Aktau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aktau
Ақтау
Qytet
noform
Pamje nga feneri i detit
Vendndodhja
Aktau is located in Kazakistani
Aktau
Aktau

Koordinatat: 43°39′V 51°09′L / 43.650°V 51.150°L / 43.650; 51.150

Administrimi
Shteti Flamuri Kazakistani
Rajoni Mangystau
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 30 km2
Popullsia 185,100 banorë
Dendësia 6000 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1961
Zona Kohore (UTC+05:00)
Kodi Postal 130000
Prefiksi (+7) 7292
Faqja Zyrtare www.aktau.gov.kz

Aktau (Kazakisht: Ақтау) është qytet në Kazakistan. Emri i qytetit do të thotë "mali i bardhë" në gjuhën kazake. Nga viti 1964 deri më 1991, qyteti ishte i njohur si Shevçenko. Qyteti u quajt sipas poetit ukranian.[1]

Gati të gjitha rrugë nuk kanë emra dhe adresa në Aktau zakonisht përmban tri numra: numra të distriktit, numra të ndërtesave dhe numra të apartamenteve. Kjo është sepse Akatu ishte planifikuar të bëhet kamp për puntorët e industrisë së naftës.[2]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Temperatura mesatare në janar është +0.5 °C, ndërsa temperatura mesatare në korrik është +25.55 °C.

Sezona e plazhit zgjatë prej majit deri në shtator ku temperatura mesatare e detit është +21 °C.

Industria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Industria kryesore e qytetit mbetet prodhimi i hidrokarbureve si një nga rajonet më të mëdha prodhuese të vendit. Përveç vendndodhjes së saj strategjike si porti kryesor, Aktau tërhoqi lojtarët më të mëdhenj të industrisë së shërbimit të naftës:

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Aktau city, Kazakhstan facts, history, attractions, photos" (në anglisht). Marrë më 2015-12-29.
  2. ^ Ogni.kz. Aktau: Years, people, memories... Arkivuar 18 qershor 2018 tek Wayback Machine.
  3. ^ Tenaris to build new facility
  4. ^ "Бауырлас қалалар". Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2016. Marrë më 16 gusht 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]