Akin Akinozu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Akın Akınözü
U lind në22 shtator 1990 (30 vjet)
Vite aktiviteti2014-prezent

Süreyya Akın Akınözü (lindi më 22 shtator 1990) është një aktor turk i njohur për rolin e tij si Miran në serialin e suksesshëm turk Hercai. Ai është fëmija i vetëm i aktores Özlem Akınözü dhe pronarit të restorantit Tamer Akınözü. Gjyshi i tij nga nëna ishte një nga prezantuesit e parë televizivë në TRT (Radio dhe Televizioni Turk). Akınözü ndoqi shkollën e mesme Ankara TED, studioi matematikë në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley, ku jetoi për rreth 6 vjet para se të vendoste të bëhej aktor.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diziler
Viti Titulli Roli Shënimet
2015 Muhteşem Yüzyıl Kösem Ivan Ali Rol mbështetës
2016 Arkadaşlar İyidir Junus Çaglajan Rol mbështetës
2017-2018 Aslan Ailem Murat Asllan Rol kryesor
2017 Payitaht: Abdülhamid Omer Rol mbështetës
2019-2021 Hercai Miran Asllanbej Shadollu Rol kryesor
Sinema
Viti Titulli Roli Shënimet
2014 Azrail Gafur Rol mbështetës