Aleks Mavraqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Aleks Mavraqi (? - Tiranë, 12 nëntor 1944) ka qenë jurist dhe gazetar arvanitas që veproi në Shqipëri, i shoqi i Ikbale Çikës dhe kunati i Nebil Çikës. U vra me kunatin e vet nga njësitet guerrile të LANÇ në bodrumin e hotelit Bristol gjatë masakrave të Tiranës. Qe kryeredaktor i revistës "Java" si dhe bashkëpunoi me organet e tjera të shtypit të kohës.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Çika, Nebil (8 qershor 2018). "Kopje e arkivuar". tirona.website. Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 mars 2019. Marrë më 28 mars 2019.

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.