbjet e kokës ku u qua me emrgjenë ne spitalin me te afert te burgut Columbia në Port Age,Wisconsin aty ndroi jet nga trauma qe kishte psuar pas goditjve te shktuara në Koke dhe sulmet tjera dhe ne oren 11:50 minuta u deklarua i vdekur. Sulmuesit e Dahmerit Jesse Andreson dhe Crisopher Scarver u denuan me nga 25 vite burg per vrasje. Trupi i tij u dogj ne nje furrë dhe hiri ju dha familjes por vrarri iu be pa emer.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjykimi i Jeffrey Dahmer pjesa e parë - http://www.youtube.com/watch?v=ri_ZPPiRiWM